Teknoloji

Tor Nedir? Tor’u Nasıl Kullanırım?

Tor Nedir? Tor’u Nasıl Kullanırım?. Tor, kendi internet tarayıcısına sahip bir tür ileri düzey güvenli internet bağlantılı ağdır. Tor tarayıcı ile internete bağlandığınızda, internet trafiğiniz Tor ağına girerken ilk tanımlama bilgisi katmanından arındırılır ve daha sonra verilerinizi, katmanınızı şifreleme ve özelleştirme görevi gören bu geçiş düğümlerinden sekerek gönderilir. Tor ağına girdikten sonra, başkalarının trafiğinizin dünyadaki manik langırt yolunu izlemesi neredeyse imkansızdır. Tor ağını bir çıkış düğümünden çıktıktan sonra, görüntülediğiniz web sitesi (adresinin önünde HTTPS olduğunu varsayarak) dünyanın hangi bölgesinden geldiğinizden emin değil, size daha fazla gizlilik ve koruma sunar.

Tor Nedir? Tor’u Nasıl Kullanırım?

Tor’un resmi web sitesine giderek tor tarayıcısını indirin yükleme talimatını uyguladıktan sonra Tor’u ilk kez açtığınızda, program ya bağlantınızı yapılandırmanızı ister.  Bağlan’a tıkladıktan sonra güvenlik ayarlarınızı gözden geçirmeniz istenir. Maksimum gizlilik hedefliyorsanız, ayarları varsayılan seçmelisiniz. Tor tarayıcısının sağ üst köşesinde, üç satırlı menü simgesini tıklayın ve Bu Site için Yeni Tor Devresi’ni seçerek kullanmaya başlayabilirsiniz.


Tor Kullanmanın Olumsuz Yanları Var Mı?

İnternet hızınız genellikle bir sorun olabilir. Trafiğiniz sayfadan sayfaya geçerken , örneğin çoğu ticari sanal özel ağda olduğundan daha fazla hız kaybı fark edersiniz . Bu, Tor üzerinden Netflix içerik akışını izlemeye veya Zoom üzerinden IP üzerinden sesli telefon görüşmeleri veya video görüşmeleri yapmaya çalışırsanız özellikle fark edilir. Tor teknolojisi, kesintisiz ses-video deneyimleri sağlamak için tasarlanmamıştır.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu