Blog

Sınav Kaygısı Nedir? Sınav Kaygısı İle Başa Çıkma Yöntemleri

Sınav ile doğrudan ilişkili olan bir kaygıdır. Bu da kişinin yeterince hazırlanamamasına ve başarısızlığa neden olur.
Sınav kaygısı ile ilgili belirtiler genel olarak iki türdür. Bunlar: Duygusal ve fizikseldir. Duygusal belirtiler; unutkanlık, olumsuz düşünceler, panik hissi, sinirli olma, ağlama, şaşkınlık, depresyon şeklinde sıralayabiliriz.
Fiziksel belirtiler; aşırı terleme, kalp atışının hızlanması, mide bulantısı, titreme, kasılma, baş ağrısı şeklinde sıralayabiliriz. Sınav kaygısını önlemek için iki aşama vardır:

1. Aşama: Sınav Kaygısının Nedenlerini Bulmak

Öncelikli sebebi yeterince hazırlanmamış olmaktır. Yeterince hazırlanmadığınızı bilmek, kaygı ve strese neden olur. Çözümü ise sınava çalışmak ve kaygıyı, stresi azaltmaya çalışmaktır.


2. Aşama: Sınav Kaygısıyla Başa Çıkma

Duygusal ve fiziksel belirtiler, öğrencinin sınava odaklanması yerine dikkatini ve enerjisini kendisine verir.
Kaygı ile başa çıkmak için tavsiyeler


Zihinsel Hazırlık

Sınav kağıdı geldiği zaman birkaç kez derin bir nefes almak ve yavaşça vermek. Sonrasında gevşeyip sınava başlamak. Önemli olan sorulara öncelik vermek, bir soru üzerinde çok durmayın, cevap veremediğiniz soruyu atlayın ve daha sonra vaktiniz kaldığında o soruya geri dönün.


Fiziksel Hazırlık

Sınavdan önce, sınav teknikleri ve etkili çalışma alışkanlığı geliştirin. Dinlenmek, yeterli ve dengeli bir şekilde beslenmek; çalışma programının önemli bir parçasıdır. İnsanlar yorgun oldukları zaman daha çok kaygıları artar. Ve olumsuz yönde etkilenir. Sınav sırasında, rahat ve sakin olmanız gerekmektedir. Ben bunu yapabilirim, başarabilirim diye düşünmeniz gerekmektedir.


Gevşeme Teknikleri

Fiziksel ve zihinsel hazırlıkla beraber gevşeme tekniklerini kullandığınız zaman sınav öncesi ve sırasında performansınızı yükseltecektir. Bütün bunlara rağmen hala sınav kaygınız varsa ve aşırı derece de olduğunu düşünüyorsanız bir uzmana başvurmanızı tavsiye ederiz.


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu