Blog

Tez Süresi Yönetimi için 6 İpuçu

Eğer son sınıf lisans öğrencisi veya lisansüstü öğrencisi iseniz, planladığınız veya tezinizi yazmaya başlamak üzere o yılın o zamanına gelirsiniz. Tez sizin seçtiğiniz bir konuda sizin lisans veya lisansüstü program sonunda tamamlamanız gereken bir araştırma projesidir. Tezinizi yazmak stresli ve zamana bağlı bir deneyim olabilir – ancak zamanınızı etkili bir şekilde yönetemiyorsanız!
Tezinizi düşünmeye ilk başladığınızda, dünyada her zaman geçirmiş gibi hissedebilirsiniz, bu nedenle planlama ve yazma konusunda endişelenmek kolaydır ve daha sonra bunu bilmeden önce son tarih hemen köşede kalmaktadır.
Son teslim tarihlerine bağlı kalmakta zorlanıyorsanız, sizi tekrar yoluna sokmak için altı ipucumuzu takip edin.

1. Teziniz için Bir Zaman Çizelgesi Oluşturun

İster takvimde, ister kağıtta olsun, ister sadece telefonunuzda olsun, zaman çizelgesine sahip olmak, ilerlemenizi takip etmenin mükemmel bir yoludur.
Zaman çizelgenizi yapmak için, tezinizi birkaç bölüme ayırın ve her bölümün bitmesini istediğiniz yaklaşık süreye karar verin. Bu zamanlamalarda gerçekçi olmak önemlidir – yoksa, ya onları takip etmeyeceksiniz ya da sadece tükenirsiniz.
Gerçekçi hedefler koymak, tez çalışmasını sizi tamamen bunaltmasına izin vermek yerine elde edilebilir ısırık büyüklüğünde parçalara böldüğü için motive ve daha az stresli olmanıza yardımcı olabilir.


2. Tezini Yazmak İçin Normal Haftanızdaki Normal Zamanları Ayarlayın

Yaygın inanışın aksine, tezinizi her gün düzenli olarak yaptığınız sürece yazmak zorunda kalmazsınız. Teziniz üzerinde çalışmak için yapılandırılmış bir zaman belirleyin – aynı şekilde spor salonuna da zaman ayırabilirsiniz. Tezinize zaman harcamanız önemli olmakla birlikte, üzerinde çalıştığınız saat sayısı değil, ürettiğiniz işin kalitesiyle ilgili olduğunu hatırlamaya değer.
Bazı insanlar üniversiteye dokuz ile beş arasında bir iş gibi davranmayı yararlı buluyorlar ve sadece bu saatler içinde çalışıyorlar, böylece çalışma gününün yapısı var. Diğer insanlar, örneğin geceleri veya sabahları daha iyi çalışırlarsa, daha düzensiz bir çalışma düzenini tercih eder – bu nedenle, sizin için neyin en iyi olduğuna karar verin ve buna bağlı kalın!


3. Araştırmanı Yap

Tezinizde kullanmak istediğiniz kaynakların bir listesini yaparak başlayın. Danışmanınızdan gelen önerileri kullanın ve konuyla ilgili hangi kitaplara sahip olduğunu görmek için üniversite kütüphanenize gidin. Ayrıca çevrimiçi kaynakları kullanın: Google Akademik, bunları aramak için iyi bir yerdir.
Bir sonraki adım, notlarınızı aldığınızdan ve başlık ve sayfa numaralarını kaydettiğinizden emin olarak kaynaklarınızı okumaya başlamaktır. Bu, ileride geri dönüp bu kaynakları referans gösterdiğinizde çok daha kolay hale getirecektir.


4. Görevlerinize Öncelik Verin

Tez yazma söz konusu olduğunda önceliklendirme anahtarıdır! En önemli görevlerin ne olduğuna karar verin ve onları en öncelikli hale getirin (ilk önce hangi parçaların tamamlanması gerektiğini görmek için zaman çizelgenize bakın).
Daha az ve daha az zaman alan görevlerin bir listesini yazın, böylece üzerinde çalıştığınız her şeyi bir molaya ihtiyaç duyduğunuzda, onlara geri dönebilirsiniz. Bu şekilde, en azından ertelediğinizde, hala üretken oluyorsunuz.
Yazarken size gelen ilginç fikirleri not almak için kullanışlı bir not defterine sahip olmak iyi olabilir, böylece daha sonra geri gelebilirsiniz.


5. Süpervizörünüzü Döngüde Tutun

Bir tez yazarken, size projeniz boyunca rehberlik edecek bir danışman atanacaktır. Denetim otoriteleri genellikle size olabilecek problemlerde yardımcı olmaya isteklidir, bu yüzden tezinizle ilgili sorularınızı sorduğunuzdan emin olun.
Ayrıca amirinizi yaptığınız işle ilgili olarak güncel tutmak da iyidir. Yaptığınız ilerleme hakkında kendilerine rapor vermeniz sizi devam ettirmeye motive edecek ve size yararlı geri bildirimler sunabileceklerdir.


6. Sadece Yazmaya Başla

Tez hazırlamaya başladığınızda, size en çok neyin uygun olduğuna tamamen inin. Bazı insanlar yazmaya başlamadan önce tüm araştırmalarını bitirmeyi tercih ederken, diğerleri ise gerektiğinde yazmaya başlamayı ve araştırmalarına devam etmeyi tercih eder.
Yazmaya başladığınızda yapmanız gereken daha fazla araştırmanın olduğu açıkça görülebilir, bu nedenle programınıza bunun için yeterli zaman ayırın.
Yazmaya başlayabilir ve bunun en iyi işten çok uzak olduğunu hemen fark edebilirsiniz. Bu durumda olsa bile, devam et! Şimdi çok iyi olmasa bile, hala ilerleme. Geri dönüp daha sonra düzenleyebilirsiniz.


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu