Öğrenci Gazetesi

TıpDil Sınavı Nedir, Ne İşe Yarar? TıpDil Sınavına Kimler Girebilir?

TıpDil Sınavı Nedir, Ne İşe Yarar? TıpDil Sınavına Kimler Girebilir? Tıpdil Sınavı Geçerlilik Süresi Kaç Yıl? Sorularının yanıtlarına bu makalemizden ulaşabilirsiniz. TIPDİL sınavı Ankara Üniversitesi TÖMER (Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi) tarafından Ankara ve İstanbul’da yılda 2 kez yapılır. Gelin hep birlikte TIPDİL sınavı hakkında tüm bilinmesi gerekenleri öğrenelim.

TıpDil Sınavı Nedir, Ne İşe Yarar?

TıpDil sınavı uzmanlığını almak isteyen TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı) ve DUS (Diş Hekimliğinde Uzmanlık Sınavı)  adaylarının dil muafiyeti almak için girebilecekleri yabancı dil sınavıdır. TıpDil Sınavı 80 sorudan oluşmaktadır. Adaylara bu sorular için toplamda 150 dakika yani 2,5 saat süre verilmektedir.

TıpDil sınavı dışında DUS ve DUS için YDS ve YÖKDİL sınavına girilebilir. TıpDil sınavının YDS ve YÖKDİL’den tek farkı tıbbi literatür içeriğinde hazırlanmasıdır. Ayrıca adayların hedeflediği puan 50 barajı olduğu için diğer yabancı dil seviye tespit sınavlarına kıyasla sağlıklı bir çalışma prensibi ile başarılı olunabilecek düzeyde bir sınavdır.

TıpDil sınavı İngilizce, Almanca ve Fransızca olmak üzere 3 dilde yapılır. Sınava katılacak adaylar bir sınav döneminde sadece bir dilden sınava girebilir.


TıpDil Sınavına Kimler Girebilir?

Diş Hekimliğinde Uzmanlık Sınavı (DUS), Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) ve Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı (EUS)’na girmeye hak kazanmış veya hak kazanacak olan tüm adaylar ile birlikte diş hekimliği ile tıp alanlarında doktora programlarına başvuracak adaylar girebilmektedir.

 Tıpdil sınavına katılabilecek kişiler aşağıdaki gibidir:

 • Tıp Fakültesi öğrencileri
 • Stajyer Doktorlar
 • İntern Doktorlar
 • Pratisyen Hekimler
 • Asistan Doktorlar
 • Uzman Doktorlar
 • Tıp Diploması sahibi diğer Doktorlar
 • Diş Hekimliği Fakültesi öğrencileri
 • Diş Hekimleri
 • Asistan Diş Hekimleri
 • Diş Hekimliği diploması sahibi diğer kişiler

Ayrıca TUS sınavına girmeye hak kazanan sağlık bölümü mezunu öğrenciler veya diploma sahipleri de Tıpdil sınavına girebilir.


Tıpdil Sınavı Geçerlilik Süresi Kaç Yıl?

TıpDil sınavı Ankara Üniversitesi TÖMER (Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi) tarafından sadece Ankara ve İstanbul’da yılda 2 kez yapılır. TıpDil sınavı genellikle Şubat ve Haziran aylarında yapılır. TıpDil sınavından aldığınızı puanın geçerlilik süresi 5 yıldır.


TıpDil Sınavı Konu ve Soru Dağılımı

TıpDil sınavında 80 sorulur ve sınavı süresi 150 dakikadır. TıpDil sınavında yanlış cevaplarınız doğru cevaplarınızı götürmez. TıpDil sınavında başarılı olmak için 50 puan almanız gerekir dolayısıyla 80 sorudan 40 ve üzeri net yapmanız yeterli olacaktır.

TıpDil Sınavı Konu ve Soru Dağılımı şu şekildedir:

Kelime Bilgisi ve Dil Bilgisi: 23 soru

⇒ Cümle Tamamlama: 11 soru

⇒ İngilizce – Türkçe Çeviri: 7 soru

⇒ Türkçe – İngilizce Çeviri: 7 soru

⇒ Paragraf Sorusu: 20 soru

⇒ Paragraf Tamamlama: 6 soru

⇒ Anlam Bütünlüğünü Bozan Cümle: 6 soru


TIPDİL Başvuruları Nasıl Yapılır?

TIPDİL bir ÖSYM Sınavı olmadığından net bir sınav başvuru tarihi yoktur. Fakat çoğunlukla Şubat ve Haziran dönemlerinde olmak üzere yılda 2 kez gerçekleştirilir. Sınav ücretleri ve başvuru koşulları her sene belirlenen dönemlerde kılavuz üzerinden adaylara duyrulur. TIPDİL Başvuruları ilan edilen tarihlerde ” aday.ankara.edu.tr ” adresinde Aday Bilgi Sistemi üzerinden gerçekleştirilir.

Sınav başvuru ücretlerini Ziraat Bankası’na online veya şube üzerinden yatırabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 TIPDİL Çıkmış Sorular PDF İndir (Tüm Yıllar)

👉 Tüm Tıp Kitapları Arşivi (PDF) İndir

👉 Tıp Fakültesi Ders Notları PDF İndir

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu