Üniversite

Tıbbi Satış Mümessili Nasıl Olunur? Tıbbi Satış Mümessili Maaşları 2024 Ne Kadar?

Tıbbi Satış Mümessili Nasıl Olunur? Tıbbi Satış Mümessili Maaşları 2024 Ne Kadar? Medikal firmalar tarafından üretilen medikal ürün, tıbbi cihaz ve ilaç gibi malzemeleri sağlık ocağı ve hastane gibi kurumlara götürüp pazarlamasını ve tanıtımını yapmakla görevli olan kişiye verilen isimdir.

Tıbbi Satış Mümessili Nasıl Olunur?

Tıbbi Satış Mümessili (Reprezant), medikal firmaların ilaçlarının doktor ve eczanelere tanıtılması ve satışının gerçekleştirilmesi ile görevli kişilerin yaptığı mesleğe İlaç Mümessilliği adı verilmektedir. Satışı gerçekleştirilecek olan ilaçlar hakkında doktorlara ve eczanelere gerekli olan bilgi ve aktarımları gerçekleştirmektedirler. Doktor ve eczanelere belirli plan çerçevesinde ziyaretler düzenlerler. Satacağı ilaçlar için hazırlanan katalogların hedef kitleye ulaştırılmasını sağlarlar. İlaç mümessilleri görevlerini yerine getirirken belirli malzemeler ve araçlar kullanmaktadırlar.

Tıbbi satış mümessili olmak için üniversitelerin ilgili fakültelerinde bulunan Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama bölümünde eğitim alarak ön lisans mezunu olmak gerekmektedir. Farklı bölümler için ise İlaç firmalarının mülakat aşamalarını geçmeleri yeterli olur.

Firmalar öncelikle adayları sayısal ve sözel mantık içeren sınava tabii tutarlar. Başarılı olan adaylar mülakata çağrılır ve kişisel özellikleri de göz önüne alınarak değerlendirme yapılır. Olumlu değerlendirilen adaylar eğitime tabii tutulur. Eğitimde reprezantlar ilaç tanıtımı, pazarlama konularında gerekli eğitimler verilir. Eğitim süresi genel olarak 30-45 günlük süreçte tamamlanır. İşe alınan personelin % 40 eğitim aşamasında elenir. Eğitimi başarı ile tamamlayan adaylar firmanın Tıbbi Satış Mümessili olmaya hak kazanır.

Bu meslek için bir yaş sınırlaması olmasa da genç, dinamik, hızlı hareket edebilen, herhangi bir sağlık problemi bulunmaması performansını etkileyecek her türlü durumun olmaması göz önüne alınması aranacak özellikler arasında diyebiliriz. .

 • En az lise mezunu şartını da tüm firmalar koyuyor diyebiliriz.
 • Reprezant olmak için belki de en önemli özellik dış görünüş diyebiliriz. Firmaları temsil eden kişi olarak oldukça prezantabl görünmelidir.
 • Bu meslekte tutunabilmek adına da ikna gücünüzün çok kuvvetli olması gerekmektedir. Karşı tarafı ürünle ilgili ikna edip satış yapabilmeniz tam donanımlı, iyi hazırlanılmış ve dikkat çekici olmanız tam da bu noktada çok önem arz eder.
 • Etkili ve akıcı bir dile sahip olmanız da aranan şartlar arasında. Hitap ve tanıtım konusu en önemli şart.
 • Aktif seyahatler için bir engeliniz olmamalı ve B sınıf sürücü belgesine de sahip olmanız gerekmektedir.
 • Erkek adaylar için askerliğinizi de yapmış olmanız gerekmektedir.

Tıbbi Mümessillerin Görevleri Nelerdir?

Satış ve pazarlama alanındaki tıbbi satış mümessilinin görev ve sorumlulukları şu şekildedir;

 • Belirlenen hedef ve stratejiler doğrultusunda ziyaretler yapmak.
 • İlacın fiyatı, ödeme koşulları, kredi şartları ile fiyat üzerinde meydana gelebilecek değişiklikleri tanıtmak, anlatmak,
 • Pazarlanacak ve tanıtılacak olan ilaçlar için edinilmesi gereken bilgileri öğrenmek,
 • Tanıtım ve satış için belirlenen yerlere gitmek ve örnek mamulleri ya da katalog göstererek tanıtım ve açıklama yapmak,
 • Yaptığı iş ve işlemler hakkında rapor yazmak ve amirine bilgi vermek,
 • Ziyaret etmesi gereken kamu ya da özel kurum ve kuruluşları, eczaneleri ve hastaneleri belirlemek

Tıbbi Mümessillerin Çalışma Ortamları, Alanları Nasıldır?

Tıbbi mümessiller genel olarak ilaç ve tıbbi ürün tanımı yapmak için sağlık kurumlarını ziyaret ederler. Bu sebepten dolayı sabit bir yerde çalışmaktan ziyade, kendilerine tahsil eden araçla düzenli olarak dolaşmak durumunda kalırlar. Seyahat etmenin getirdiği zorluklarla başa çıkmak durumundadırlar.


Tıbbi Mümessil Maaşları 2024 Ne Kadar?

Firmalar genelde Tıbbi Mümessilleri maaş + prim olarak çalıştırır. 2024 yılı için yıllık maaşları 27-37 Bin TL arasında diyebiliriz. Net maaşlarının yanında yaptıkları satış oranına göre prim alırlar.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu