Türkiye’de Koronavirüs Ne Zaman Bitecek, İlk Kez Kesin Tarih Verildi!

Çin’in Wuhan şehrinden Dünya’ya yayılan (Covid19) yeni tip koronavirüs salgınının ilk kez Türkiye’de ne zaman biteceği hakkında kesin tarih verildi.

Singapur Teknoloji ve Tasarım Üniversitesi’nin yaptığı araştırmada yapay zeka aracılığıyla salgının ülkelerde ne zaman biteceği belirlendi. Modellemenin iddiasına göre Türkiye’de Kovid-19’un bitmesi için 120 günden fazla bir zaman var. Türkiye ile ilgili olan öngörülerin 6 Mayıs 2020 tarihine kadarki verilerin alınarak yapıldığını belirten uzmanlar, Türkiye’de koronavirüs salgınının biteceği tarih olarak 8 Eylül 2020 gösterildi.

Araştırmayı yürüten ekip, Kovid-19 ile ilgili birçok bilinmez olduğunu ve insan davranışının dinamik yapısının da salgının yayılmasıyla ilgili değişken yaratabileceğini açıklayarak, “Bu veriler yüzde 100 net ve kesin değil, sadece mevcut şartlar altında bir öngörü. Bu veriler sadece gerçek geleceği şekillendirmek için harekete geçmek için bir rehber olarak kullanılabilir” yorumunu yaptı.

Araştırmayı yürüten bilim ekibi, farklı modeller ve verilerden faydalandıklarını açıklarken, “Her bulaşıcı hastalığın bir yaşam döngüsü var. Salgının patlaması, hızla yayılması, yavaşlama hızı ve sona ermesi şeklinde. Fakat salgında bu yaşam döngüleri ülkelere ya da bölgere göre değişiklik gösterebiliyor. Farklı ülkeler aynı anda farklı fazlarda olabiliyor. Örneğin 21 Nisan’da Singapur Başbakanı Hsien-Loong Lee, sokağa çıkma yasaklarını uzatırken İtalya Başbakanı Giuseppe Conte de 4 Mayıs’ta işletmelerin tekrar açılması için plan yaptıklarını açıkladı” ifadesini kullandı.Singapur merkezli bilim ekibi hazırladıkları bir grafikle ülkelerde Kovid-19’un ne zaman sona ereceğini modelledi. Kısa bir süre sonra yayından kaldırılan bu verilerin resmi ya da kesin bir gerçeklik sunmadığını aktaran bilim insanları kısa bir süre sonra bu verileri “iç kullanım” için kamuoyuna kapattı.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Netflix’teki En İyi 10 Belgesel

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478