Öğrenci Gazetesi

TÜBİTAK Sınavı Nedir? TÜBİTAK Sınavına Kimler Girebilir?

TÜBİTAK Sınavı Nedir? TÜBİTAK Sınavına Kimler Girebilir? TÜBİTAK programının amacı yar alanlarına ilgilerini artırmak, öğrencileri Ulusal Bilim Olimpiyatlarına hazırlamak ve Uluslararası/Bölgesel Bilim Olimpiyatlarına katılımlarını sağlamaktır. Ulusal Bilim Olimpiyatları, TÜBİTAK’ın Türkiye’de düzenlediği 2 aşamadan oluşan sınavlardır.

TÜBİTAK Sınavı Nedir?

Ulusal Bilim Olimpiyatları, TÜBİTAK’ın Türkiye’de düzenlediği 2 aşamadan oluşan sınavlardır. Her yıl astronomi-astrofizik, matematik, fizik, kimya, biyoloji, bilgisayar, ortaokul matematik ve ortaokul bilgisayar dallarında Bilim Olimpiyatları’nı düzenlemektedir. 1. aşamayı geçenler yapılan 2. aşama sınavına girerler. Bu sınavda başarılı olan öğrencilere 4 altın, 8 gümüş ve 12 bronz olarak madalya verilir. Aynı zamanda sınavda başarılı görülen öğrenciler, takım seçme sınavına çağrılır ve bu aşamanın sonunda 6 branşta ulusal takım seçilir. Bu öğrenciler Türkiye’yi dünyada Uluslararası Bilim Olimpiyatları ve Bölgesel Bilim Olimpiyatları’nda temsil eder.

Birinci aşama sınavları ülke çapında 2020 yılı itibarıyla 81 il merkezinde ve KKTC’de önceden belirlenip ilan edilen tarihlerde düzenlenir. Birinci Aşama Sınavı Soruları çoktan seçmeli olarak TÜBİTAK tarafından yetkilendirilen Olimpiyat Komitesi tarafından hazırlanır. Sınav detayları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Sınıf Dal Soru Sayısı Sınav Süresi
Hazırlık, 9, 10 ve 11 (lise son sınıflar katılamaz) Matematik 32 180 dk.
Bilgisayar 50 150 dk.
8, Hazırlık, 9, 10 ve 11 (lise son sınıflar katılamaz) Fizik 25 210 dk.
Kimya 50 150 dk.
Astronomi-Astrofizik 25 210 dk.
Biyoloji 100 150 dk.
5, 6, 7, 8. sınıf Ortaokul Matematik 32 180 dk.
Ortaokul Bilgisayar 30 90 dk.

TÜBİTAK Sınavına Kimler Girebilir?

TÜBİTAK sınavı yani Bilim Olimpiyatlarına, Bilgisayar ve Matematik Alanlarında 5. 6. 7. ve 8. sınıflardaki başarılı
öğrenciler arasından BİLSEM ya da okul müdürlüklerince seçilen öğrenciler katılabilir. Öğrenci kontenjan kısıtlaması bulunmamaktadır.

Ulusal Bilim Olimpiyatları / Ortaokul:

  • Öğrencilerin T.C. vatandaşı olması gereklidir.
  • KKTC’deki ortaokul öğrencileri konuk statüsünde katılabilir.
  • Başvurular BİLSEM ve okul müdürlükleri tarafından yapılır.
  • Her öğrenci için belirlenen başvuru ücreti ödenir.

Ulusal Bilim Olimpiyatları / Lise

Bilgisayar: Son sınıflar hariç başarılı lise öğrencileri arasından BİLSEM ya da okul müdürlüklerince seçilen öğrenciler katılabilir. Öğrenci kontenjan kısıtlaması bulunmamaktadır.

Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik: Matematik ve Bilgisayar dışındaki alanlarda (Biyoloji, Fizik, Kimya) Ortaokul 8. sınıf öğrencileri arasından BİLSEM ya da okul müdürlüklerince seçilen öğrenciler katılabilir. Öğrenci kontenjan kısıtlaması bulunmamaktadır.

  • Öğrencilerin T.C. vatandaşı olması gereklidir.
  • KKTC’deki ortaokul öğrencileri de konuk statüsünde katılabilir.
  • Başvurular BİLSEM ve okul müdürlükleri tarafından yapılır.
  • Her öğrenci için belirlenen başvuru ücreti ödenir.

Ulusal Bilim Olimpiyatları programlarının Birinci ve İkinci Aşama sınavlarında başarı gösteren öğrenciler Uluslararası Bilim Olimpiyatları programı kapsamında yapılan eğitimlere ve sınavlara alınırlar.

Ulusal Bilim Olimpiyatlarında derece alan öğrenciler, girdikleri ilk lisans yerleştirme sınavı sonucuna göre alanlarıyla ilgili bölümleri tercih etmeleri durumunda ek katsayı hakkından yararlanırlar.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 TÜBİTAK Sınavı Kaç Soru, Kaç Dakika?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu