Blog

Tüm Zamanların En Büyük 50 İcatı

Eski araçlardan en son dijital gelişmelere kadar insan icatları ve teknolojileri medeniyetleri şekillendirdi ve dünyadaki yaşamı değiştirdi. Beklentiler ve yetenekler geliştikçe, her yeni neslin kendine has yenilikçi düşünürleri var. Tekerleğin icat edilmesinden Mars rover’in geliştirilmesine kadar birçok buluş devrim niteliğindedir.

Çoğu büyük icatın bir mucidi yoktur. Yıllar boyunca, birçok yenilikçi mucit, bir buluşun hem yükselişinde hem de evriminde elindeydi.

Ateş

Yangın doğal bir fenomen olmasına rağmen, keşfi tarihin sayfalarında bir devrim yarattı. Tüm bizi, renkli ışıklardan nefis yemeklere kadar yardımcı olan kontrollü ateş kullanımına yönlendiren atalarımıza teşekkür ederiz. Ayrıca, çeşitli manzaraların biyografisi yangınla değişmiştir. Eski insanlar, doğal kaynaklardan elde edilen ateşle tanışmış olabilir. Daha sonra yapay olarak ateş yakma süreçleri geldi. Ateşin bu olağanüstü kontrolü Erken Taş Devri sırasında Homo erectus tarafından oldu.

En eski kanıt Kenya bölgesinden geliyor. Yangın yaklaşık 1 milyon yıl önce kullanılmış olsa da, 1,9 milyon yıl arasında pişmiş yemek kanıtı bulundu. Geçmişten günümüze Ateş ritüeller, tarım, yemek yapma, ısı ve ışık üretme, sinyal verme, çeşitli endüstriyel işlemler, ölü yakma ve bir silah veya imha aracı olarak olmuştur.


Tekerleğin İnovasyonu

Tekerlek, mühendislik harikasının OG’si ve diğer pek çok şeyi etkileyen en ünlü icatlardan biri olarak göze çarpıyor. Bu ilkel teknoloji, hepimizin seyahat etmesini kolaylaştırdı. Arkeolojik kazılardan bilinen en eski tekerlek Mezopotamya’dan, MÖ 3500 civarında. Tekerleklerin yeni ve yenilikçi tasarımındaki ilerlemenin bir sonucu olarak, sanayileşme kökleşebilir. Tekerlek hayatımızda hayati bir amaca hizmet ediyor ve onlarsız dünyayı hayal bile edemedik.


Pusula

Manevi ve gezinme amacıyla oluşturulan ilk pusulalar büyük olasılıkla MÖ 1050 civarında Çinliler tarafından icat edildi. Doğal olarak mıknatıslanmış bir demir cevheri olan lodestonlardan yapılmıştır.

Elektromıknatısın 1825’teki icadı, modern pusulanın gelişimine yol açar. Pusulanın icadı kesinlikle modern navigasyona GPS-ihtiyaç kültürümüzün anlayabileceğinden daha fazla yardımcı oldu.


Otomobil

Modern otomobil yılının temeli 1886’da Alman mucit Karl Benz tarafından atılsa da, Arabalar 20. yüzyılın başlarına kadar yaygın bir şekilde mevcut değildi. Henry Ford, Ford, General Motors ve Chrysler ile standart hale gelen seri üretim tekniklerini yeniledi. Ancak, kesinlikle bu utanmaz vagonu geliştiren tek kişi değildi. Otomobilin tarihi dünya çapında bir evrimi yansıtıyor. Düzinelerce spin-off endüstrisi, binlerce yeni iş yaratarak çiçek açtı. Petrol ve çelik iki köklü sanayi haline geldi. Taşıt üretimi ve satışı, ekonomik durumun en önemli göstergelerinden biridir. Ayrıca, petrol rafine etme, çelik üretimi, boya ve plaka-cam üretimi ve diğer endüstriyel işlemlerde teknolojik gelişmeleri etkiledi.


Buhar makinesi

Thomas Savery, ilk pratik buhar makinesini 1698’de patentledi. Bu, onu dünyayı değiştiren insanlardan biri yapan biri tarafından yapılan en büyük icatlardan biriydi. 1781’de daha sonra, James Watt gelişmiş bir buhar motoru patentini aldı ve Endüstri Devrimi sırasında insanlık tarihinin en önemli teknolojik atılımlarından birini yaktı. 1800’lerde bu motorlar ulaştırma, tarım ve imalat sanayilerinde iyileşmeye yol açar. Daha sonra, buhar motorunun temel prensibi, içten yanmalı motorlar ve jet türbinleri gibi yeniliklere sahne oldu, bu da 20. yüzyılda otomobil ve uçakların yükselişine yol açtı.


İçten yanmalı motor

19. yüzyıla ait buluş (Belçikalı mühendis  Etienne Lenoir tarafından 1859’da yaratıldı  ve 1876’da Alman Nikolaus Otto tarafından geliştirildi  ), kimyasal enerjiyi mekanik enerjiye dönüştüren ve modern otomobillerde ve uçaklarda kullanılan bu motor. Elon Musk’un elektrikli otomobil şirketi  Tesla , diğerleri arasında, şu anda bu alanda teknolojide bir kez daha devrim yaratmaya çalışıyor.


Beton

Beton, en yaygın kullanılan insan yapımı malzemelerden biridir. Zamanla sertleşen bir sıvı çimento ile birbirine bağlanmış kaba kompozitten oluşan kompozit bir malzemedir. Kullanılan betonların çoğu kireç esaslı, asfalt beton ve polimer betonlardır. Daha önce, Kireçtaşı ham çimento olarak kullanılmıştır. Malzemeler ve kombinasyonlar geliştikçe, modern beton icat edildi. Betonun en önemli bileşenlerinden biri çimentodur. Çimento temeli MÖ 1300 yılında atılmıştır. Orta doğu inşaatçıları kil kalelerinin dışını, sert ve koruyucu bir yüzey oluşturmak için havadaki gazlarla kimyasal olarak reaksiyona giren ince ve nemli yanmış bir kalkerle kapladılar. MÖ 6500 civarında, ilk beton benzeri yapılar Nabataea tüccarları veya Bedevilerin güney Suriye ve kuzey Ürdün bölgelerinde yapıldı.

MÖ 700 yılında, moloz duvarlı evlerin, beton zeminlerin ve yeraltı su geçirmez sarnıçların yapımı için harç besleme fırınlarının geliştirilmesine yol açan hidrolik kireçlerin önemi bilinmektedir. MÖ 3000 yılına kadar Mısırlılar piramitler inşa etmek için erken dönemlerde beton kullanıyorlardı. 1824 yılında, en çok kullanılan Portland çimentosu İngiltere’den Joseph Aspdin tarafından icat edildi. George Bartholomew, 1891’de hala var olan ABD’deki ilk beton caddeyi bırakmıştı. 19. yüzyılın sonunda, çelik betonarme kullanımı geliştirilmiştir. 1902 yılında, betonarme beton kullanarak, August Perret Paris’te bir apartman tasarladı ve inşa etti. Bu bina betona büyük bir hayranlık ve popülerlik kazandırmakta ve betonarme gelişimini de etkilemiştir. 1921’de


Benzin

Gaz olmadan otomobil endüstrisinde ilk sanayi devrimi olamazdı. Benzin, Amerika Birleşik Devletleri’nde kısaca “gaz” ve dünyanın başka yerlerinde “benzin” olarak adlandırılan bir yakıt türevidir. Daha spesifik olmak gerekirse, benzin, içten yanmalı motorlarda temel bir yakıt olarak kullanılan, şeffaf, petrol türevi bir sıvıdır. Petrol, doğal yan üründür ve burada bahsettiğimiz buluş, kaliteyi arttırmak için sayısız işlemdir. Biliyor musun, başlangıçta benzin atıldı mı? 1859’da Pennsylvania’da Edwin Drake ilk petrol kuyusunu kazdı ve petrolü gazyağı üretmek için rafine etti. Damıtma gazı üretmesine rağmen, habersiz olduğu için attı. 1892 yılına kadar, gazın belirginliği tanınmadı. İlk gaz pompası, 5 Eylül 1885’te Sylvanus Bowser tarafından üretildi.


PENİSİLİN

İskoç bilim adamı Alexander Fleming tarafından 1928’de keşfedilen bu ilaç, bulaşıcı bakteriyel hastalıkları tedavi etme yeteneği sayesinde ilacı değiştirdi. Antibiyotik çağını başlattı.


Demiryolları

Demiryolları, uzun mesafelerde rahatlık ve / veya ağır yük taşıma kolaylığı ile çok sayıda yolcu taşıyabilen bir taşıma şeklidir. Modern trenler tarihi, seyahat etme yöntemimizde devrim yaratan yaklaşık 200 yaşındadır. Uzak bölgeler mümkün olur, endüstrilere sonsuz miktarda ham madde verilir. Daha önce taşıma şekli hayvanlar tarafından çekilen arabalardır. 1500-1800 döneminde, madencilikte kullanılan Avrupa’da vagonlar yaygındı. Steam motorunun icadından sonra, daha iyi bir tasarım için dünya çapında daha fazla araştırmacı yürütüldü.

Tren ağlarının ticari görünümü 1820’lerin sonunda geldi ve bu alandaki öncü, en ünlü erken demiryolu lokomotifi olan ‘Rocket’ adlı tasarımıyla mucit George Stephenson’du. Bu yeni edinilen topraklarda hızlı bir genişleme kazandı. 1821 yılında, 1825’te ilk kamu demiryoluna açılan Stockton ve Darlington demiryolu inşaatı için mühendis olarak atandı. Stephenson, “Roket” in büyük başarısı ve Stockton’un Darlington demiryolu hattına açılması, demiryolu endüstrisine enerji verdi. Dizel Motor icadıyla demiryolları tarihin bir diğer önemli bölümüne ulaştı.


Uçak

17 Aralık 1903’te Wilbur ve Orville Wright ilk güçlü, sürekli ve kontrollü uçağa ulaştılar. Da Vinci’nin zamanından beri uçan makineler hayal edilirken, en büyük başarılar Wright Kardeşler oldu. Planörlerle başlayarak ikili, modern havacılık mühendisliğinin temelini attı. Ek olarak, yeni şirketler bir çok insanın uçakları uçurmak için eğitilmeleriyle birlikte canlandı. Uçak icat edilmediyse, binlerce milden daha kısa sürede uçma olasılığı mümkün olmazdı.


Çivi

Sofistike insan hayatı, küçük bir çivinin icadı olmadan mümkün olmazdı. Tarihi binaların yaşını belirlemede en iyi ipuçlarından birini sunarlar. Çivilerin icadından önce, ahşap yapılar bitişik levhaların geometrik olarak birbirine kenetlenmesiyle yapılmıştır. Çivilerin icadı birkaç bin yıla kadar uzanıyor ve ancak bir metalin döküm ve şekillendirilmesinden sonra mümkün olabiliyordu. MÖ 3400 civarında, Mısır’da Bronz çiviler bulunmuştur. Vermont Üniversitesi’ne göre, elle işlenmiş çiviler 1790’lara ve 1800’lerin başına kadar bir norm idi. 1913’te ABD’de üretilen çivilerin yüzde 90’ı çelik tel çivilerdi. Diğer çivi tipleri arasında tel çivileri popüler olan iğneler, çiviler, iplikler ve sivri uçlar bulunur.


OPTİK LENSLER

Gözlüklerden mikroskoplara ve teleskoplara kadar, optik lensler vizyonumuzun olanaklarını büyük ölçüde genişletti. Eski Yunanlıların katkıda bulundukları temel ışık ve vizyon teorileriyle ilk olarak eski Mısırlılar ve Mezopotamyalılar tarafından geliştirilen uzun bir geçmişi var. Optik lensler aynı zamanda fotoğraf, film ve televizyonda yer alan medya teknolojilerinin oluşturulmasında önemli birer bileşendi.


Araçlar

Araçların kullanımı Etiyopya’da 2.6 milyon yıl önce başlamıştır. Antropologlar, araçların kullanılmasının insanlığın evriminde önemli bir adım haline geldiğine inanıyor. Çubuk ve taş gibi eski malzemeler aletlerden yapılmıştır.

Takım tezgahlarının icadı endüstriyel devrimi ilerletti. Kullanılabilir bir çekiç olmadan önceki yenilikleri nasıl inşa edeceğimizi veya koruyacağımızı düşünün.


Ampul

Bugün evde ve ofiste kullandığımız enerji, 150 yıldan daha uzun bir süre önce parlak bir fikir. 19. yüzyılın başlarında Humphry Davy’ın öncülüğünde, 1800’lerde elektrik ışıkları gelişti ve tüm zamanların en etkili ve en büyük icatlarından biriydi. Edison ve Swan ilk ampulü 1879 ve 1880’de patentledi. 1980’lerin ortalarında CFL’ler piyasaya sürüldü. Ancak, yüksek maliyet, hantal, düşük ışık çıktısı ve tutarsız performans gibi dezavantajlar onları daha az belirgin hale getirdi. Şu anda, LED’ler piyasadaki en iyi enerji tasarrufunu sunmaktadır.

Bununla birlikte, ampulün icadı yeni işletmeleri elektriklendirdi. Aynı zamanda enerji santralleri, elektrik iletim hatları, ev aletleri vb. Gibi yeni enerji devrimlerine yol açtı.


KAĞIT 

Çin’de yaklaşık 100 M.Ö. icat edilen kağıt, fikirlerimizi yazmamıza ve paylaşmamıza izin vermede vazgeçilmezdir.


Elektrik

Elektrik, günlük yaşam için temel ihtiyaç haline geldi. Her zaman oradaydı ama etkili bir şekilde kullanması için pratik uygulamalar icat edildi. Birçoğu elektrik kullanmasına rağmen, elektriğin gelişimini nasıl bildiniz? Alessandro Volta, elektrik üretmenin ilk pratik yöntemini keşfetti. 1831, elektrik için büyük atılım yılı olarak işaretlendi. İngiliz bir bilim adamı Michael Faraday, elektrik üretiminin temel prensiplerini keşfetti. Elektromanyetik indüksiyon keşfi, enerji kullanımında devrim yarattı. Sokak lambaları, en dikkat çekici ekipmanlardan bazılarıydı. Elektrik kullanılabilirliğinin artmasıyla birlikte, modern sanayi toplumunun bel kemiği olarak duruyor. Hareket kabiliyetinin artması ile insan hayatı elektriğe bağımlı hale geldi.


Pil

Tarih öncesi dönem bataryası, 2000 yıllık olabilecek Part imparatorluğuna dayanıyor. Eski batarya, içine bir bakır silindir ile çevrili demir çubuğun yerleştirildiği bir sirke çözeltisi ile doldurulmuş bir kil kavanozdan oluşuyordu. Bu piller gümüşü elektrolizle kaplamak için kullanılmış olabilir.

İlk elektrikli akünün mucidi Alessandro Volta’dır. Ayrıca Elektrokimyanın temelini attı. İlk elektrikli pilin seri üretimine 1802 yılında William Cruickshank tarafından başlandı. Bataryaların tarihi, 1859’da dikkat çekici bir tarih olarak işaretlendi; buluş, Fransız doktor Gaston Planté tarafından kurşun asite dayanan ilk şarj edilebilir batarya. Nikel-Kadmiyum (NiCd) batarya 1899’da Waldemar Jungner tarafından tanıtıldı.


Matbaa

İnternetin bilgi yayma yeteneğinden önce, matbaa, bilginin dünya çapında dolaşmasına yardımcı oldu. Almanya Mainz’da 1440 civarında geliştirilen Johannes Gutenberg’in makinesi, mevcut preslerde geliştirildi. 1500 yılına kadar Gutenberg baskı makineleri, 20 milyon kopya üretimi ile Batı Avrupa’da faaliyet gösteriyordu. 1600 itibariyle, 200 milyondan fazla yeni kitap yarattılar.


Telgraf

Telgraf, 1830 – 1840 yıllarında Samuel Morse ve uzun mesafe iletişiminde devrim yaratan diğer mucitler tarafından geliştirilmiştir. Elektrik sinyalleri, istasyonlar arasına yerleştirilmiş bir tel ile iletildi. Ek olarak, Samuel Morse, telgraf hatları üzerinden mesajların basit iletimi için Mors kodu adı verilen bir kod geliştirmiştir. Kullanım sıklığına göre, kod İngilizce alfabe ve rakamlara bir dizi nokta (kısa işaretler) ve kısa çizgiler (uzun işaretler) atadı. Telgraf, interneti kodlayan telefonlar ve (bazı bilim adamları) gibi modern kolaylıklar için temelleri attı.


Çelik

İlk çağlarda taş, bronz ve demir kullanılırken, sanayi devrimini başlatan çelikti. Arkeolojik kazılara göre, metalin bilinen en eski üretimi 4.000 yıla kadar uzanıyor. Bessemer Process’in icadı (erimiş pik demir kullanılarak çelik oluşturmak için bir teknik) çeliğin seri üretimine zemin hazırlayarak onu dünyanın en büyük endüstrilerinden biri haline getirdi. Çelik, köprülerden gökdelenlere kadar her şeyin oluşturulmasında çelik kullanılıyor.


Transistörler

Transistör, hemen hemen her modern elektronik cihazda önemli bir bileşendir. 1926’da Julius Lilienfeld alan etkili bir transistörün patentini aldı, ancak çalışan cihaz uygun değildi. 1947’de John Bardeen, Walter Brattain ve William Shockley, Bell Laboratories’deki ilk pratik cihazı geliştirdi. Daha sonra fizikte 1956 Nobel Ödülü’nü kazandı. Transistörler, televizyonlar, cep telefonları ve teknolojiler üzerinde dikkate değer bir etki yaratan bilgisayarlar da dahil olmak üzere sayısız elektronik cihazda devrenin temel bir parçası haline geldi.


Yay ve ok

Uzun menzilli ordu silahları, silahlar, okçular ve diğer füze birliklerinin bin yıl önce savunma savaşına hâkim olmasından önce dünyanın dört bir yanında bulunan ordu silahları.


Antibiyotikler

Antibiyotikler zararlı bakterilerin üremesini öldürüp engelleyerek milyonlarca hayat kurtardı. Louis Pasteur ve Robert Koch ilk kez 1877’de Antibiyozis’i (antibiyotik ilaç fenomeni) tanımladı. 1928’de Alexander Fleming, antibiyotik özellikli kimyasal bileşik olan penisilin tanımlayarak ilk antibiyotik sıçramasını yaptı. 20. yüzyıl boyunca, antibiyotikler hızla yayıldı ve neredeyse her türlü enfeksiyon türüyle savaşan ve insanların sağlığını koruyan büyük bir yaşam iyileştirmesi olduğunu kanıtladı.


Doğum Kontrolü

Hamileliğin önlenmesi uzun ve kararlı bir geçmişe sahiptir. Doğum kontrol haplarının geçmişi, eski Mısır kadınlarının bal, sodyum karbonat ve timsahı tuzak adı verilen kalın, katı bir macun içine sokması ve cinsel ilişkiden önce vajinalarına yerleştirmeleri için M.Ö. 1500 yılına kadar uzanır. Bununla birlikte, birçok araştırmacı, bazı eski dünya doğum kontrol yöntemlerinin etkili olmadığına ve gerçekten ölümcül olabileceğine inanmaktadır. Bilinen ilk prezervatif şekli (bir keçi kesesi) Mısır’da M.Ö. 3000 yıllarında kullanılmıştır.

1844’te Charles Goodyear, kauçuk prezervatifin seri üretimine yol açan kauçuğun vulkanizasyonunu patenti aldı. 1914 yılında New York eyaletinden büyük kadın eğitimci Margaret Sanger olan “Kadın İsyancı” adlı aylık bir bültenle ilk olarak “Doğum kontrolü” ifadesini kullandı. Daha sonra, Carl Djerassi başarıyla yumurtlamayı engelleyebilecek bir progesteron hapı yaratmıştı. Hap uluslararası bir devrim yarattı ve büyük bir hit oldu.


Röntgen

Tabii ki, x-ışınları doğal dünyanın bir olgusudur ve bu nedenle icat edilemez. Ancak yanlışlıkla keşfedildi. Görünmez 1895 yılında görünür hale getirildi. X-ışını hiç şüphesiz tıp alanındaki çığır açan gelişmelerden biri. Tüm kredi fizikçi Wilhelm Conrad Rontgen’e. Katot ışınlarının camdan geçip geçemediğini test ederken yakındaki kimyasal olarak kaplanmış bir ekrandan gelen bir parıltı olduğunu fark etti. Bilinmeyen doğası gereği, bunu X-ışınları olarak adlandırdı. Gözlemiyle, insan etine nüfuz ettiklerinde X ışınlarının fotoğraflanabileceğini öğrendi. 1897’de Balkan savaşı sırasında, X-ışınları ilk önce hastaların içinde kurşun ve kırık kemikler bulmak için kullanıldı. 1901 yılında çalışmaları için Nobel fizik ödülü aldı.


Buzdolabı

Son 150 yılda, soğutma bize gıda, ilaç ve diğer bozulabilen maddeleri korumanın yollarını sundu. Gebe kalmadan önce, insanlar yiyeceklerini buz ve karla soğuturlar. James Harrison ilk pratik buhar sıkıştırmalı soğutma sistemini kurdu. Ancak, ilk yaygın buzdolabı, 1927’deki General Electric “Monitor-Top” buzdolabındaydı. Endüstriyel proseslerin yenilenmesine yardımcı olurken, bir endüstri haline geldi.


Televizyon

Televizyon! Eğlence ve iletişimi sonsuza dek değiştiren muazzam bilgi içeren küçük bir kutu. Televizyonun icadı birçok insanın eseriydi. Her ne kadar TV günlük hayatımızın önemli bir parçasını oynuyor olsa da, 19. ve 20. yüzyıllarda hızla gelişmiştir. İlk televizyon kamerası iki kişi tarafından aynı ikisinin üzerinde çalıştığını bilmeden icat edildi (haberi iletecek TV yok); Vladimir Zworykin ve Philo Taylor. 1884 yılında Paul Gottlieb Nipkow, elektromekanik televizyon sistemi adını verdiği ilk televizyonu yarattı ve patentini aldı.

Renkli TV yeni bir fikir olmasa da, 1925’te Zworykin elektronik renkli televizyon sistemi için patent başvurusunda bulundu. Her ülke kendi politik gündemini paylaşmaya başladıkça, zamanla televizyon siyasi önem kazanacaktır. TV aynı zamanda barışı ve düzeni korumanın bir yemek yolu oldu.


Kamera

Kamera hiç şüphesiz en değerli yaratıklardan biridir. Kameralar, evrimin birçok aşamasına tanık oldu – kamera belirsizliği, daguerreotipler, kuru plakalar, calotypes, SLR’lere ve DSLR’lere film. 1826’da, Joseph Nicéphore Niépce, ilk kalıcı fotoğrafı tıklamak için Charles ve Vincent Chevalier tarafından üretilen sürgülü ahşap bir kutu kamera kullandı. Teknolojik gelişmelerle, dijital kameralar, film kullanmak yerine hafıza kartlarına resim kaydetmek için kullanılıyor.

Dijital fotoğraf makinesinin tarihi, Eugene F. Lally ile uzayda yolculuk ederken gezegenlerin ve yıldızların fotoğraflarını çekme fikriyle başladı. Daha sonra, Kodak mühendisi Steven Sasson, 1975 yılında ilk dijital kamerayı icat etti ve kurdu. Dijital kamera geleneksel kamerayı yönetse de, devrim niteliğindeki en önemli şey kameralı cep telefonunun ortaya çıkışı olmuştur. Artık her akıllı telefonun dahili bir kamerası var ve fotoğraf çekebiliyor. Artan taleple birlikte video kaydı da bunun bir parçası haline geldi. Şu anda, kamera dahili GPS sistemi ve gerçek zamanlı coğrafi etiketleme seçenekleri ile birlikte geliyor. Daha iyi kalite ve üstün dijital fotoğraf makinesi ile hayatınızdaki harika anları fotoğraf biçiminde dondurun. Kameraların dünyayı değiştiren en büyük icatlardan biri olduğunu görmek için bir fotoğraf albümünden daha ileriye bakmak gerekmez.


Radyo

Radyonun icadı, bu 100 yıllık (1900-2000) bu dönemin tüm büyük icatlarında ilkidir. Radyo, tek bir kişi tarafından icat edilmedi, ancak birkaç bilim insanının ve mucidin katkılarından kaynaklandı. Daha önce icat edildiği iddia edilmekle birlikte, 1904’te telsiz patenti verildi. Her ikisi de, Nikola Tesla ve Guglielmo Marconi, Telsiz’in mucitleri olarak kabul edilir. 1901’de Marconi ilk radyo-telgraf mesajını İngiltere’den Kanada’ya gönderdi. Radyo telgrafı, radyo icat edildikten sonra en çok kullanılan iletişim tekniklerinden biri haline geldi. AM (Genlik Modülasyonu) radyosu, çok sayıda radyo istasyonuna erişimi mümkün kılan bir modifikasyondu.


Dolma kalem

Romen mucit Petrache Poenaru, 25 Mayıs 1827’de büyük bir  kuğu tüyünden yapılmış bir namlulu ilk dolma kaleminin icat edilmesi için bir Fransız patentini aldı.


Bilgisayar

Bu müthiş ve en güvenilir buluş için temeli attığından, makine mühendisi Charles Babbage’ye yapılan önemli çatışmalar. 19. yüzyılın başlarında, “bilgisayarın babası” kavramsallaştı ve ilk mekanik bilgisayarı icat etti. Modern bilgisayarın tek bir mucidi olmamasına rağmen, ilke, 1936’da yazılan makalesinde Alan Turing tarafından önerildi. Günümüzde bilgisayarlar modern dünyanın sembolik temsili olarak durmaktadır.


E-posta

1969 yılında, ARPANET’in oluşturulmasından kısa bir süre sonra, ayrı bilgisayar sistemleri arasında deneysel e-posta aktarımı başladı. E-postadan önce, yurtdışına önemli bir belge göndermek kaotik bir süreç içerir. Şimdi iletişim bir tık ötede. İlk önemli e-posta kullanımı 1960’larda başladı. 1970’lerin ortalarında, kabul görmüş şekli almıştı. Günümüzde resmi iş iletişiminin çoğu e-postaya dayanmaktadır. Şimdi, e-posta Gmail, Outlook, Yahoo, Hotmail, vb. Sağlayıcılar tarafından pek çok dostane web arayüzünde mevcuttur. Bu mükemmel iletişim aracı milyonlarca insan tarafından iyi bir şekilde benimsenmiştir.


İnternet

Ampulün veya telefonun aksine, İnternet’te tek bir mucit yoktur. Bunun yerine zamanla gelişmiştir. Amerika Birleşik Devletleri’nde, 1950’lerde, bilgisayarların gelişmesiyle birlikte başladı. 1990’ların ortasından bu yana, İnternet elektronik postaların artması, anlık mesajlaşma, İnternet Protokolü (VoIP) telefon görüşmeleri ve iki yönlü etkileşimli video görüşmeleri de dahil olmak üzere teknoloji üzerinde devrimci bir etkiye sahip oldu.


Dünya çapında Ağ

İnternet bir ağ altyapısıdır. Oysa, World Wide Web, İnternet üzerinden bilgiye erişmenin bir yoludur. World Wide Web’in babası bir İngiliz Bilgisayar Bilimcisi, Tim Berners-Lee. İsviçre’nin Cenevre kentinde CERN’de yazılım mühendisi olarak çalışırken, Tim bilgi paylaşımındaki zorluğa dikkat çekti. 1989’da bu, “Bilgi Yönetimi: Bir Teklif” teklifine yol açar. Ancak, hemen kabul edilmedi. Ekim 1990’a kadar, üç Tim, HTML, URL ve HTTP teknolojileri yoluyla web’e temel attı. Nisan 1993, Web tarihinde önemli bir adım oldu. İnterneti ücretsiz kullanma kararı açıklandı. Bu güne kadar, Web ansiklopedik bir yaratıcılık dalgasını parlattı. Web, geleneksel yolu hızla değiştirdi ve çeşitli endüstrilerin gelişimini etkiledi. Örneğin, çevrimiçi eğitim ve ekonominin gelişmesine yol açtı; Şirketinizi 2017 yılında tanıtmanın en iyi yolu Google’da arama yapmaktır. Kullanıcılar bir site veya Facebook ve Twitter gibi bir sosyal medya aracılığıyla çevrimiçi olarak her türlü içeriği okuyabilir veya izleyebilir.


Para

Hayvancılık gibi materyallerden kıymetli metallere ve madeni paralara kadar para, tarih boyunca çeşitli biçimler aldı. Sık sık madeni para sıkıntısı nedeniyle, bankalar gelecekte kıymetli madenlerin ödenmesine karşı bir söz olarak bildiri yazdı. Para olarak hafif bir madde kullanma fikri, MÖ 118’de Han Hanedanlığı döneminde Çin’de ortaya çıktı. Gezginler aracılığıyla, 13. yüzyılda Avrupa bu sisteme tanıtıldı. Kağıt paraya geçiş, kriz döneminde hükümetleri rahatlattı. Böylece yeni bir parasal sistemde hayati bir adımla küresel ekonominin çehresini değiştirdi.


Kredi kartları

20. yüzyılın şafağında, insanlar her şeyi parayla ödedi. Kredi kartları fikri 1950’de Ralph Schneider ve Diners Club’ın kurucusu Frank McNamara’nın birden fazla kartı bir araya getirmesiyle başladı. Teknoloji ilerlemeye devam ederken, bir kartla günlük alışverişlerde ödeme yapma fikri artık norm haline geldi.


ATM

ATM’nin (Otomatik Para Çekme Makinesi) icadı şimdiye kadar yapılmış en önemli buluşlardan biri. Günümüzde ATM’ler bankacılığı yeni bir self-servis kavramı haline getirmiştir. ATM Endüstri Birliği’ne (ATMIA) göre, dünya genelinde kurulu 2,2 milyon ATM makinesi var. ATM kullanarak, müşteriler para çekme, çek bakiyeleri veya kredili cep telefonları gibi çeşitli işlemler yaparlar. Birçok uzman, ilk ATM’nin Bankograph adlı Luther Simjian’ın kurulması olduğuna inanıyor. 1967’de John Shepherd-Barron, Barclays adında bir Londra bankası hayata geçirilen parlak bir para otomatı fikri ile geldi. Daha önceki makineler plastik kartlar yerine kağıt kuponları kullandılar. Müşteri bir kimlik kodu girmiştir ve bir seferde en fazla 10 £ çekebilir.


Telefon ve Cep Telefonları

“Bay. Watson, buraya gel, seni istiyorum. ”10 Mart 1876’da, telefon mucidi Alexander Graham Bell tarafından cihazından yardımcısı Thomas Watson’a konuşulan ilk kelimeler bunlardı. Telefon geçmişi, insanın uzak ve geniş iletişim kurma arzusu ile başlamıştır. 1980’lerde cep telefonunun gelmesi ile iletişim artık kısıtlanmıyordu. Akıllı hücresel ağ buluşu, telefon endüstrisindeki devrimi destekledi. Hacimli cep telefonlarından ultra ince telefonlara kadar, cep telefonları şimdiye kadar çok yol kat etti. Motorola’dan John F. Mitchell ve Martin Cooper, 1973’te ilk el cihazını gösterdiler. Bilim adamları, kullanıcılara daha fazla yardımcı olacak yeni fikirler oluşturmaya devam ediyorlar. .


Robot

Robotik cihazlar genellikle karmaşık, tekrarlayan ve bazen tehlikeli işler yapar. Robot kelimesi, bir pişirme cihazından Rover’a kadar çeşitli cihazları çağrıştırmaktadır. “Robot” kelimesi ilk olarak RUR’da (Rossum’un Evrensel Robotları) yazılmıştı, oyun 1921’de Çek yazar Karl Capek tarafından yazılmıştı. Tesadüf eseri, “robotik” kelimesi aynı zamanda bir bilim kurgu yazarı Isaac Asimov tarafından kısa öyküsünde yazılmıştı. Runabout ”, 1942’de yayınlandı. M.Ö. 3000 yıllarında, Mısır su saatlerindeki saat çanlarına saldırmak için insan figürleri kullanıldı. Bu, ilk mekanik tasarımı işaret ediyordu. Zaman geçtikçe, daha fazla tasarım ve cihaz gelişti. Ancak Robotik, 20. yüzyılda bilimsel olarak ilerlemiştir.

Modern robotların temeli, 1950’lerde “Universal Automation” dan “Unimate” adında yeniden programlanabilir bir manipülatör icat eden ve patentini veren George C. Devol tarafından atıldı. 1960’ların sonunda, Joseph Engleberger patenti aldı ve Endüstriyel robotlara dönüştürdü. . Bu çaba onu “Robotların Babası” yaptı. Kim bilir! Bir gün robotlar bizi yenebilir ve tamamen teknolojiye bağımlı hale getirebilir. Onlar gerçekten dünyayı değiştiren icatlar!


Silahlar

Bazı silahlar için sansasyonel bir buluş olabilirken, diğerleri için korkunç bir buluş olabilir. Eski çağlardan beri silahlar birincil araç olmuştur. Ancak, Silahların dünyayı devrimcileştirdiği yadsınamaz bir gerçektir. Bir ateşli silahın ilk kullanımı, 13. yüzyıl boyunca Çin’de olabilirdi. Daha önceki günlerde, yanan bir fitili namludaki “dokunma deliğine” tutup içindeki tozu ateşleyerek silahlar ateşlendi. İlk mekanik silah 1400’lere tarihlenen kibrit kilidini. 12. yüzyılda, teknoloji Asya’ya yayılmaya başladı, bunu Avrupa izledi. Yükleme ve güvenilirlik sorunu, Gatling tabancası adı verilen elle tahrikli bir makineli tüfek buluşuyla çözüldü. Amerikan İç Savaşı sırasında Richard J. Gatling tarafından icat edildi. Teknoloji gelişmeye devam ettikçe, takip eden her model daha ölümcül oldu.


DNA

DNA’nın keşfi, nasıl çalıştığımız konusundaki anlayışımızı tamamen değiştirdi. Genomu haritalarken ve her gün yeni keşifler yaptığımızda, genetik anlayışımız yaşam ve ölüm kavramımızı tamamen değiştirecek.


Filmler

Neredeyse herkes bir aşk hikayesi, komedi, drama, korku, şüphe, aksiyon, kurgu, biyografi vb. Gibi çeşitli türlerdeki filmleri izlemeyi sever. Film ayrıca sinema, sinema filmi, tiyatro filmi, fotoğraf filmi, film filmi olarak da adlandırılır. “Film” adı, bir fotoğraf filminin hareketli görüntülerin kaydedilmesi ve görüntülenmesi için bir araç olması gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Filmler için ilk ilham kaynağı, filmlerde ortak unsurları olan oyunlar ve danstı: senaryolar, kümeler, kostümler, prodüksiyon, yönetmenlik, aktörler, izleyiciler ve storyboard’lar. 17. yüzyılda fenerler, çeşitli mekanik slaytlarla elde edilen animasyonları yansıtmak için kullanıldı.

1839’da çok daha sonra, Henry Fox Talbot fotoğrafçılık üretiminde önemli bir ilerleme kaydetti. 1846 yılı sinema filmlerinin gelişimi için önemliydi. Şimdiye kadar yapılan ilk film hareketli at. Mart 1895’de, Cinématographe kameralı ilk film, Lyon’daki La Sortie de leucine Lumière’de (Lyon’daki Lumière fabrikasından çıkan işçiler) çekildi. Zamanla, filmler ses, müzik, renk ve ileri teknoloji ile gelişti.


Makine öğrenme

Makine Öğrenimi alanının tarihi büyüleyici bir hikaye. 1946’da ilk bilgisayar sistemi ENIAC geliştirildi. O zaman ‘bilgisayar’ kelimesi, kağıt üzerinde sayısal hesaplamalar yapan bir insan anlamına geliyordu ve ENIAC’a sayısal bir hesaplama makinesi deniyordu. Bu makine manuel olarak çalıştırıldı, yani bir insan hesaplamaları yapmak için makinenin parçaları arasında bağlantılar kuracaktı. O zamanki fikir, insanın düşünme ve öğrenmesinin böyle bir makinede mantıklı bir şekilde yapılabilmesiydi.

1950’de Alan Turing performansını ölçmek için bir test önerdi. Turing testi, yalnızca bir makineyle iletişim kurarsak gerçekten öğrenip öğrenemeyeceğini ve başka bir insandan ayırt edemediğimizi belirleyebileceğimiz fikrine dayanır. Bununla birlikte, Turing testini geçen herhangi bir sistem olmamıştır, ancak birçok ilginç sistem geliştirilmiştir.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu