Sosyal Medya

Türkiye’de En Çok Kullanılan Sosyal Medya Uygulamaları 2024 Listesi

Türkiye’de En Çok Kullanılan Sosyal Medya Uygulamaları 2024En Çok Kullanılan Sosyal Medya Uygulamaları Nelerdir? Sorularının yanıtlarını araştıranlar için bu makalemizi paylaştık. Sosyal medya, insanların çevrimiçi olarak etkileşim kurduğu bir platform veya araçlar bütünüdür. Sosyal Medya platformları insanların birbirleriyle iletişim kurmalarına, içeriklerini paylaşmalarına, bilgi alışverişi yapmalarına, işbirliği yapmalarına ve fikirlerini ifade etmelerine olanak tanır.

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal medya, insanların çevrimiçi olarak etkileşim kurduğu bir platform veya araçlar bütünüdür. Bu platformlar, insanların birbirleriyle iletişim kurmalarına, içeriklerini paylaşmalarına, bilgi alışverişi yapmalarına, işbirliği yapmalarına ve fikirlerini ifade etmelerine olanak tanır. Sosyal medya platformları, Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn, YouTube ve TikTok gibi birçok çevrimiçi ağ içerir. Bu platformlar, insanların kendilerini ifade etmelerine, diğer insanlarla bağlantı kurmalarına, haberleri takip etmelerine, ürünleri keşfetmelerine ve hatta dijital pazarlama yapmalarına olanak tanıyan güçlü araçlar sunarlar.


En Çok Kullanılan Sosyal Medya Uygulamaları Nelerdir?

Sosyal medya, insanların diğer insanlarla iletişim kurmalarına, bilgi ve içerik paylaşmalarına, haberleri takip etmelerine, işbirliği yapmalarına ve fikirlerini ifade etmelerine olanak tanır. Dünya genelinde en çok kullanılan sosyal medya uygulamaları şunlardır:

 1. Facebook – 2,9 milyar aktif kullanıcı
 2. YouTube – 2,2 milyar aktif kullanıcı
 3. WhatsApp – 2 milyar aktif kullanıcı
 4. Instagram – 1,2 milyar aktif kullanıcı
 5. TikTok – 1 milyar aktif kullanıcı
 6. WeChat – 1 milyar aktif kullanıcı
 7. Telegram – 500 milyon aktif kullanıcı
 8. Snapchat – 500 milyon aktif kullanıcı
 9. Pinterest – 400 milyon aktif kullanıcı
 10. Twitter – 330 milyon aktif kullanıcı
 11. LinkedIn – 310 milyon aktif kullanıcı
 12. Reddit – 330 milyon aktif kullanıcı
 13. VKontakte (VK) – 97 milyon aktif kullanıcı
 14. LINE – 86 milyon aktif kullanıcı
 15. Discord – 80 milyon aktif kullanıcı
 16. Quora – 300 milyon aktif kullanıcı
 17. YY – 77 milyon aktif kullanıcı
 18. Twitch – 140 milyon aktif kullanıcı
 19. Sina Weibo – 550 milyon aktif kullanıcı
 20. Tumblr – 369 milyon aktif kullanıcı

Türkiye’de En Çok Kullanılan Sosyal Medya Uygulamaları 2024

Türkiye’de en çok kullanılan Sosyal Medya uygulamaları listesine her yıl yenileri eklense de zirve de yıllardır Facebook, YouTube, WhatsApp ve Instagram yer alıyor. En çok kullanılan uygulamalar, mobil uyumlu olması, kullanımının kolay olması ve kullanıcılar birçok ihtiyacını karşılamasından dolayı popüler kalmaktadır.

1. Facebook

Facebook ülkemizde en çok kullanılan Sosyal medya uygulamasıdır. Gençler arasında popülerliği düşse de hala en çok kullanılan Sosyal medya uygulamaları arasında zirvededir.

Facebook’un bu kadar popüler kalmasının nedenini şu şekilde sıralayabilir:

Çoklu Özellikler: Facebook, mesajlaşma, fotoğraf ve video paylaşma, anlık mesajlaşma, etkinlikler oluşturma ve katılma, gruplar oluşturma ve katılma, sayfalar oluşturma ve takip etme, reklam verme ve satın alma gibi birçok özelliği sunması.

Kolay Kullanım: Facebook, kolay kullanımlı bir arayüze sahiptir ve yeni kullanıcıların hızlı bir şekilde kaydolmalarını ve arkadaşlarını eklemelerini sağlar.

Reklamcılık: Facebook, hedeflenen reklamlar sunarak işletmelerin hedef kitlelerine ulaşmasına olanak tanır. Bu nedenle birçok işletme, Facebook’u pazarlama stratejilerinin bir parçası olarak kullanır.

Mobil Uygulama: Facebook, mobil uygulama olarak da kullanılabilir ve insanlar her zaman ve her yerde bağlantıda kalabilirler.


2. YouTube

YouTube, her türlü konuda video içeriği barındıran video paylaşım platformudur. YouTube yılladır zirvedeki yerini korumasının nedeni ücretsiz olması ve içerik üreticilerine para kazanma özelliği sunmasıdır. YouTube’un başarısı, kullanıcı dostu arayüzü, büyük bir video kütüphanesi, yaratıcı fikirlerin paylaşılması için kolay bir platform sağlaması ve reklamcılık fırsatları sunması gibi faktörlere dayanmaktadır.


3- WhatsApp

WhatsApp neredeyse 7’den 70’e herkesin kullandığı mesajlaşma, görüntülü ve sesli arama gibi hizmetleri sunan popüler bir anlık mesajlaşma uygulamasıdır. 2021 yılında gündeme gelen güvenlik sorunları ile binlerce kullanıcısını kaybetse de zirvedeki yerini hala koruyor. WhatsApp uygulamasının bu kadar popüler olmasının nedeni ücretsiz ve sınırsız mesajlaşma, görüntülü ve sesli arama, sınırsız fotoğraf, video ve ses dosyası paylaşımı ve konum paylaşımı özellikleri diyebiliriz.


4- Instagram

Instagram ülkemiz son yıllarda kullanıcı artan Sosyal medya uygulamaların başında gelmektedir. Gençler arasında popüler olsa da orta yaş kesimi tarafından da Instagram’a ilgi gün geçtikçe artmaktadır. Instagram’ın popülerleşmesi arasında hikaye, canlı yayın, Reels gibi etkileşimi arttıracak özelliklere sahip olması diyebiliriz.


5- TikTok

2020 yılında ülkemizde popülerleşmeye başlayan TikTok 2024 yılında en çok kullanılan sosyal medya uygulamaları arasına girmeyi başardı. Her yaş kesiminde kullanıcıya sahip olan TikTok uygulaması video paylaşımı, canlı yayın özelliği ve para kazanma özelliği sayesinde popülerliği her geçen gün artıyor.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 TikTok’da En Çok Takipçisi Olan Türkler 

👉 Instagram’da En Çok Takipçisi Olan Türk Ünlüler

👉 YouTube’un En Çok İzlenen Videolar

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu