Kimdir

Sinan Erdem Kimdir, Nereli? Sinan Erdem Hayatı ve Biyografisi

Sinan Erdem Kimdir, Nereli? Spor ile ilgilenen hemen hemen herkesin bir kere bile ismini duymuş olduğu Sinan Erdem Nereli?  araştırılıyor. Gelin birlikte Sinan Erdem Hayatı ve Biyografisini öğrenelim…

Sinan Erdem Kimdir?

Pek çok sporsevere tanıdık gelen bir isim olan Sinan Erdem Kimdir? merak ediliyor. 1927 yılının mayıs ayında Manisa’da dünyaya gelen Sinan Erdem, 23 Temmuz 2003 tarihinde hayata gözlerini yumdu. Türk voleybol ve olimpiyat tarihine damga vuran Erdem, eğitimini İstanbul’da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezunu oldu. 16 yaşında tenis ve voleybol ile spor hayatına giriş yapan Erdem, 1949 senesinde Beyoğlu Spor Kulübü’nde profesyonel olarak voleybol oynamaya başladı. 1951 yılında, lisesinde de okuduğu Galatasaray’a transfer oldu.

Erkek milli voleybol takımının da formasını 12 kez terleten Erdem, kaptanlığın yanında antrenör olarak da görev yaptı. Voleybol adına önemli adımlara imza atılmasına yol açan Sinan Erdem, 1957 – 1967 seneleri arasında Türkiye Voleybol Federasyonu’nda (TVF) Genel Sekreterlik görevinde bulundu. 1975 senesinde, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Genel Sekreter Yardımcısı oldu ve 1982’de Genel Sekreter oldu. Yedi sene sonra ise TMOK Başkanı oldu. Hayata gözlerini yumduğu güne kadar bu görevinde kaldı.

Türkiye’nin olimpiyatlardaki başarıları için uzun yıllar mücadele eden Sinan Erdem, 2000 Olimpiyatları’nın Türkiye’de gerçekleşmesi için bir kampanya yürüttü. Spor yöneticiliği yaptığı senelerde pek çok uluslararası organizasyonda görev aldı. Aynı zamanda bir dönem Galatasaray Kulübü Divan Heyeti’nde yer aldı. 1982’de İslam Oyunları Konferasyon Yönetim Kurulu Üyesi, 1983’te Akdeniz Oyunları Teknik Komite Üyesi, 1988 Yaz Olimpiyatları’nda Uluslararası Olimpiyat Komitesi Üyesi, 1988 Akdeniz Oyunları’nda Yönetim Kurulu Üyesi oldu.

Sinan Erdem, spora katkılarından dolayı hem Türkiye’de hem de yurtdışında pek çok ödüle layık görüldü. Fransa Spor Bakanlığı tarafından altın madalyaya, Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından liyakat ödülüne, Japon Hükümeti tarafından İmparatır Akihito adına nişana, Dünya Ordulararası Spor Birliği tarafından madalyaya layık görülen Sinan Erdem; Anadolu Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi’nden fahri doktora ünvanına layık görüldü.


Sinan Erdem Hayatı ve Biyografisi

1927 yılında Manisa’da doğdu. Erdem, spora 1943 yılında, Galatasaray Lisesi’nde voleybol oynayarak başladı.
1949 yılında Beyoğlu’na transfer oldu. 1951’de Galatasaray’a geçti fakat 1959’da voleybolu bıraktı. 12 kez milli oldu ve 6 kez Milli Takım kaptanlığı yaptı. 1959-1963 yılları arasında Galatasaray ve Milli Takım’da antrenörlük yaptı. Voleybol Federasyonu’nda Genel Sekreterlik ve Danışma Kurulu görevlerinde bulundu.

1972 yılında Uluslararası Voleybol Federasyonu Organizasyon Komitesi Başkanlığı’na seçildi. 1980 yılında TMOK Genel Sekreteri oldu. 1988’de ise Turgut Atakol’un vefatı üzerine boşalan TMOK Başkanlığı’na getirildi. Daha sonra Uluslararası Olimpiyat Komitesi üyeliğine getirildi. Süheyla Hanım ile evlendi Ziya ve Zeynep adından iki çoçuğu oldu. Sİnan Erdem karaciğer kanseri yüzünden 23 Temmuz 2003’te, Paris, Fransa’da vefat etmiştir.


Sinan Erdem Aldığı Ödüller

Milliyet Spor Ödülleri Namık Sevik Özel Ödülü
Milliyet Spor Ödülleri Namık Sevik Hizmet Ödülü


👉 Seda Selek Kimdir, Nereli?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu