Lise

Türkiye’de Kaç Anadolu İmam Hatip Lisesi Var? 2024 İmam Hatip Lisesi Sayısı

Türkiye’de Kaç Anadolu İmam Hatip Lisesi Var? 2024 İmam Hatip Lisesi Sayısı. İmam Hatip Lisesi (İHL), ülkemizde İmam, hatip ve Kur’an kursu öğreticileri yetiştirmek amaçlı kurulmuş liselere verilen isimdir. İmam Hatip Liselerinde normal lise müfredatına ek olarak dini ve ahlakı eğitimler verilir. Peki Türkiye’de kaç imam hatip lisesi var? Gelin hep birlikte bu sorunun yanıtını öğrenelim.

Anadolu İmam Hatip Lisesi Nedir?

Anadolu İmam Hatip Lisesi, İmam, hatip ve Kur’an kursu öğreticileri yetiştirmek üzere kurulmuş hem mesleğe hem de yükseköğretime hazırlayan, öğretim süresi 4 yıl olan liselerdir. İmam Hatip liselerinde, Anadolu liselerinde verilen temel derslere ek olarak dini ve ahlakı dersler verilir.

Anadolu İmam Hatip Liselerinde temel İslam bilimleri ile birlikte sosyal ve fen bilimleri, uluslararası, yabancı diller, musiki, spor, geleneksel ve çağdaş görsel sanatlar, hafızlık, teknoloji olmak üzere sekiz farklı bölüm bulunmaktadır.

İmam Hatip Lisesi mezunları istediği üniversite bölümünü, herhangi bir puan kırılması yaşamadan tercih edebilir. İmam hatip lisesi öğrencileri, mezun olduklarında imam veya vaiz oldukları gibi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olabildikleri gibi doktor, hemşire, öğretmen, mühendis, mimar, arkeolog, beden eğitimi öğretmeni, psikolog vb. de olabilirler. Bu konu ile ilgili hiçbir kısıtlama bulunmaz.


Türkiye’de Kaç Anadolu İmam Hatip Lisesi Var?

Türkiye’de 2022 yılı itibariyle 1.673 İmam Hatip Lisesi eğitim vermektedir. Bin 673 İmam Hatip Lisesinin 208 tanesi ise İstanbul’da bulunmaktadır.


İmam Hatip Liseleri Kaç Yılında Kuruldu?

Tevhid-i Tedrisat Kanunu ile medreselerin kapatılmasına karşılık, imamlık ve hatiplik gibi dini hizmetlerin görülebilmesi için ayrı okullar açılması maddesine karşılık 1924 yılında İmam Hatip Mektepleri adı altında 29 merkezde açıldı. İmam hatiplerin kurucusu ve ilk müdürü: Mahmut Celalettin Ökten.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Anadolu İmam Hatip Mezunları KPSS İle Nerelere Atanabilir?

👉 Anadolu İmam Hatip Lisesi Mezunu Bayanlar Ne İş Yapar?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu