Bilgi Arşivi

Sırbistan Asgari Ücret 2024 Ne Kadar? Sırbistan Meslekler ve Maaşları 2024

Sırbistan Asgari Ücret 2024 Ne Kadar?. Yurt dışına çıkmak isteyenlerin yaptığı araştırmalar sonucunda en çok merak edilen ülkelerden biri de Sırbistan. Hal böyle olunca Sırbistan Asgari Ücreti merak edilmekte. Sırbistan hakkında bilgi toplamak isteyenler Sırbistan Meslekler ve Maaşları 2024, Sırbistan Yaşam Maliyeti, Sırbistan’ da Asgari ücretle geçinilir mi? gibi soruları da araştırmakta. Gelin birlikte tüm merak edilenleri öğrenelim…

Sırbistan Asgari Ücret 2024 Ne Kadar?

Gerek yurt dışında çalışmak isteyenler gerekse farklı ülkelerin maaşlarını merak edenler için bu yazımızda Sırbistan Asgari Ücret 2024 ve Sırbistan yaşam maliyeti, Sırbistan aranan meslekler ve maaşları 2024 hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Sırbistan, Balkanlarda yer alan bir ülkedir. Macaristan, Makedonya ve Arnavutluk, Bulgaristan sınır komşularıdır. Son yapılan sayımlara göre Sırbistan nüfusu, 7 milyondur. Başkenti Belgrad olan Sırbistan’ın para birimi, Sırp Dinarıdır.

Sırbistan’da yaşayan Türk sayısı diğer Avrupa ve Balkan ülkelerine göre daha azdır. Bununla birlikte Sırbistan’da yatırım yapan Türk girişimcilerin sayısı da azımsanmayacak kadar fazladır. Özellikle son yıllarda bu oran artış göstermiştir. Elbette Böyle olunca Türk vatandaşlar için Sırbistan’da çalışma olanakları da artış göstermektedir. Elbette çoğu kişinin merak ettiği konuların başında Türk çalışanlara verilen Sırbistan asgari ücret miktarıdır.

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) verilerine göre Avrupa’da asgari ücretin en yüksek ülke olan Lüksemburg’u İrlanda ve Hollanda takip ediyor. Buna göre, asgari ücretin en düşük olduğu ülke Arnavutluk. Türkiye ise yüzde 50’lik zamma rağmen, Bulgaristan ve Karadağ’ın altında yer almaya devam etti. Sırbistan asgari ücret 2024 yılında henüz belirlenmezken 2024 yılında 544 Eurodur.


Sırbistan Meslekler ve Maaşları 2024

Ülkenin işsizlik oranı % 22 civarındadır. Ancak bunun yanı sıra hükümet tarafından gerek vatandaşlara gerekse yurtdışından gelen girişimcilere birçok teşvik sağlanmakta; çalışan kesim için istihdam alanları yaratılmaktadır. Sırbistan’da çalışmak isteyen üniversite mezunlarının iş bulma oranı vasıfsız çalışanlara göre daha yüksektir. Bu kapsamda çalışanların mesleki yeterliliklerini ispatlamaları gerekmektedir.

Sırbistan’da iyi bir meslek sahibi olmak ve geliri yüksek bir maaş sahibi olmak için mutlaka yabancı dilinizin iyi seviyede olması gerekmektedir. Eğer Sırpça öğrenmekte ilk etapta zorlanıyorsanız en azından İngilizce bilmenizde fayda var. Eğer vasıfsız işçi olarak Türk ya da Sırp firmalar aracılığıyla geçici ya da uzun süreli olarak Sırbistan’da çalışmaya gidiyor iseniz, kendinizi ifade etmek ve esnafla anlaşmak için yabancı dile ihtiyaç duyabilirsiniz. Uzun süreli olarak Sırbistan’da çalıştıktan sonra burada yaşamaya karar veren kişilerin iyi derecede Sırpça bilmeleri gerekmektedir.

İlk etapta Sırbistan’da çalışmak istiyorsanız Sırpçanızın olması gerek. Ancak bu dili öğrenene kadar iyi bir seviyede İngilizce biliyorsanız iş bulma konusunda zorluk çekmezsiniz. Bir üniversite mezunuysanız vasıfsız işçilere oranla ülkede daha kolay iş bulabilirsiniz. Bunun içinde işverenlere mesleki anlamdaki yeterliliğinizi CV’nizde en iyi şekilde göstermeniz gerekmektedir. Mesleklerin aldıkları maaşlar ise şu şekildedir;

  • Sırbistan’da asgari ücret 38 bin dinar, ortalama maaş ise 45 bin dinardır.
  • Ülkede çalışan işçiler genel olarak asgari ücretle maaş almaktadır.
  • Öğretmenler: 50 bin dinar
  • Aşçılar: 59 bin dinar
  • Temizlik görevlileri: 46 bin dinar
  • Yazılım uzmanı: 68 bin dinar
  • Doktor:60 bin dinar
  • Mühendis: 48 bin dinar maaş alabilmektedir.

Sırbistan’da Genel Yaşam Giderleri

Sırbistan yaşam giderleri bakımından pek çok ülkeye göre oldukça ucuzdur. Şehir merkezinde iyi sayılabilecek bir dairenin kira bedeli ortalama 200 Euro civarındadır. Şehir merkezinin dışındaki bölgelerde daha uyguna daireler bulmak mümkündür. Eşyalı evler ise 300 ile 350 Euro civarında kiralamaktadır. Ortalama bir evin fatura gideri aylık 150 Euro civarındadır. Sırbistan’da ortalama bir maaş ile bir yaşam sürmek zor değildir. Bekar kişiler, çocuklu ailelere göre daha rahat geçinmektedirler. Çocuklu ailelerin refah bir yaşam sürdürebilmeleri için en az iki kişinin çalışması gerekmektedir. Ucuz bir ülke olması dolayısıyla birikim yapmak kolaydır. Elbette Sırbistan’da iş olanaklarını değerlendirirken bu kriterler göz önünde bulundurulmalı; aylık geliri yüksek sektörler tercih edilmelidir.

Sırbistan’da gıda fiyatları (Sırp Dinarı bazında):
Bir ekmek; 22,93
Bir düzine yumurta; 142,31
1 litre süt; 89,37
Peynir; 502,13
Domates; 110,54
Marul; 44,69
Soğan; 52,92
Patates; 56,45
Elma; 78,79
Portakal; 116,42
Muz; 116,42
Bir buçuk litre su; 50,57
Yerli bira; 67,03
Yabancı bira; 108,19
Bir şişe alkolsüz şarap; 398,65

Sırbistan’da ulaşım fiyatları (Sırp Dinarı bazında);
Tek seferlik toplu taşıma bileti; 88,20
Aylık toplu taşıma kartı; 2990,45
Taksi açılış ücreti; 149,35
Taksiyle 1 saatlik yolculuk; 598,56
1 kilometre standart taksi ücreti; 64,68
1 litre benzin; 156,40

Sırbistan’da kira fiyatları (Sırp Dinarı bazında);
Merkezde tek yatak odalı daire kirası; 29.046
Şehir merkezine uzak semtlerde tek yatak odalı daire kirası; 19.520
Merkezde 3 yatak odalı daire kirası; 54.211
Şehir merkezine uzak semtlerde 3 yatak odalı daire kirası; 33.632


Sırbistan’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Sırbistan, uzun zamanlardır evrensel olarak pek çok insanın ilgi odağı olmuştur. Biz de sizler için Sırbistan’da gezilecek yerler nerelerdir, para birimi nedir, Avrupa Birliği üyesi mi, asgari ücret ne kadar, araba fiyatları ne kadar, alkol fiyatları ne kadar, giriş şartları nelerdir, güvenli mi, haritada nerede? Konularından bahsettik.

 Kalemegdan Parkı ve kalesi, şehri ve nehri alçak bir tepeden izlemek için ideal yerlerdir. Enerjik şehirdeki kafeler, özellikle trafiğe kapalı Knez Mihailova’daki kafeler her zaman hareketli ve hareketlidir. Tarihsel olarak Doğu Avrupa’nın kültür ve eğitim merkezlerinden biri  olan Novi Sad, ‘Sırbistan’ın Atina’sı’ olarak bilinir. Belgrad’ın Zemun banliyösü  (Almanca Semlin olarak da bilinir) 1918’e kadar Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun bir parçasıydı, bu nedenle şehrin nehir kıyılarında Barok mimarisinin örnekleri görülebilir.


Sırbistan’da Türkler İçin İş Olanakları

Tarihte yaşanmış çeşitli olaylar dolayısıyla ülkemizde Sırbistan’a karşı belli bir önyargının olduğu söylenebilir. Ancak iki ülke arasında yapılan birçok siyasi ve ekonomik görüşme buzların kırılmasında oldukça etkili olmuştur. Özellikle son yıllarda Sırbistan’da çalışan Türklerin sayısında hatırı sayılır bir artış gözlemlemektedir.

Bu kapsamda Sırbistan’da Türkler için iş olanakları, birçok farklı sektörde geniş bir yelpazeye yayılmıştır. Özellikle Sırbistan’ın başkenti olan Belgrad şehrinde yaşam ve iş imkanları bakımından oldukça çok çeşitlilik söz konusudur. Türkiye’den Sırbistan’a çalışmak için giden kişilerin genel olarak yorumları olumludur.


Sırbistan’ da Aranan Meslekler

Sırbistan, tarım konusunda kendi kendine yetmeyi başaran sınırlı ülkelerdendir. Ülkenin milli gelirinin büyük bir kısmı tarım sektörü tarafından oluşmaktadır. Ülkede çiftçilerin ve tarım işleriyle uğraşan kişilerin sayısı bu konuda yadsınamaz düzeydedir.

Ülkenin sanayisi kendi kendine yetebilir ancak genel hatlarıyla değerlendirildiğinde sanayiden elde edilen gelir oldukça düşük bir seviyededir. Sanayi kısmi olarak gelişmiş olsa da Sırbistan’daki iş imkânları arasından atölye ya da fabrikayı seçip kendinize uygun mesleği yapabilirsiniz. Sırbistan’ın en gelişmiş sektörü hizmet sektörüdür. Bu alanda bir mesleğiniz varsa kendinize uygun birçok işi yapabilirsiniz. Ayrıca kendi mesleğinizi rahatlıkla yapabileceğiniz Sırbistan kadar iyi başka bir yer bulamazsınız.

Ülkenin turizmini inceleyecek olursa epey canlı bir sektöre sahiptir diyebiliriz. Sırbistan, 2020 yılında elde edilen milli gelirin büyük bir oranını turizm sektöründen kazanmıştır. Mesleğiniz turizm alanındaysa bu ülkede rahatça iş yapabilirsiniz.


Sırbistan Hakkında

Sırbistan, 7,5 milyona yakın nüfusuyla en kalabalık Batı Balkan ülkesi konumunda. Nüfusun büyük bölümünü Sırpların oluşturduğu ülkede, Müslümanlar daha çok Sırbistan’ın güneydoğusunda Sancak ve Preşevo bölgelerinde yaşıyor. 77 bin 474 kilometrekarelik yüzölçümüne sahip Sırbistan’da resmi dil Sırpça.

Eski Yugoslavya’nın lideri Josip Broz Tito’nun 1980’de ölmesinin ardından ülkenin başına geçen Sırp milliyetçisi Slobodan Milosevic, ülkenin dağılmasını tetikledi. Milosevic, bağımsızlıklarını ilan etmelerinin ardından önce Hırvatistan’a, ardından Bosna Hersek’e savaş açtı. Eski Yugoslavya topraklarında yaşanan savaşlarda yüzbinlerce kişi hayatını kaybetti, milyonlarcası evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Savaşların ardından sadece Sırbistan ve Karadağ’dan oluşan Yugoslavya Federal Cumhuriyeti kurulsa da Yugoslavya ismi bir süre sonra tarihe karışıp yerini Sırbistan-Karadağ’a bıraktı. Karadağ’ın da 2006 yılında bağımsız olmasıyla ülke sadece Sırbistan adını kullanmaya başladı.

Sırbistan’daki özerk bölgelerden Kosova ise 1998-1999 yıllarında yaşanan savaşın ardından önce Birleşmiş Milletler (BM) kontrolüne geçti, ardından 2008 yılında tek taraflı bağımsızlığını ilan etti. Arnavut nüfusun yoğun yaşadığı Kosova,

Sırbistan tarafından hala kendi toprağı olarak tanımlanıyor.
Sırbistan, kuzeyde Macaristan, batıda Hırvatistan, Bosna Hersek ve Karadağ, güneyde Makedonya ve Kosova, doğuda Romanya ve Bulgaristan ile komşu. Denize kıyısı olmayan Sırbistan’da karasal iklim hakim.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Almanya Asgari Ücret 2024 Ne Kadar?

İsviçre Asgari Ücret 2024 Ne Kadar?

Hollanda Asgari Ücret 2024 Ne Kadar?

Norveç Asgari Ücret 2024 Ne Kadar?

Romanya Asgari Ücret 2024 Ne Kadar?

Belçika Meslekler ve Maaşları 2024


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu