Öğrenci Gazetesi

TYT Puanı AYT’yi Etkiler mi? TYT Puanı AYT’yi Nasıl Etkiler?

TYT Puanı AYT’yi Etkiler mi? TYT Puanı AYT’yi Nasıl Etkiler? Soruları YKS sınavına katılacak Öğrenciler tarafından en çok merak edilen sorular arasında. Öncelikle bilmeniz gereken YKS puanı hesaplanırken TYT’nin etkisi % 40, AYT’nin etkisi % 60’dır. AYT puanı ile 4 yıllık lisans bölümlerini tercih edecek öğrenciler için TYT puanı önemlidir.

TYT Puanı AYT’yi Etkiler mi?

YKS, ÖSYM tarafında Üniversitelere Öğrenci seçmek için her yıl yapılır. YKS sınavı 3 oturum şeklinde yapılır. YKS’nin birinci oturum olan Temel Yeterlilik Testi yani TYT’ye tüm adayların katılması zorunludur. TYT puanı ile 2 yıllık Ön lisans bölümlerine ve Yetenek sınavı ile alan 4 yıllık bölümlere girilir. Alan Yeterlilik Testi yani AYT, YKS’nin 2. oturumudur ve AYT puanı ile 4 yıllık lisans bölümlerine girilir. YKS’nin 3. ve son oturumu olan Yabancı Dil Testi (YTD) ise Üniversitelerin dil bölümlerine girmek isteyenlerin girmesi gereken oturumdur. YDT puanı ile Yabancı dil bölümleri tercih edilmektedir.

AYT puanı hesaplanırken TYT puanının % 40’ı alınır ve AYT puanınız belirlenir. Yani AYT puanı hesaplanırken TYT puanı da etkili olur. 4 yıllık bir tercih yaparken belirlenen puanınızı TYT puanının %40’ı, AYT’nin %60’ı belirler. Bu nedenle AYT puanı ile 4 yıllık bir lisans bölümüne girmek istiyorsanız, TYT sınavından da yüksek puan almanız sizin faydanıza olacaktır.

Kısaca: AYT puanı ile tercih yapacaksanız TYT’nin etkisi % 40‘dır.

TYT – AYT’nin YKS Puanına Etkisi

TYT AYT
%40 %60

TYT Puanı AYT’yi Nasıl Etkiler?

AYT tercih puanınız hesaplanırken TYT puanınızın % 40’ı, AYT puanınızın % 60’ı baz alınarak hesaplanır. Bu durumda TYT puanınız AYT puanınız % 40 etkilemiş olur.

AYT puanı hesaplanırken;

  • AYT’de yer alan Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2, Matematik ve Fen Bilimleri testlerindeki doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.
  • Her testteki doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılır. Bu işlem sonucunda adayın ilgili testten aldığı ham puan (net sayısı) hesaplanır.
  • AYT ham puanı hesaplanırken TYT’nin testlerinden elde edilen netler de puan hesabında kullanılır. Yani AYT puanı hesaplanırken TYT puanı da etkili olur.
  • Adayın diploma notunun 0,6 ile çarpılıp AYT ham puanına eklenmesiyle yerleştirme puanı (Y-AYT) elde edilir.
    Yerleştirme puanı kullanılarak adayın başarı sıralaması ve yüzdelik dilimi belirlenir.

AYT puanı hesaplanırken adayın AYT testlerindeki doğru-yanlış sayıları, TYT puanı ve diploma notundan oluşan bir formül kullanılır. Sonuçta elde edilen yerleştirme puanı ile adayın başarı sıralaması ve yüzdelik dilimi belirlenir.


AYT Puanı TYT Puanını Etkiler mi?

AYT sınavından aldığınız puan TYT puanınızı etkilemez.


Sayısal Bölümü Öğrencileri Hangi Testlerden Sorumlu?

Sayısal bölümü öğrencileri YKS’nin 1.oturum olan TYT sınavına ve AYT oturumda bulunan Matematik ve Fen Bilimleri testlerinden sorumludur.


Eşit Ağırlık Bölümü Öğrencileri Hangi Testlerden Sorumlu?

Eşit Ağırlık öğrencileri YKS’nin 1.oturum olan TYT sınavına ve AYT oturumda bulunan Matematik ve Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler1 testlerinden sorumludur.


Sözel Bölümü Öğrencileri Hangi Testlerden Sorumlu?

Sözel öğrencileri YKS’nin 1.oturum olan TYT sınavına ve AYT oturumda bulunan Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler1 ve Sosyal Bilimler2 testlerinden sorumludurlar.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 AYT Puan Hesaplama

👉 YKS Tercihlerinde Sıralama mı Önemli, Puan mı?

👉 YKS Tercihleri Onaylandıktan Sonra Değiştirilebilir mi?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu