Kimdir

Tarık Çelenk Kimdir, Nerelidir? Tarık Çelenk Hayatı ve Biyografisi

Son günlerde kitapları ve yazıları gündeme gelen Tarık Çelenk Kaç Yaşında? merak konusu oldu. Yazar Tarık Çelenk günümüzde aktif olarak Kuzey Irak, Ortadoğu siyaseti, toplumsal uzlaşı gibi konularda çalışmalarını sürdürmekte ve bazı yayın kuruluşlarında analist olarak siyasi analiz yapmaya devam etmektedir. Gelin birlikte Tarık Çelenk Hayatı ve Biyografisini öğrenelim…

Tarık Çelenk Kimdir?

8 Mart 1961 tarihinde Erzurum’da dünyaya gelen Tarık Çelenk, Koşuyolu Ortaokulu’nu bitirdikten sonra 1974 senesinde İstanbul Haydarpaşa Erkek Lisesi‘nde okumaya başladı. Buradan 1977 senesinde ayrıldıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi, Elektrik Fakültesi Enerji Bölümü‘nden mezun oldu.

Burada 1983 senesine kadar  eğitimini sürüdüren Çelenk, daha sonra Elektrik mühendisi olarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığına dahil oldu. Burada 1999 senesine kadar muhtelif vazifeler aldıktan sonra binbaşı rütbesiyle emekli oldu. Elektrik mühendisi olmasına rağmen politika, sosyoloji gibi konularda uzmanlaşan Çelenk, politik İslam, Türk ve Kürt miliyetçiliği, politik psikoloji gibi konulara yaptığı yorumlarla bilinmektedir.

2013 senesinde Ekopolitik’in çalışmalarının da referans alındığı, Akil İnsanlar Heyetine seçildi ve Akdeniz Bölgesi sekreterliğini yürüttü.

👉 Kiryakos Miçotakis Kimdir, Kaç Yaşında? Kiryakos Miçotakis Hayatı ve Biyografisi


Görev Aldığı Kuruluşlar

 • 1983-90 İstanbul Taşkızak Tersane Komutanlığı
 • 1990-91 İstanbul Boğaz Komutanlığı
 • 1991-96  M.S.B. İnşaat Emlak Dairesi – Ankara
 • 1996-98  Sahil Güvenlik ve Marmara Boğazlar Komutanlığı Tersanesi
 • 1998-99 Milli Savunma Bakanlığı İnşaat Emlak Başkanlığı – İstanbul
 • 1999-2002 Eksun Gıda Sanayi Limited Şirketi – İstanbul Yönetim Kurulu Üyeliği ve Genel
 • Müdürlük
 • 2002-04  İ.S.K.İ – İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi
 • 2004-05  Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı – AnkaraTeknik İşler Daire Başkan Yardımcılığı
 • 2006-11  Ekopolitik Düşünce Merkezi, Ekonomi ve Sosyal Araştırmalar Derneği – İstanbul,
 • Kurucu Başkanlık ve Koordinatörlük

Tarık Çelenk Hayatı ve Biyografisi

Tarık Çelenk 1961 yılında dünyaya gelmiştir. Evli ve 2 çocuk babası olan Tarık Çelenk 1982’de İTÜ, Elektrik Fakültesi Enerji Bölümü mezunudur. Tarık Çelenk Ekopolitik Düşünce Kuruluşu İcra Kurulu üyesidir. Tarık Çelenk aslen Erzurum‘ludur. Türk Sağının Düşünce Atlası kitabının yazarıdır. A. Tarık Çelenk kitapları; Mahfil Yayınları aracılığıyla kitapseverlerle buluşmuştur. A. Tarık Çelenk tarafından yazılan son kitap “Türk Sağının Düşünce Atlası”, Mahfil Yayınları tarafından okurların beğenisine sunulmuştur.

Twitter 👉 Tarık Çelenk

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu