Türkiye’de En Çok Kazanan Mühendislik Bölümleri

Günümüzde teknik olarak bir çok meslek dalı bulunmaktadır. Teknisyenlikten, Teknikerliğe kadar. Tabi ki bunların en üst sorumlusu olan Mühendislik  en zor olanı ve en tepede olanıdır.

Teknik mesleklerin kesinlikle bitmeyeceği bir dünya düzenimiz mevcuttur. Arge araştırmalarından, yeni bulunan inşaat temellerine, Daha kaliteli projelerle hazırlanan elektrik tesisatlarına kadar bir çok teknik konu mevcut.

Bir de yazılım ve donanım işini unutmamak gerekiyor. Yapay zekanın tavan yaptığı günümüzde bilgisayar mühendisliği de çok önemli bir konumdadır.

1. İnşaat Mühendisliği

Mühendislikte önemli bir bölüm olan inşaat mühendisliği: Ülkemizde çok ihtiyaç duyulan bir meslektir. Tüm köprü, inşaat, baraj, apartman, fabrika binalarını yapmak için inşaat mühendisine ihtiyaç vardır. İnşaat mühendisliğine girmek için sayısal yeteneğinizin çok iyi olması gerekir.
Ülkemizde son yıllarda inşaat sektörüne yapılan yatırım ortadadır.İnşaat sektörüne büyük yatırımlar yapılması,büyük projelere başlanması dolayısıyla inşaat mühendislerine olan ihtiyacı arttırıyor.Kendini geliştirmiş bir inşaat mühendisi güzel maaşlara ülkemizde iş bulabilir.
İnşaat Mühendisinin İşi Nedir?İnşaatı yapan ya da gerektiğinde yıkan inşaat mühendisi, inşaatta kullanılacak malzemeleri belirler. Ve o malzemelerin maliyetlerini hesaplar. Aynı zamanda işçilerin güvenliğini de sağlar. Bazı inşaat mühendisleri büroda çalışarak proje çizer, bazı inşaat mühendisleri de şantiyede çalışarak inşaatın yapımında görev alır.

 

2. Elektrik Elektronik Mühendisliği

Elektrik üretimi, iletimi ve dağıtımı ve aynı zamanda elektronik aletlerin, iletişim sistemlerinin ve bunların proje ve çalışmalarının geliştirilmesi ve de uygulamaya dökülerek denetlenmesi ile ilgilenen bir mühendisliktir.Bu alanda eğitim alan ve mezun olan kişilere de elektrik ve elektronik mühendisi denir.

Ülkemizde en çok kazanan diğer bir mühendislik dalı olan elektrik elektronik mühendisliğinde başlangıçta tüm diğer mühendisliklerde olduğu gibi düşük bir maaş ile başlasanız da kendinizi geliştirdikçe güzel maaşlar ile çalışabilirsiniz.Ayrıca elektrik alanına uzmanlaşırsanız ülkemizde çok daha kolay iş bulabilirsiniz.

Elektrik Elektronik Mühendisinin İşi Nedir?

Doğal veya yapay kaynaklardan elektrik üretimini sağlamak. Yapım merkezinden tüketim merkezine kadar enerjinin iletimini sağlamak,bunu sağlayacak plan ve projeleri hazırlamak.

Analog ve dijital ortamlı sistemlerin yapımı, bakım, onarımı, işletilmesi ve geliştirilmesini sağlamak. Tıbbi elektronik cihazların tasarım, güvenlik ve bakımıyla ilgilenmek. İletişim ve haberleşme sistemlerinin geliştirilmesi, iletişim cihazlarının üretim, bakım, tanıtım, teknik satış hatta reklamlarıyla ilgilenip ve bunlar için gerekli iş gücü ve maliyeti hesaplamak.

 

3. Bilgisayar-Yazılım Mühendisliği

Bilgisayarların özelliklerini sistematik olarak yapısı ve tasarımını geliştirip yazılım sorunlarını ve donanım bilgilerinin sorunlarını giderilmesinde son derece öneme sahip olan kişilerdir bilgisayar mühendisleri.Tüm dünyada siber suçların artış gösterdiği şu dönemde bilgisayar ve yazılım mühendislerinin değeri her zamankinden daha fazla.

Bilgisayar-Yazılım Mühendisinin İşi Nedir?

Bilgisayar mühendisleri bilgisayarlara girilecek olan verilerle ilgili çalışma yaparlar ve kullanılmasını sağlarlar. Bilgisayar donanımları hazırlayarak şirketlerde danışmanlık yapabilirler. Programcı olarak çalışabilirler.

Sistem çözümleyicisi olarak da iş hayatına atılma imkanlarına sahiplerdir. Yazılım konusunda çalışıp alınan ihalelerde değerlendirme yapabilirler. Bilgisayar ağı gibi ihtiyaçları saptarlar ve kurulması için şartnameler hazırlarlar ve de temini için yardımcı olurlar.

4. Makine Mühendisliği

Makine mühendisliği enerji ve maddeyi manipule ederek, değiştirerek, dönüştürerek insanların hayatını kolaylaştıran, normal şartlarda insan gücü ve kabiliyetleri ile yapılamayan veya zor olan veya zaman alan işlerin yapılmasını sağlayan sistemlerin, bu sistemler ısıl olabilir mekanik olabilir, hidrolik olabilir ve benzeri sistemlerin tasarımı, analizi, imalatını ve bakımını kapsayan temel mühendislik alanlarından bir tanesidir.

Her ne kadar, artık çok mezun var,o meslek bitti,okunmaz oğlum o deseler bile siz kendinizi geliştirmiş bir makine mühendisi olursanız güzel paralara iş bulabilirsiniz.

Makine Mühendisinin İşi Nedir?

Bir makine mühendisi makine üretim ve geliştirme aşamasında çeşitli işlemlerden ve aletlerden yararlanır. Hesap makinesi, bilgisayar ve bilgisayar programları, metre, gönye takımı, pergel, T cetveli gibi çizmede kullanılan aletler ve üretim için olması gereken farklı tezgahlar. Bu tezgahları ise üretim aşamasında kullanırlar.

 

5. Malzeme ve Metalurji Mühendisliği

Metalurji ve malzeme mühendisliği bölümü ise genel olarak doğal ya da yapay ham maddeler kullanılarak polimer bazlı malzeme üretiminin geliştirilmesinde görev alır.Adıyla ilgili çok geyik dönen bir bölüm olan malzeme ve metalurji mühendisliği, kamu alanında iş bulması her ne kadar zor olsa da özel sektörde çok güzel paraya güzel işler bulabiliyorlar.

Malzeme ve Metalurji Mühendisinin İşi Nedir?

Birçok çeşitli alanda, savunma sanayisinde, enerji altyapısında, otomobil üretiminde, havacılık alanında ve daha birçok sektörde gerekli olan polimer, seramik, kompozit ve konvensiyonel özellikteki gerekli malzemelerin tasarlanması, üretilmesi ve zenginleştirilmesi alanında çalışmalar yapan bir mühendisliktir.

1 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Uzay Meslekleri Neler Olacak?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478