Türkiye’de Mesleklerin Yüzde 60’ı Yapay Zeka Tehdidi Altında

Türkiye’de işlerin yüzde 60’nı yapay zeka tehdidi altında.  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı Ayhan Zeytinoğlu, OECD’nin yaptığı çalışmaya göre, Türkiye’deki işlerin yüzde 60’ı yapay zeka ve otomasyonun tehdidi altında olduğunu söyledi.

Facebook’un Türkiye’de başlattığı “Sınırları Aşan Türkiye” projesinin lansmanı yapıldı. Lansmana TOBB Başkan Yardımcısı Ayhan Zeytinoğlu, Facebook Küresel Pazarlama Çözümleri Başkan Yardımcısı Carolyn Everson, Facebook Türkiye Ülke Direktörü Derya Matraş, TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı ve Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır katıldı.

TÜRKİYE’DEKİ İŞLERİN YÜZDE 60’I YAPAY ZEKA TEHDİDİ ALTINDA

“Sınırları Aşan Türkiye” projesi küçük ve orta ölçekli işletmeleri ve önemli paydaşları bir araya getirmeyi amaçlıyor. 4 ayaktan oluşan projede -, işletmeleri ve KOBİ’leri Facebook ve uygulama ailesini kullanarak büyümeleri ve sınırları aşmaları için desteklemek adına bir farkındalık kampanyası başlatılması hedefleniyor.

İSTANBUL’DA GİRİŞİMCİLİK MERKEZİ

Proje kapsamında ayrıca Facebook, Türkiye’deki yatırımını genişletmek adına TOBB ve Habitat iş birliğinde İstanbul’da bir Girişimcilik ve Sosyal Etki Merkezi açacak. Toplantıda projenin ilk ayağı olan ve Deloitte tarafından hazırlanan “Ekonomik ve Sosyal Etki Raporu”nun sonuçları da paylaşıldı.

İSTANBUL GİRİŞİMCİLİK MERKEZİ OLACAK

TOBB Başkan Yardımcısı Ayhan Zeytinoğlu şunları kaydetti:

“TOBB olarak İstanbul’u tüm bu coğrafyanın girişimcilik merkezi yapmak için çalışıyoruz. Bunun için bugün burada yeni bir adımı atıyoruz. Yeni sanayi devriminin simgesi haline gelen Facebook ile İstanbul’umuza bir inovasyon hub’ı kazandırmak için yola çıktık. Facebook, milyarlarca insanı birbirine bağlayan ve toplumsal fayda sağlamak isteyen toplulukların etkisini artıran, dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinden biri. Dünya ekonomisinin yönünü teknolojik gelişmeler belirleyecek. İçinde bulunulan devir Dijitalleşme Devri. Yapay zeka, sonuçları itibarıyla, dünya ekonomisi üzerinde, önceki buluşlardan çok daha büyük etkiye neden olacak. Araştırmalara göre, 2000’li yıllarda bilgi teknolojilerinin yaygınlaşmasının milli gelir üzerindeki etkisi, yıllık binde 6. Yapay zekanın, 2030 yılına kadar, dünya ekonomisindeki etkisinin büyümesine yüzde 1,2 katkı yapacağı tahmin edilmekte. OECD’nin yaptığı çalışmaya göre, Türkiye’deki işlerin yüzde 60’ı, yapay zeka ve otomasyonun tehdidi altında.

 

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Dünyanın En Güvenilir Şehirleri Açıklandı! 10. Sırada Türkiye’den Bir Şehir Var

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478