Bilgi Arşivi

Swift Kodu Nedir, Ne İşe Yarar? Bankaların Swift Kodları Nelerdir?

Swift Kodu Nedir, Ne İşe Yarar? Bankaların Swift Kodları Nelerdir?. Swift kodu, Dünyanın farklı yerlerindeki bankalar arasında fon akışını sağlayan uluslararası bir koddur. Her bankanın farklı swift kodu vardır. Swift kodu transfer yapılacak para birimine göre değişir. Peki Swift Kodu Nasıl Öğrenilir? Gelin tüm detayları öğrenelim.

Swift Kodu Nedir, Ne İşe Yarar?

Swift açılımı ‘Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication’ (Dünya Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Derneği) olan Swift, 1973’te kurulmuş ve merkezi Belçika’da olan bir platformdur. Swift; Tüm dünyadaki bankalar arasında elektronik fon transferi standardı sağlayan bir sistemdir. Swift sistemi BIC (Bank Identifier Codes) kodu yani banka tanımlama kodu sayesinde her bankayı tanımlamaktadır. Bazı bankalar Swift kodu yerine BIC kodu kullanılabiliyor. İkisi de aynı anlama geliyor. BIC kodu ile zaten Swift kodu kastediliyor. Kısacası Swift kodu, Swift numarası, Swift Bic kodu, Bic kodu, Bic numarası hangisi istenirse hepsi aynıdır.

Her bankanın swift kodu farklıdır. Bankaların swift kodları 8 veya 11 hanelidir. İlk dört hane banka kodunu, devam eden iki hane ülke kodunu, sonraki iki hane ise yerel kodu temsil eder. Bu 8 hanelik koda gelen son üç hane ise şube kodunu tanımlar. Sonda belirli bir şube kodu yerine XXX ile biten bir ifade görürseniz, o bankanın merkez şubesinden bahsedildiğini anlamalısınız.

Yani uluslararası para gönderimlerinde; Türkiye Cumhuriyeti İş Bankası demek para transferlerinde işe yaramayabilir fakat ISBKTRIS denildiği zaman, paranın gideceği hesabın bir Türkiye’den T.C İş Bankası olduğu anlaşılacaktır.


Swift İle Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

Transfer yapacağınız hesabın para birimi ne ise o para biriminin kullanıldığı bir hesap açmanız gerekiyor. (Dolar/Euro vb.)

Hesabınız, paranız ve Swift kodunuz hazırsa para göndereceğiniz kişinin ya da kurumun adı ve IBAN’ı (International Bank Account Number) ile transferinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. İşlem için banka şubelerini ya da online bankacılık uygulamalarını tercih edebilirsiniz. Hangisi kolayınıza geliyorsa…

Paranız gönderilmeden önce gönderim yapacağınız banka tarafından belirli bir transfer ücreti talep edilir. Bu tutarın kesileceği hesabı son onayı vermeden önce belirtmiş olmalısınız.

Alıcı sizseniz bu durumda hesabınızın bulunduğu bankanın Swift kodunu, adınız soyadınız ve IBAN’ınız ile birlikte size para gönderecek kişiye bildirmelisiniz.

Swift işleminin süresi bankalara göre değişiklik göstermekle birlikte transfer girişi 17.00’den önce yapıldıysa 2 iş gününü, 17.00’den sonra yapıldıysa 3 iş gününü bulabilir.


Bankaların Swift Kodları Nelerdir?

Yukarıda belirtiğimiz üzere her bankanın Swift-BİC kodları farklıdır. Aşağıda tüm bankaların Swift-BİC kodlarına ulaşabilirsiniz.

Ziraat Bankası BIC Kodu / Swift Kodu TCZBTR2A

İş Bankası  BIC Kodu / Swift Kodu ISBKTRIS

VakıfBank BIC Kodu / Swift Kodu TVBATR2A

Yapı Kredi BIC Kodu / Swift Kodu YAPITRISFEX

Akbank BIC Kodu / Swift Kodu AKBKTRIS

Şeker Bankası  BIC Kodu / Swift Kodu SEKETR2A

Garanti Bankası  BIC Kodu / Swift Kodu TGBATRIS

Halkbank BIC Kodu / Swift Kodu TRHBTR2A

ING Bank BIC Kodu / Swift Kodu OYAKTRIS

DenizBank  BIC Kodu / Swift Kodu DENITRIS

Finansbank BIC Kodu / Swift Kodu FNNBTRIS

Kuveyt Türk BIC Kodu. / Swift Kodu KTEFTRİS

TEB  BIC Kodu / Swift Kodu TEBUTRIS

Türkiye Finans BIC Kodu / Swift Kodu TAFKBTRIS

HSBC Bank  BIC Kodu / Swift Kodu MIDLTRIX

Albaraka Türkçe  BIC Kodu / Swift Kodu BTFHTRIS

Alternatif Bank BIC Kodu / Swift Kodu ALFBTRIS.

Anadolubank  BIC Kodu / Swift Kodu ANDLTRIS .

Citibank  BIC Kodu / Swift Kodu CITITRIX

Fortis Bank  BIC Kodu / Swift Kodu BÖLGE


SWIFT/BIC Kodları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

SWIFT Kodu Nedir?

Bir SWIFT (Dünya Çapında Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Derneği) kodu, dünya çapında bankaları ve finansal kurumları tanımlayan 8-11 karakter uzunluğunda, standart biçimli bir koddur. SWIFT numarası olarak da adlandırılan bu kod, bankalar arasında para transferini kolaylaştırır ve hem uluslararası havale ödemeleri için gereklidir.

BIC Kodu Nedir?

BIC, Banka Tanımlayıcı Kodu anlamına gelir. Bankaları küresel olarak tanımlayan 8 ila 11 karakterlik bir koddur. BIC kodları, paranın doğru yere yönlendirilmesini sağlamak için bankalar arasında para göndermek için kullanılır.

SWIFT ve BIC Kodları Arasındaki Fark Nedir?

SWIFT ve BIC kodları aynı anlama gelir ve terimler birbirinin yerine kullanılır. Hem SWIFT hem de BIC kodları bankaları ve finansal kurumları tanımlar ve para transferleri için kullanılır.

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu