Gündem

Türkiye’de İl Sayısı 100’e Çıkıyor: 82. İl Belli Oldu!

Geçtiğimiz günlerde MHP lideri Devlet Bahçelinin grup konuşmasında yaptığı açıklamada: “biz il sayısı 100 olan, nüfusu da 100 milyona ulaşmış bir Türkiye hedefliyoruz’ ifadelerini kullanmıştı. Bu açıklamanın üzerine AKP Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz Bitlis’e bağlı olan Ahlat ilçesinin il olacağını söyledi.

Bitlis’in Ahlat İlçesi 82. İl Olacak

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Vedat Demiröz, Ahlat Belediyesi tarafından etkinlikte açıklamalarda bulundu. AKP’li Demiröz, 25-26 Ağustos tarihleri arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli ile birlikte Türki Cumhuriyetler ile diğer ülke liderlerinin katılımıyla Ahlat’ın il olacağını söyledi.


Ahlat Nerede, Hangi İle Bağlı?

Ahlat, Van Gölü’nün kuzeybatısında 42.000 nüfuslu Bitlis iline bağlı bir ilçedir.

1044 kilometre karelik kırsal bir alana yayılmış olan ilçenin yüzey şekilleri, gerek biçim, gerekse meydana geliş şekilleri bakımından farklılıklar gösterir. Yeryüzünün sayılı volkanlarından olan Nemrut, Ahlat’ın batısında; Süphan ise doğusunda yer almaktadır. Kuzeyinde Muş iline bağlı Bulanık ve Malazgirt ilçeleri, batısında Muş ili, güneyinde Van Gölü, güneybatısında Tatvan ve Bitlis, doğusunda ise yine Van Gölü ve Adilcevaz ilçesiyle sınırlıdır. Şehrin en eski sakinleri olan Urartular buraya “Halads” derken, Türkler ve İranlılar “Ahlat”, Kürtler “Xelat”, Ermeniler “Şaleat”, Süryaniler “Kelath” ve Araplar “Hil’at” demişlerdir.


👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu