Öğrenci Gazetesi

Staj Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Staj Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey. Staj hakkında muhtemelen çok fazla çelişkili bilgi duymuşsunuzdur, bu yüzden şimdiye kadar kafanızın biraz karışmış olması normaldir. Gelin şimdi Staj hakkında tüm bilinmesi gerekenleri öğrenelim.

Staj Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Stajlar, iş yerinde pratik deneyim kazanacağınız iş deneyimi yerleşimlerine benzer, ancak iş deneyimi temel olarak diğer kişilerin çalışmasını izleyerek işlerin nasıl yapıldığını öğrenmeyi içerirken, stajyerlikte kendi işiniz, hatta eğer sadece ofise yardım ediyorsa. Stajlar da genellikle iş deneyimi yerleştirmelerinden daha uzundur ve süresi birkaç haftadan birkaç aya kadar, hatta bir yıl boyunca değişebilir.


Staj Yapmalı mıyım?

Staj yapmanın birçok yararı vardır. Üniversiteye başvurmayı düşünüyorsanız , staj yapmak, diğer adaylardan uzak durmanız için harika bir yoldur ve rekabetçi bir kursta tüm önemli yerlerin, özellikle stajınız istediğiniz konuyla ilgiliyse, kazanmanıza yardımcı olabilir. çalışmak. Ayrıca, tatillerde bol miktarda boş vakti olan birçok öğrenci, üniversiteye gitmeye başladığında staj yapmayı da tercih eder.

Boş zamanlarınızda biraz pratik deneyim edinmek, eğer teknik ya da kariyer odaklıysa, kursunuzla başa çıkmanıza yardımcı olabilir, ancak olmasa bile staj CV’nizde harika görünecek. Kursunuzu tamamladığınızda, ilk işiniz için birçok mezunla yarışacaksınız, ancak CV’nizde kanıtlanabilir bir iş tecrübesine sahip olmak, başvurduğunuz rolle doğrudan ilişkili olmasa bile, sizi koyan şey olabilir Benzer derece ve niteliklere sahip diğer onlarca adayın önünde. Stajlar ayrıca mezun olduktan sonra ne yapmak istediğinizi öğrenmenin bir yoludur. Hala üniversitedeyken birkaç farklı staj yapmak, farklı kariyerleri denemenizi ve hangisinin sizin için en uygun olduğunu görmenizi sağlar. Staj yapmak, sevmediğiniz bir işe girmenize de yardımcı olabilir. Modayla çalışmak istediğinizi düşünebilirsiniz, örneğin, yalnızca yaz aylarında bir moda dergisinde veya tasarım evinde staj yapmak ve çalışmanın sonuçta olacağını düşündüğünüz şey olmadığını fark etmek için düşünebilirsiniz.

Tabii ki, istemiyorsanız staj yapmak zorunda değilsiniz ve seçtiğiniz alanda, ilk işinizi güvence altına almak için tek ihtiyacınız olan şey olabilir, fakat emin değilseniz, Bir staj, hem eğlenceli hem de faydalı olabilir.


Staj için para almalı mıyım?

Stajların son zamanlarda haberlerde yer almasının sebeplerinden biri, çoğunun ücretsiz olması. Ödenmemiş stajlar, öğrenciler arasında oldukça popülerdir, çünkü çoğu kişi genç ya da deneyimsiz olduklarından, ücretsiz çalışmanın katlanmak zorunda oldukları bir şey olduğunu düşünürler, ancak bu doğru değildir, çoğu durumda, ücretsiz stajlar aslında yasa dışıdır.

1998 Ulusal Asgari Ücret Yasası hükümleri uyarınca, bir işçi olarak tanımlanabilirseniz ve en azından asgari ücret ödenmiyorsa, işvereniniz kanunları çiğniyor. Bazı şirketler stajyer gönüllülerini arayarak kuralları bükmeye çalışabilir, ancak çalışma saatlerini ve yapacak işleri ayarladıysanız, pozisyon ne kadar küçük olursa olsun, işçi olarak sınıflandırılırsınız ve çabalarınız için para almanız gerekir.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu