Gündem

TOKİ Ucuz Konut Projesine Öğrencilerde Başvurabilecek! 50 Bin Konut Kontenjanı Gençler İçin Açıldı

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi olarak adlandırılan ve yüzbinlerce kişiyi ev sahibi yapacak olan projede 50 Bin Konut Gençler İçin Ayrıldı. Bu sayede gençlere ve öğrencilere çok önemli bir fırsat kapısı aralandı. İşte gençlere açılan Ucuz Konut Projesindeki 50 bin Kontenjan için tüm detaylar…

TOKİ Ucuz Konut Projesine Öğrencilerde Başvurabilecek!

Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut atağıyla gençlere de değerli bir fırsat kapısı aralanıyor. Ucuz konutların 50 bini gençlere ayrıldı. Gençlerin müracaatlarında meskendeki anne-babanın gelir limitine bakılmayacak. Yani İstanbul’da hane halkı geliri 18 bin, Anadolu’da 16 bin olan sona takılmadan nüfusa kayıtlı oldukları vilayette ya da ikametgahlarının olduğu yerde konut alma bahtına kavuşacaklar.

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Gençlerimiz bu projeyle birinci kez özel konut hakkına sahip olacaklar. Eylül 1992 tarihinden sonra doğan genç kardeşlerimiz, onlara ayrılan kontenjan üzerinden müracaat edebilecek” dedi.


Evlerin Metrekaresi Ne Olacak?

Bakan Kurum, vatandaşın en çok merak ettiği mevzulardaki soruları da yanıtladı. Kurum’un verdiği bilgiye nazaran, 2+1 meskenler 75-85 metrekare, 3+1 konutlar ise 105 metrekare olacak. Konut bedelleri vilayetlere nazaran farklılık gösterse de, 2+1 dairede en yüksek fiyat 770 bin TL, 3+1 dairede ise 950 bin TL olacak. Bakan Kurum, 3+1 dairelerde en yüksek taksit sayısının da 3.500 TL’yi geçmeyeceğini söyledi.

Şırnak ile İstanbul ortasında konut maliyetleri açısından pek fark olmadığını vurgulayan Kurum, “Şehirler ortasında o denli fiyatlar çok oynamıyor. En fazla yüzde 5-10 fark eder. Şırnak’ta 2+1 konut fiyatı 608 bin TL, İstanbul’da bu sayı 679 bin TL” dedi. Bakan Kurum, toplumsal konuta başvuran vatandaşların hak sahipliği kuralarının önümüzdeki yıl birinci çeyrekte çekileceğini, ondan sonra TOKİ ile mukavele imzalayacaklarını belirterek, “Vatandaşlarımız toplam daire bedelinin yüzde 10’unu peşinat olarak ödeyecekler.

Taksitler mukavele imzalandıktan sonra başlayacak. Konutlar teslim edilmeden 12 ay evvel taksit ödemeleri başlayabilir. Vatandaşlarımız o bir yılda hem kira hem taksit ödemelerinde zorlansa da dişini sıkar, öder. Geçmişteki TOKİ projelerine baktığımızda ödeyememe oranı yüzde 1’in dahi altında.

Üstelik, taksidini ödeyememe durumunda dahi TOKİ vatandaşlara yardımcı oluyor” diye konuştu. Bakan Kurum, ihalelerin şeffaf halde yapıldığını, kuraların da noter huzurunda vatandaşların önünde çekileceğini vurguladı. Kurum, peşinat ödemeleri konusunda da kamu bankalarının geçmişteki üzere imkanlar sunabileceği sinyalini de verdi.


Aynı Evden 2 Genç Başvurabilir

Bakan Kurum, gençlere özel kontenjan ayırdıklarını hatırlatarak, “Bir hanede iki tane 18 yaşından büyük genç varsa ikisi de başvurabilir. Müracaatta bulunan gençlerimiz öğrenci de olabilir. Burada hane halkı gelirini dikkate almıyoruz. Zira, o gençlerimiz de ileride evlenecekler, kendi hayatlarını kuracaklar. O nedenle onları birey olarak görüyoruz, ailesinin gelirine bakmıyoruz” sözlerini kullandı.

Kurum, konutlarda müracaat mühletinin 31 Ekim’de biteceğini hatırlatırken, ödemeler tamamlanana kadar devredilemeyeceğini söyledi. Borcu bitmeden konutunu çeşitli yollarla devretme kanısında olanları uyaran Kurum, “Tespit edildiğinde el koyarız” dedi.

İlginizi Çekebilir 👇

👉 2022 TOKİ Başvuru Ücreti Ne Kadar? Kimler 2022 TOKİ’ ye Başvurabilir?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu