Teknoloji

SSD Nedir, Ne İşe Yarar? SSD Fiyatları Ne Kadar?

SSD Nedir, Ne İşe Yarar? SSD Fiyatları Ne Kadar?. SSD (Solid State Drive) katı hal sürücüsü anlamına gelen verilerin depolanması için kullanılan sürücülerdir. SSD, kendisinden önce bu verileri depolayan HDD yani sabit disklerin yerini almaktadır. Bunun nedeni sabit disklere göre daha avantajlı ve hızlı olmalarıdır.

SSD Nedir, Ne İşe Yarar?

SSD, verilerin depolanması için kullanılan sürücülerdir. SSD’nin açılımı Solid State Drive olup katı hal sürücüsü anlamına gelmektedir. SSD, kendisinden önce bu verileri depolayan HDD yani sabit disklerin yerini almaktadır. Bunun nedeni sabit disklere göre daha avantajlı ve hızlı olmalarıdır.

Katı hal sürücüleri, bilinen adıyla SSD’ler, performansı arttırmanın yanı sıra kullanılan eski sistemlere de etki etmekte ve onlara da bir nevi can vermektedir. Bu durum yeni bir bilgisayara gerek kalmamasını sağlar ve maliyet anlamında bir rahatlık verir. Sadece bu avantaj için bile çoğu kullanıcının tercihi SSD’den yana olmaktadır.

Sabit disklere göre birçok avantajı bulunan SSD, hızlı performansın yanında oldukça sessiz ve daha serin çalışmaktadır. Aynı zamanda hareketli bir parçası bulunmayan SSD, daha dayanıklı ve güvenilir bir durumdadır.


SSD İçeriği

SSD’nin tarihçesi 1950’li yıllara dayansa da 1990’ların başına kadar hayatımızda çok etkili bir parça olmadı.

Pazara ilk sunulduğunda 20 MB kapasitesi olan bir SSD 1000 dolara satılmaktaydı. Teknolojinin hızla gelişmesi hem SSD içeriğini ve kapasitesini değiştirdi hem de fiyatlarını giderek düşürdü.

SSD, verileri depolamak için mekanik parçalar değil de bellek yongaları adı verilen araçları kullanır. Veriler NAND Flash yongalarda saklanır ve bu bellek yongaları RAM‘lerde olduğu gibi oldukça hızlı çalışır. Olası bir elektrik kesintisinde RAM’de bulunan verilerde kayıp yaşanırken bu yongalarda herhangi bir veri kaybı yaşanmaz. Bu da kullanıcı için oldukça avantajlı bir durumdur.

SSD’lerde kullanılan flash yongalar kendi içlerinde SLC, MLC, TLC, QLC olmak üzere alt gruplara ayrılırlar.

Bu yongalarda saklanan bit sayısı arttıkça hız performansı düşmektedir. Bit sayısının artmasının iyi yanı ise maliyetin de düşmesi olarak görülmektedir.


SLC

SLC’nin açılımı Single Level Cell’dir. Her hücrede 1 bit veri saklayan SLC, bu yüzden diğerlerine göre daha az kapasite sunar. Bu dezavantajı nötr hale getirecek avantajı ise daha yüksek performans sağlamasıdır. Aynı zamanda 1 bit veri saklaması olası bir veri kaybının büyük sonuçlar doğurmasına da engel olmaktadır. SLC tipi SSD’ler fiyat olarak pahalı olmasından dolayı daha çok kurumsal iş yerlerinde tercih edilir.


MLC

MLC’nin açılımı ise Multi Level Cell’dir. Her hücrede 2 ya da daha fazla bit veri saklayabilen MLC, SLC’ye göre daha çok kapasite sunar. Performansa bakılacak olursa SLC’ye göre daha geride olması da bu modelin dezavantajı olarak görülmektedir.


TLC

TLC’nin açılımı Triple Layer Cell olup her hücrede 3 bit veri saklayabilmektedir. Yaygın olarak kullanılan TLC modeli diğer sürücülerden daha küçüktür.


QLC

QLC olarak bilinen Quad Level Cell, her hücrede 4 bit veri saklamaktadır. Böylece daha az alana daha fazla bilgi sığabilmektedir.

SSD nedir, ne işe yarar, içeriğinde neler barındırır gibi sorulara cevap verdikten sonra avantaj ve dazavantajlarından bahsetmek istiyorum.


SSD’nin Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

SSD’nin birçok avantajı olduğu gibi dezavantajları da bulunmakta. Ayrı başlıklar halinde bu iki durumu da incelemek istiyorum.

SSD Avantajları

 • SSD’nin en önemli avantajı hız performansıdır. SSD, işletim sisteminin oldukça hızlı çalışmasını sağlar. SSD sayesinde bilgisayarlar hem çok hızlı açılmakta hem de açıldıktan sonra dosyalara erişim süresi ve diğer uygulamalara giriş süresi de oldukça kısa olmaktadır.
 • SSD’de HDD gibi mekanik parçalar olmadığı için gecikme oranı oldukça düşüktür. Okuma/yazma hızı da oldukça yüksektir.
 • Sabit diskler veriye ulaşmak ve işlemek için disk döndürmekle uğraşırken SSD, bütün verilere aynı anda ulaşabilir. Bilgiye ulaşma ve işleme anında disk döndürmediğinden işlemler oldukça hızlı tamamlanır.
 • SSD’lerde mekanik parçanın olmayışı daha sessiz çalışmalarını sağlar. Aynı zamanda daha az güç tüketirler ve bu da ısı sorununu da aza indirir.
 • SSD’ler HDD’lere göre daha hızlı ve daha uzun kullanım süresi sunmakla birlikte hata olasılığını da oldukça düşürmektedir. Veri bozulmaları ve veri kayıpları oldukça az yaşanmaktadır.
 • Hareketli parçaları bulunmadığı için darbe ve sarsıntılardan etkilenmeyen SSD, bu konuda HDD’ye göre büyük avantaj sağlamaktadır.
 • Yüksek nem, ısı ve basınç gibi durumlarda SSD’ler çalışmaya devam edebilir.
 • SSD’ler küçük ve hafiflerdir. Yani kullanılacak her cihaza sığarlar.
 • Oyun oynayan kullanıcıların oldukça ilgisini çeken SSD, bir oyunu HDD’ye göre 2-3 kat daha hızlı okuyabiliyor.

SSD Dezavantajları

 • SSD’lerin en büyük dezavantajları kapasitelerinin sınırlı olmasıdır.
 • Bir diğer dezavantajları ise fiyatlarının pahalı olmasıdır.

SSD, dezavantajlarına göre oldukça fazla avantaja sahip bir donanım olduğundan alan kişiler dezavantajlara pek takılmazlar.


SSD’nin Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Bilgisayarınızda SSD olup olmadığını yapacağınız ufak bir işlemle anlayabilirsiniz.

İlk olarak Bu Bilgisayar üzerine sağ tıklayarak çıkan seçeneklerden Yönet seçeneğini seçin. Daha sonra açılan ekranın sol tarafındaki seçeneklerden Aygıt Yöneticisi‘ni seçerek burada çıkan seçeneklerden de Disk Sürücüleri seçeneğine tıklayın. Altta çıkan model bilgisini Google’da aratın. Çıkan sonuçlarda SSD’nin olup olmadığı ortaya çıkacaktır.


SSD’ye Neler Yüklenmeliyiz?

SSD’ye yükleyecek ilk şey Windows olmalıdır. Windows’tan sonra ise yeterli alan varsa açılması uzun süren ve sürekli kullanılan programlarınızı kurabilirsiniz. Tabi ki bunların içine oyunlarınızı da dahil edebilirsiniz. Açılması uzun süren ve sürekli olarak oynadığınız oyunları SSD’ye yükleyerek hem oyun açılırken hem de oyunla alakalı bölümler ya da haritalar yüklenirken gözle görülür bir hız kazandırmış olursunuz.


SSD Fiyatları Ne Kadar?

SSD hakkında aklınızdaki sorular cevabını bulduysa SSD fiyatları hakkında bilgi verelim.

SSD Fiyatları, istenilen GB değerine göre farklılık göstermektedir.

120 GB’lık SSD’ler şu an 200-330 TL arası

240 GB’lık SSD’ler 350-500 TL arası

480 GB’lık SSD’ler 600-900 TL arası

500 GB’lık SSD’ler  500-2000 TL arası 

Bu makalemizde SSD hakkında bilgiler vermeye çalıştık umarım faydalı olmuştur.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu