Yaşam

Travogen Ne İşe Yarar? Travogen Vajinaya Sürülür mü?

Travogen Ne İşe Yarar? Ciltte meydana gelen kızarıklık tahriş gibi durumlar da en çok tercih edilen kremlerden biri de Travogen Kremdir. Anti bakteriyel olarak da bilinen Travogen Ne İşe Yarar? Farklı kullanım alanları olan Travogen Krem Nasıl Kullanılır? Gelin birlikte Travogen Krem Kullananların Yorumları öğrenirken bir yandan da Travogen Krem Vajinaya Sürülür mü? öğrenelim…

Travogen Ne İşe Yarar?

Asıl kullanım alanı cilt üzerindeki bakterilerin üremesini engellemek ve mantar gibi durumlarda enfeksiyon tedavisinde de kullanılmaktadır. Sentetik bir imidazol türevi olan Travogen Krem, Lokal antifungal ve antibakteriyel etkiye sahiptir. Fungistatik olarak, artan konsantrasyon ile fungisidal olarak tanımlanır. Ergosterol sentezini baskılar ve mikrobiyal hücre zarının bileşimini değiştirir. Dermatofitlere karşı aktif Trichophyton spp., Microsporum spp., Epidermophyton spp., küf, maya ve maya benzeri mantarlar (Candida spp., Pityrosporum orbiculare) veCorynebacterium minutissimum gibi ciltteki mantar lezyonları, ve enfeksiyonların tedavisi için kullanılan bir kremdir.

Ayrıca Deri üzerindeki mantarlara, mayalara, maya benzeri mantarlara, küflere ayrıca özellikle kasıklar, ayak parmak araları, koltuk ve meme altları ve testisler üzerinde ince kabuklaşma gösteren kırmızı kahverengi lekelerle belirgin bulaşıcı deri hastalığına (eritrazma) sebep olan organizmalara karşı etkili olan bir ilaçtır. Normal reçeteli bir bir krem olan Travogen, Reçeteli ya da reçetesiz bu krem eczaneden alınabilir. Son derece etkili ve iyi sonuçlar ve bir cilt ürünüdür. Halk arasında mantar kremi travogen olarak bilinir. Bu kremin gyno travogen fitil formu da vardır.

Kullanım alanları ve hangi hastalıklarda kullanılır bunun ayrıntılarını aşağıda belirttik. Aşağıdaki hastalıklar sizde var ise bu kremi kullanabilirsiniz.

 • Deride fungal (mantar) hastalıklarının iyi edilmesinde kullanılır.
 • Mantar ve bakterilein cilt üzerinde üremesini durdurur.
 • Mantar kaynaklı kaşıntı, yanma, ağrı sorunlarını giderir.
 • Ayak mantarı (tinea pedis), el mantarı (tinea manum), tırnak mantarı (tinea unguium) sorunlarının iyi edilmesinde kullanılır.
 • Yüzde, boyunda, elde, kolda ortaya çıkan yuvarlak iltihaplı mantar hastalığının iyi edilmesinde kullanılır.
 • Erkek ve kadınların üreme organlarında görülen mantar kaynaklı lezyonların iyi edilmesinde kullanılır.
 • Ellerde, parmak aralarında, kasıklarda, genital bölgelerde ortaya çıkan mantar hastalıkların iyi edilmesinde kullanılır.
 • Kırmızı kahverengi lekelerle belirgin bulaşıcı deri hastalığının (eritrazma) iyi edilmesinde kullanılır.

Travogen Krem Ne İçin Kullanılır?

20 gram ağırlığında tüplerde sunulan Travogen kremin etken maddesi izokonazol nitrattır. Haricen kullanılan Travogen krem nedir sorusunun en kısa cevabı, mantar kremidir olacaktır. Temelde mantar hastalıklarının cilt yüzeyinde yayılmasını önlemek olan Travogen kremi farklı deri hastalıklarında da kullanabilirsiniz. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi doktorunuza sormadan bu kremi asla kullanmayın.

Travogen krem genelde üst kol bölgesi, göğüs, sırt, boyun, ayak parmak arası, koltuk altı, dış kasık bölgesi, genital bölge, testisler ve meme altı gibi bölgelerde kullanılmaktadır. Mantar hastalıkları ile beraber saçkıran, vajinal enfeksiyonlar ve kasık mantarı gibi hastalıklarda da etkilidir. Ayrıca aşağıdaki rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.

 • Deri üzerinde oluşan mantar oluşumunu yavaşlatır.
 • Deride oluşan maya benzeri mantarın oluşumunu engeller.
 • Kasıklarda ya da koltukaltında oluşan mantar kızarıklıklarına iyi gelir.
 • Testis üzerindeki ve meme altlarındaki ince kabuklaşmaları yok eder.
 • Mantara bağlı olarak oluşan kaşıntı, pullanma, kızarıklık problemlerine iyi gelir.

Travogen Krem Nasıl Kullanılır?

Herhangi bir kremden ya da ilaçtan kısa sürede fayda sağlayabilmek için o ilacın ya da kremin doğru şekilde kullanılması gerekir. Bu nedenle Travogen krem nasıl kullanılır öğrenmeden kullanmamanız önerilmektedir. Öncelikle kremi doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmanız gerektiğini belirtelim. Ancak doktor tarafından herhangi bir öneri yapılmadıysa, günde bir kere hastalık olan bölgeye ince bir tabaka şeklinde sürülmelidir. İlacın tedavi süresi genelde 1-2 hafta sürmektedir. Ancak inatçı enfeksiyonlarda bu süre 4 haftaya kadar çıkabilmektedir.

Travogen Krem Kullanma Talimatı 

 • Bu ilacı hekiminiz reçete etti ise onun dediği şekilde aynen kullanın. Kullanma talimatı olmadı ise aşağıdaki kullanım önerilerini dikkate alın.
 • Sorunlu bölgeye ince tabaka halinde nohut büyüklüğünden az fazla alınarak kullanılır. Ağız yoluyla kesinlikle kullanılmaz.
 • Günde 1 defa kullanılır. Kullanım süresi 2-3 hafta olmalıdır. Çok inatçı mantar sorunlarında  4 hafta kullanılabilir. Hastalığın nüksetmesini önlemek içinde iyileşme sağlandıktan sonra 2 hafta daha kullanılmalıdır.
 • Bu kremin etki göstermesi için temizlik kurallarına riayet son derece önemlidir. Mümkün olduğu kadar kullanmadan önce sorunlu bölgeyi temizleyin.

Travogen Krem Faydaları

 • Mantar hastalıkların ilerlemesini önler.
 • Cilt sağlığının korunmasına yardımcı olur.
 • Birçok mantar sorunun tedavisinde kullanılır.
 • Cilt görünümünü düzeltir.
 • Ciltte ortaya çıkabilecek lekelenmeleri ortadan kaldırır.
 • Mantar hastalığı kaynaklı kahverengi leke, pullanma, kabuklaşma sorununu tedavi eder.
 • Kaşıntı, kızarıklık gibi sorunlar ortadan kaldırarak kişiyi rahatlatır.
 • Cilt yüzeyini pürüzsüz hale getirir.

Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Travogen Krem Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Bu kremi kullanmadan önce, mevcut ilaç listeniz, vitaminler, bitki çayları, bitkisel ürünler, bitkisel takviyeler, reçetesiz satılan ürünler, alerjiler, önceden var olan hastalıklar ve hamilelik, yaklaşan ameliyat mevcut sağlık koşulları hakkında doktorunuzu bilgilendirin. Bazı sağlık koşulları sizi ilacın yan etkilerine karşı daha duyarlı hale getirebilir. Doktorunuz tarafından belirtilen şekilde alın veya ürün ekinde yazılı olan yönü izleyin. Dozaj durumunuza bağlıdır. Durumunuz devam ederse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin. Önemli danışmanlık noktaları aşağıda belirtilmiştir.
 • Bu ilacı ağızdan almayın. Bu ilacı açık yaralarda, kuru, çatlamış, tahriş olmuş veya güneşte yanmış ciltlerde kullanmadan önce doktorunuza danışın.
 • Bu kremi uygulamadan önce ve sonra ellerinizi yıkayın. Tedavi edilecek cilt bölgesini temizleyin ve kurulayın.
 • Bu kremi uygulandıktan hemen sonra tedavi edilen alanı yıkamayın. Doktorunuz tarafından talimat verilmediği sürece tedavi edilen bölgede başka ürünlerin kullanılmasından da kaçının.
 • Aşırı miktarda uygulama boncuklanma ile sonuçlanabilir. Boncuklanmayı önlemek için daha ince bir tabaka veya daha az miktarda ilaç kullanın.
 • Bu ilacı gözünüzle, burnunuzla veya ağzınızla temas ettirmekten kaçının.

Travogen Vajinaya Sürülür mü?

Vajinada mantar kaynaklı meydana gelen enfeksiyonlar etkisi ile yoğun kaşınma hissedilir. Bu durumda Travogen kremi kullanarak kaşıntıyı azaltabilirsiniz. Ancak bu kremi vajina içine değil vajinanın çevresine sürebilirsiniz.


Travogen Krem Yan Etkileri

Alerjik kontakt dermatit bu krem içerisindeki bileşenlerden meydana gelebilecek olası yan etkilerden birisidir. Bu kapsamlı bir liste değildir. Bu yan etkiler mümkündür ancak her zaman ortaya çıkmaz. Bazı yan etkiler nadir ancak ciddi olabilir. Bu yan etkilerden, özellikle de beklemenize rağmen geçmeyen herhangi birini görürseniz mutlaka doktorunuza danışın. Bu krem ayrıca burada listelenmeyen yan etkilere neden olabilir.


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

İlginizi Çekebilir  👇

👉 Zalain Krem Ne İşe Yarar? 

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu