Öğrenci Gazetesi

TYT Baraj Puanı Kalktı mı? TYT 0.5 Net Kuralı Nedir?

TYT Baraj puanı kaldırıldı yeni sisteme göre 0.5 net yapmak şartı getirildi.

TYT Baraj Puanı Kalktı mı? TYT 0.5 Net Kuralı Nedir?. TYT Baraj Puanı Kalktı mı? TYT 0.5 Net Kuralı Nedir?. Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) baraj puanları kaldırıldı. Yeni sisteme göre 0.5 net yapan adayların puanı hesaplanacak ve baraj puanına bakılmaksızın üniversite tercihinde bulunabilecek. Yani 2024 YKS‘de öğrencilerin, üniversite tercihi yapabilmek için belli bir baraj puanını geçmesi gerekmeyecek. Peki TYT 0.5 net kuralı nedir? 

TYT Baraj Puanı Kalktı mı?

2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavından (YKS) itibaren ön lisans ve lisans programlarını tercihte 150 ve 180 olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi (AYT) baraj puanları uygulaması kaldırıldı. Yani bu yıl öğrencilerin, üniversite tercihi yapabilmek için belli bir baraj puanını geçmesi gerekmeyecek.


TYT 0.5 Net Kuralı Nedir?

TYT puanınızın hesaplanabilmesi için Türkçe veya Matematik testlerinin herhangi birisinden 0.5 net yapmanız yeterli olacaktır. Yani TYT den Türkçe veya Matematik testinden bir tanesinden 1 net yaptığınız taktirde TYT puanınız hesaplanır.

Özetle TYT puanınızın hesaplanabilmesi için Türkçe veya Matematik dersleri testinden 1 net yapmanız gerekir.


TYT’de Matematikten Net Yapmazsak Ne Olur? 

Örnek verecek olursak TYT sınavında Matematik testinden 0 net yaptınız fakat Türkçe testinden 25 net yaptınız. 0.5 net kuralına takılmazsınız ve puanınız hesaplanır.


TYT’de Türkçeden Net Yapmazsak Ne Olur? 

Ya da Türkçe testinden -2 net fakat Matematik testinden 28 net yaptınız puanınız yine hesaplanırFakat bu 2 testten 0 net yaptınız diğer testleri full bile çekseniz puanınız hesaplanmaz. Yani buradan anlayacağımız üzere ÖSYM’nin istediği testlerin herhangi birinden 0.5 net yapsanız puanınız hesaplanacaktır. Aşağıdaki tablo üzerinden hangi puan türleri hangi testler üzerinde 0.5 net yapmak zorunda öğrenebilirsiniz.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 TYT Kaç Net Kaç Puan? 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu