Kimdir

Turgut Kazan Kimdir, Kaç Yaşında? Turgut Kazan Hayatı ve Biyografisi

Turgut Kazan Kimdir, Kaç Yaşında?. Son günlerde en çok konuşulan isimlerden biri de Turgut Kazan Nerelidir? Gündeme ve siyasete dair yorumları ile sık sık gündeme gelen Turgut Kazan, Şevket Kazanla Kardeş mi? Avukat olan Turgut Kazan aynı zamanda Turgut Kazan Hukuk bürosu sahibidir. Gelin birlikte Turgut Kazan Hayatı ve Biyografisini öğrenelim…

Turgut Kazan Kimdir?

Turğut Kazan, 1940 yılında adana’da doğdu. istanbul üniversitesi hukuk fakültesi’nden mezun oldu. istanbul barosu’na kayıtlı olarak avukatlığa 1963 yılında başlamıştır ve halen avukatlık görevini sürdürmektedir. 1988-1996 yılları arasında 4 dönem istanbul barosu başkanlığı görevini yürüttü.  1962 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. İstanbul Barosu‘na kayıtlı olarak avukatlığa 1963 yılında başlamıştır ve halen avukatlık görevini sürdürmektedir.

1988-1996 yılları arasında 4 dönem İstanbul Barosu başkanlığı görevini yürütmüştür. Savunmasını üstlendiği eski Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner hakkında yazılan mektuba savcılığın işlem yapmamasını eleştirdiği için hakkında “3 yıl hapis ve meslekten men” cezası istemiyle dava açılmış ancak görevsizlik kararı verilmiştir. Halen Basın Konseyi Yüksek Kurul Üyesi Turgut Kazan Ekim 2012 itibarıyla İstanbul Barosu’nun Türkiye Barolar Birliği delegeleri arasında yer almaktadır.

👉 Rüçhan Çamay Kimdir, Nereli? 


Turgut Kazan Hayatı ve Biyografisi

Turgut Kazan, 1 Nisan 1940’ta doğdu. İlkokul 5. sınıftan lise 2’ye kadar, simit ve gazete satarak harçlığımı çıkardı. Parlak bir öğrenci olan Kazan, günlük gazetelerde sanat sayfaları hazırlıyor, belediye salonunda edebiyat günleri düzenliyordu. Yaz tatillerinde Milli Mensucat tekstil fabrikasında çalışmaya başladı.

İşte kendi ağzından Turgut Kazan… 1966’da Eskişehir’de bir provokasyon yaşandı. 5 masum insan, komünizm propagandası suçlamasıyla tutuklandı. Müdafilik görevini üstlenmiştim. Ertesi gün Bursa’da duruşmam vardı. Baro odasında bazı avukatlar, bir meslektaşlarının o sanıkları savunma görevini üstlenmesini ayıplayarak anlatıyorlar. ‘O avukat benim’ dedim. Sadece sustular.

1961-62’lerde sosyalizm rüzgarları esmeye başlamıştı. Adaletsizliklere karşı, en sağlıklı çözümün sosyalizm olduğuna inandım. O tarihte çok yakın arkadaşım olan Mehmet Barlas ile TİP’e üye olduk. Ben yönetici oldum. Barlas çok değişken bir çizgi izleyerek, bugünkü konumuna yerleşti.

12 Mart müdahalesi geldi. Partimiz kapatıldı. Yasal bir partinin yöneticileri, 15’er yıl hapisle cezalandırıldı. Mamak’ta Sadun Aren, Mümtaz Soysal, Muammer Aksoy, Fakir Baykurt, Dursun Akçam ile kaldık. 4 yıl kadar yattım. Afla çıktım. Her zaman, bana düşen görevin temel hukuk ilkelerinin ve hukuk devletinin, büyük çoğunlukla benimsenip özümsenmesini sağlamaya çalışmak olduğunu düşündüm.

Twitter 👉 Turgut Kazan

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu