Blog

Stanford Üniversitesi’nin Kuruluş Hikayesi

1981’de kurulan Stanford Üniversitesi’nin diğer adı Leland Stanford Jr. Üniversitesi’dir. Aynı zamanda dünyanın en büyük üçüncü bütçesine sahiptir. Öyle ki Stanford Üniversitesi Google, Yahoo, HP, SUN gibi birçok girişimin ilk adımlarının atıldığı okuldur. Stanford Üniversitesi, Silikon Vadisi’nde (ki Silikon Vadisi’ni biliyorsunuz, teknolojiye ev sahipliği yapan yer) mühendisler yetiştiriyor.

O halde şimdi hep birlikte Stanford Üniversitesi’nin kuruluş hikayesine bir göz atalım dilerseniz.

Kaba saba diye tanımlanabilecek, zarar görmüş kıyafetler içerisinde bir yaşlı çift biraz utangaç bir halde Harvard Üniversitesi’nin rektörlüğünden içeri girer. Tabii bu yaşlı çifti gören sekreter hemen ayaklanarak önlerini keser. Sekreter bu kaba saba, kıyafetleri yıpranmış, soluk taşralıların ne işi olabilir bu üniversitede diye düşünmüş olacak ki önlerini kesiyor. Adam rektörü görmek istediğini dile getiriyor ancak bu imkansızdır. Çünkü rektörün o gün bu yaşlı çiftimize ayıracak hiç zamanı yoktur. Bunun üzerine yaşlı kadın olsun, bekleriz der.

Sekreter de nasılsa sıkılıp giderler bir süre sonra diye düşünerek sesini çıkarmıyor ve masasına dönüyor. Bunun üzerinden saatler geçse de yaşlı çiftimiz hala daha rektörü bekler. Sekreter de yaşlı çiftin beklediklerini görünce rektöre giderek gidecekleri yok, en azından çok kısa bir süre görüşün der rektöre ve ikna etmeye çalışır. Bunun üzerine rektör isteksiz de olsa kapıyı açar Bu arada rektör taşralılardan, köylülerden nefret eden bir kimsedir. Bu nedenden dolayı da sinirlenmiştir.

Rektör geldiğinde yaşlı kadın hemen lafa girişir ve Harvard Üniversitesi’nde okuyan oğullarını bir yıl önce bir kazada kaybettiğini söyler. Çiftimiz oğullarının bu okulu çok sevdiğini ve bu okul içerisinde bir anıt yapmak istiyorlarmış.

Bunun üzerine rektörün cevabı sert olur: Madam, der, herkes için bir anıt yapacak olsak Harvard Üniversitesi mezarlığa dönerdi.

Yaşlı kadın ise hayır, anıt değil, belki bir bina yapabiliriz der.

Rektör de bir binanın ne kadar paralara yapıldığını biliyor musunuz diye çıkışır ve ekler: Burada son yapılan bölüm 7.5 milyon dolara yapıldı.

Rektörün bu cevabının ardından yaşlı kadın eşine dönerek bu kadar para mıymış, biz kendi üniversitemizi niçin kurmuyoruz ki der.

Tabii rektör şaşırmıştır. ARdından yaşlı çiftimiz Leland Stanford dışarı çıkar. Bunun üzerine Palo Alto’ya giderek oğullarının adını ebediyen yaşatacak üniversiteyi kurarlar.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu