Gündem

Sosyal Medyanın Konuştuğu Fotoğraf: Almanya’ya Göç Eden Doktorlar

Son zamanlarda Türkiye’de yüzlerce doktor şiddet, ekonomik nedenler ve kötü çalışma şartlarından dolayı yurt dışına çıkmayı tercih ediyor. Yurtdışına çıkamayan doktorlar ise kamudan istifa edip özel sektörde çalışmayı tercih ediyor. Durum böyleyken sosyal medya’da paylaşılan Almanya’ya göç eden Doktorların yer aldığı bir fotoğraf karesini konuşuyor.

Almanya’ya Göç Eden Doktorlar

Türk Tabipleri Birliği (TTB) İkinci Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten’in verdiği bilgiye göre pandemideki yasağın sonlanmasının ardından yaklaşık 10 bin doktor istifa etti.

Doktorların istifa nedeninin çalışma koşullarının giderek kötüleşmesi ve düşük maaşlar olduğunu belirten Ökten, göçün daha da artacağı uyarısında bulundu:

“Bir doktor arkadaşımız neredeyse günde 100 hastaya bakıyor. Çalışma koşullarının getirdiği tükenmişlik sendromu kamudan kaçışı hızlandırıyor. Doktor göçü arttıkça kalanların iş yükü artıyor. Bu da kaçışı daha da hızlandıracak”

2021 yılında 1405 hekim yurtdışına çıkmıştı. Bu yıl sayının çok daha fazla olması bekleniyor.

Türk Tabipleri Birliği Genel Sekreteri Vedat Bulut, TTB’den günlük ortalama 7 hekimin yurtdışına çıkmak için sicil belgesi aldığını söyledi:

‘Bu sayı 2022 Mart ayında 213 ile rekor kırdı. Nisan ayında bu sayı 214 oldu. Geçtiğimiz yıl 1405 hekim yurtdışına çıkmıştı. Yıl sonunda 2500 olması bekleniyor. Bunların yüzde 55’i uzman hekim. Bu sayılar sadece yurtdışına göç edenler. Özel sektöre geçenleri sayamıyoruz. O sayıyı sadece Sağlık Bakanlığı biliyor.”

İşte o giden hekimlerden bazıları Almanya Düsseldorf’ta bir araya gelerek bu pozu verdi. 👇

Fotoğrafa yorum yapan bazı Twitter kullanıcıları doktorları ‘mücadele etmeyip kaçmakla’ suçlarken bazıları da doktorların mutluluğuna dikkat çekti. 👇


Pek çok kişi de giden doktorların Türkiye için ne denli büyük bir kayıp olduğuna dikkat çekti. 👇


İstifalar yüzünden üniversite hastanelerindeki bazı bölümler kapandı. 👇👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu