Kimdir

Şenol Sunat Kimdir, Kaç Yaşında? Şenol Sunat Hayatı ve Biyografisi

Siyaset gündemine dair yaptığı yorumlarla sık sık gündeme gelen Şenol Sunat Kanser mi? saçları peruk mu? merak edilenler arasında. Eğitim Politikaları Başkanı ve İYİ Parti Ankara Milletvekili Şenol Sunat Kimdir Nerelidir? be Gençliği araştırılmaya devam ediyor. Gelin birlikte Şenol Sunat Hayatı ve Biyografisini öğrenelim…

Şenol Sunat Kimdir?

2 Ekim 1956 tarihinde Bursa ilinde dünyaya gelen Şenol Sunat hayatı merak edilenler arasında. Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Biyoloji Bölümü ve Anadolu Üniversitesi İş İdaresi Bölümü’nü bitiren Şenol Sunat, İYİ Parti Eğitim Politikaları Başkanı ve Ankara Milletvekilidir. Yüksek lisans ve doktorasını Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde Sitogenetik alanında tamamlamıştır. Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Biyoloji ve Fen Bilgisi Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi (Yrd.Doç.Dr.) olarak görev yapmıştır.

Bitki Sitogenetiği ve Fen-Biyoloji eğitimi ile ilgili çok sayıda yurt içi ve yurt dışında bilimsel makalesi yayınlanmıştır. Yurtiçi ve yurt dışında düzenlenen çok sayıda sempozyum, panel ve konferanslara konuşmacı olarak katılmıştır.  Şenol Sunat, Türk Ocakları Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı görevini yürütmüştür. Türk Dünyası Kadınları Dostluk ve Dayanışma Derneği’nin kurulmasına öncülük etmiştir. Halen derneğin Genel Başkanı olarak görev yapmakta ve Türk Dünyası Kadın Birliği ile Balkan Türk Kadın Birliğinin Yürütme Kurulu Başkanlığını yürütmektedir.

2007 Türkiye genel Seçimleri’nde Milliyetçi Hareket Partisi’nden İzmir 1. seçim çevresi milletvekili seçilmiş, 2011 Türkiye Genel Seçimleri’nde milletvekili seçilememiştir. 2012-2015 yılları arasında MHP MYK üyesi olarak görev yapmış, 2017 yılında İYİ Parti’nin kurucuları arasında yer almış ve Parlamento ve Siyasi İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yürütmektedir. Milletvekilliği döneminde TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyeliği görevinde bulunmuş ve Hrant Dink Alt Komisyonu üyeliğinde de bulunmuştur.

Şenol Sunat iyi düzeyde İngilizce bilmektedir. Şenol Sunat, Sami Bal ile 1978 yılında evlenmiş ve 2012 yılında boşanmıştır. 2 çocuk annesidir. Cinayete kurban giden tiyatro oyuncusu İsmail Hakkı Sunat’ın ablasıdır.

👉 Veysel Ulusoy Kimdir, Kaç Yaşında? Veysel Ulusoy Hayatı ve Biyografi


Şenol Sunat Hayatı ve Biyografisi

Çalışma hayatına 2 yıl süren öğretmenlikle başlayan Şenol Sunat, özel sektörde 7 yıl idareci olarak çalıştı. Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi öğretim üyesi olarak 1989-2007 yılları arasında görev yaptı. Hücre genetiği ve fen bilimleri eğitiminde yeni yaklaşımlar konularında çok sayıda yayını bulunmaktadır. Sivil toplum kuruluşlarında aktif rol oynadı. Sosyal, kültürel, millî ve fikri konularda yurt içi ve yurt dışında düzenlenen çok sayıda sempozyum, panel ve konferansa konuşmacı olarak katıldı.

2007 Türkiye genel seçimleri’ n de Milliyetçi Hareket Partisi’nden İzmir 1. seçim çevresinden milletvekili seçildi. 2012-2015 yılları arasında MHP MYK üyesi olarak görev yaptı. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu ve Çocuk Hakları İzleme Komitesinde görev aldı. Hrant Dink Alt Komisyonu üyeliğinde de bulunmuştur

25 Ekim 2017’de İYİ Parti kurucusu oldu. İYİ Parti Parlamento ve Siyasi İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yürüttü.

Twitter  👉 Şenol Sunat

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu