Gündem

Teknoloji Çağının Gözde Meslekleri

Teknoloji çağında bir çok meslek yok olmaya yüz tutmuşken bir çoğu da yeni türüyor veya halihazırda varolanlar da gittikçe önem kazanıyor. Yapılan araştırmalara göre çağımızın ortadan kaldırdığı her meslek başına ortaya çıkmasına vesile olduğu meslek sayısı 2.4 oranında. Yani kaybolandan daha fazlası her gün küresel ekonomide kendine yer ediniyor. Bu yazımızda önemi her geçen gün artan mesleklerin önde gelen üçünden bahsedeceğiz.

Veri Analistliği

Veri analistliği günümüzün yeni meslekleri arasındadır. Öncelikle bu işi yapacak olanların matematik, bilgisayar bilimi ve analiz alanında yeteneklere sahip olması gerekmektedir. Veri analistleri sıklıkla şirketlerde toplanan büyük miktarlardaki veriyle uğraşırlar. Çünkü şirketler büyük veri yönetimi ve müşteri deneyimi yönetimi araçlarını kullanarak çoklu kaynaklardan aldıkları verinin analiz edilmesine ihtiyaç duyarlar. Bu veri analizi sonuçları da şirketlerin karar alma süreçlerinde şirket yönetimine rehberlik eder. Veri analistleri şirkette daha iyi kararların alınmasına, müşteri taleplerine daha uygun bir hizmetin sunulmasına ve böylelikle verimliliğin artmasına aracılık etmiş olurlar. Özellikle e-ticaret siteleri ve sosyal medya sayesinde ortaya çıkan büyük boyutlardaki veri, her sektör için yararlı kaynaklar içermekte olup veri analistliğinin gittikçe yaygınlaşmasına ve önem kazanmasına yol açmıştır.


Siber Güvenlik Uzmanlığı

Son dönemin bir diğer yükselen mesleği siber güvenlik uzmanlığıdır. Bilgi teknolojileri alanında ortaya çıkabilen güvenlik açıklarını tespit etmek ve sistemsel açıkların kapatılmasını sağlamak uzmanların temel görevidir. Özellikle siber saldırıların önemli bir tehdit haline geldiği günümüz internet dünyasında kurumların kendilerini saldırılardan korumak için siber güvenlik alanında uzmanlaşmış kişilere ihtiyaçları her geçen gün artmaktadır. “Beyaz şapkalı hacker” adı da verilen bu uzmanlar korumayı amaçladıkları sisteme izinli ve bilinçli saldırılar yaparak sistemsel açıkları tespit etmeye ve bunları gidermeye çalışırlar.


Robotik Mühendisliği

Robotik mühendisliği de dünya çapında yeni ve önemli meslekler arasındadır. Robot teknolojisinin gelişimi ve robotik alanındaki büyük yatırımlar bu mesleğe olan ilgiyi arttırmaktadır. Bu mesleği seçecek kişilerin matematik, bilgisayar programcılığı ve bilgisayar destekli tasarım alanlarında yetenekleri olması gerekmektedir.  Robotik mühendisleri makine, üretim ve elektrik mühendisliğinin prensiplerini robotları ve otomasyon sistemlerini tasarlamak ve test etmek için uygularlar.  Yeni yazılımlar tasarlamak ve bunları kullanacak işlevsel prototipler üretmek bu mühendislerin ana görevleri arasındadır. 

Çağımızda en fazla değer biçilen uzmanlıkların; siber güvenlik, bulut bilişim, veri analitiği, nesnelerin interneti ve makine öğrenmesi alanlarında olduğu görülmektedir. Endüstri, sayısal dönüşümle evrilip saydığımız yeteneklerle donanmış uzmanlara her gün daha çok ihtiyaç duyuyorken, bilişim sektöründe kariyer yapmak isteyenlerin ileride hiç pişmanlık yaşamayacaklarına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. 


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu