Gündem

Sert Çatallanma (Hard Forks) Nedir?

Sert Çatallanma (Hard Forks) Nedir? Sert çatallanma (hard fork), bir kripto para biriminin protokolünde yapılan kalıcı ve geri dönülemez değişiklik anlamına gelir. Bu tür bir çatallanma, mevcut blok zincirinin geçerliliğini kaybederek yeni bir blok zinciri oluşturulmasına neden olur. Bu durumda, kripto para birimi topluluğu ve geliştiricileri arasında fikir ayrılıkları olduğunda veya yeni özelliklerin eklenmesi gerektiğinde sert çatallanma gerçekleşebilir.

Sert Çatallanma (Hard Forks) Nedir?

Sert çatallanma blockchain teknolojisi, önceden geçersiz blokları ve geçerli işlemleri, veya tam tersi yapan bir ağ protokolüne radikal değişikliktir. Hard fork, tüm düğümlerin veya kullanıcıların protokol yazılımının en son sürümüne yükseltmesini gerektirir.

Sert çatallanmalar, blok zincirinde geriye doğru uyumlu olmayarak yapılan değişikliklerdir ve katılımlarını sürdürebilmeleri için ağdaki herkesin sistemlerini en yeni yazılıma yükseltmelerine zorlar.

Yükseltme yani upgrade yapmayanlar ağa katılamaz ve bir parçası olamazlar. Eğer blok zincirinin önceki sürümünde de yeterli sayıda üye kaldıysa, artık bu kripto paranın iki sürümü bulunmaktadır.

Sert çatallanmalardan bazıları planlıdır ve bu “planlanmış sert çatallanma” kategorisine girer. Bazen de herhangi bir planın olmadığı, tamamen fikir ayrılıkları ile bir anda ortaya çıkan çatallanmalar meydana gelir ve bu çatallanmalara da “çekişmeli/planlanmamış sert çatallanmalar” denir.


Planlanmış Sert Çatallanmalar

Topluluk, parçası oldukları blok zinciri için yeni bir yol üzerinde anlaşırsa, sert çatallanma planlanır.
Bu, herkesin yazılımı yükseltmeyi, yeni bir blok zinciri yaratmayı ve eski blok zincirini geride bırakmayı kabul ettiği anlamına gelir.
En ünlü planlanmış sert çatallanmalardan biri Ethereum ağında olmuştur. Byzantium adı verilen bu çatallanmanın, Ethereum’un ölçeklenebilirliğini geliştirmek için Ekim 2017’de gerçekleşmesi planlanmıştı.


Çekişmeli/Planlanmamış Sert Çatallanma

Çekişmeli/Planlanmamış Sert Çatallanmalar topluluktaki anlaşmazlıkların bir sonucudur. Bunlar, ağdaki fikir ayrılıkları sonucunda ortaya çıkan iki ayrı blok zinciri ile, blok zincirinde bölünmeye gidilmesi ile ortaya çıkar.
Artık topluluk iki farklı gruba ayrılmıştır ve bundan sonraki çalışmalarını kendi tercih ettikleri blokaj zincirlerinde yapmaya başlarlar. Yani dileyen eski blok zinciri ağında kalmaya devam eder, dileyen de yeni blok zincirine geçiş yapar.
Yeni blok zinciri ağına geçiş yapanlarla birlikte artık yeni bir kripto para birimi ve ağı oluşmuştur.

Yeni Kripto Paralar

Sert çatalların bir sonucu olarak çeşitli kripto para birimleri ortaya çıkmıştır. Bitcoin gibi para birimleri açık kaynak olduğundan, herkes kodu alabilir, bazı değişiklikler yapabilir ve yeni bir sürüm oluşturabilir.


Ünlü Çatallanmalardan Bazıları

Bitcoin Cash — 2017’de Bitcoin’den çatallanan yeni bir kripto para.
Ethereum Classic — 2015 yılında Ethereum ağının hacklenmesinden sonra Ethereum Classic sert çatallanması meydana çıkmıştır.


Klonlar Çatallanma Değildir

Bazı kripto para birimleri, bir para biriminin açık kaynaklı yazılımını kopyalar, bu koda birkaç yeni ayar eklerler ve bunun sonucunda yeni bir kripto para oluştururlar.

Bazı ünlü klonlar şunlardır:

  •  Litecoin — Bitcoin’in geliştirilmiş bir versiyonudur.
  •  Peercoin — Bitcoin’in orijinal kaynak kodunun birçoğunu kullanır.
  •  Dash — Gizlilik odaklı bir Bitcoin klonudur.
  •  Dogecoin — Bitcoin’den türemiş bir internet efsanesi klondur.

Çatallar Nasıl Çalışır?

Bir blok zincirindeki bir çatal, herhangi bir kripto teknolojisi platformunda (örneğin Ethereum) meydana gelebilir, yalnızca Bitcoin’de değil. Bunun nedeni, blok zincirlerinin ve kripto para biriminin, hangi kripto platformunda olurlarsa olsunlar temelde aynı şekilde çalışmasıdır. Blok zincirlerindeki blokları, belleği hareket ettiren kriptografik anahtarlar olarak düşünebilirsiniz. Bir blok zincirindeki madenciler ağdaki hafızayı hareket ettiren kuralları belirledikleri için, bu madenciler yeni kuralları anlıyor.

Bununla birlikte, tüm madencilerin yeni kurallar ve zincirdeki geçerli bir bloğu neyin oluşturduğu konusunda hemfikir olması gerekir. Bu yüzden, bu kuralları değiştirmek istediğinizde, protokoldeki bir değişiklik veya sapma olduğunu belirtmek için – bir yoldaki çatal gibi – “onu çatala ayırmanız” gerekir. Geliştiriciler daha sonra tüm yazılımı yeni kuralları yansıtacak şekilde güncelleyebilir.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu