Bilgi Arşivi

Uçak Koltuk Numaraları Nasıl Bulunur? Uçak Koltuk Düzeni

Uçak Koltuk Numaraları Nasıl Bulunur? Uçak Koltuk Düzeni. İlk defa uçağa binecekler tarafından en çok merak edilenlerden biride uçak koltuk numaraları nasıl bulunur ve uçak koltuk düzeninin nasıl olduğudur. Uçağa binmede çekilen can sıkıcı olaylardan biride budur. Uçağa bindiğinizde karşınıza dar bir koridor ve bagajlarıyla birlikte koltuklarını bulmaya çalışan yolcular. Gelin hep birlikte Uçak koltuk numarası hakkında tüm bilinmesi gerekenleri öğrenelim.

Uçak Koltuk Numaraları Nasıl Bulunur?

Uçak bileti aldığınız da üzerinde koltuk numaralarınız açık bir şekilde yazar. Koltukların numaraları da başüstü dolaplarında belirtilir. Tek koridorlu uçaklarda koltuklar genelde 3 sağda, 3 solda olacak biçimde dizilmiştir. Uçağın solunda yer alan 3’lü sıra A-B-C koltuklarını, sağında bulunan 3’lü sıraysa D-E-F koltuklarını barındırır. A ve F koltukları pencere kenarı, B ve E koltukları orta koltuk, C ve D koltukları koridor kenarıdır. Zaten koltuk numaralarının yanında A ve F harflerinin yanında pencere simgesi bulunur.

Çift koridorlu uçaklarda ise biniş kartınızda koltuk numaranızın yanından A-B-C-D-E harflerinden biri varsa uçağın birinci koridoruna, F-G-H-J-K harfleri varsa ikinci koridoruna kabin görevlileri tarafından yönlendirileceksiniz. Koltuk numaranızı bulduktan sonra el bagajınızı kendi numaranıza ait başüstü dolabınıza yerleştirebilirsiniz.


Uçak Koltuk Düzeni Nasıldır?

Uçak koltuk düzeni tek koridorlu ve çift koridorlu uçaklara göre değişmektedir.

Tek koridorlu uçaklar genel olarak şehirlerarası uçuşlarda kullanılır. Tek koridorlu uçaklarda 3 sağda, 3 solda koltuklar bulunur. Koltuk numaraları koltukların baş üstünde yazmaktadır. Sol tarafta A-B-C, sağ tarafta D-E-F koltuk numaraları bulunur. Pencere kenarı koltuk numaralarında bilette pencere simgesi bulunur. Orta koltuklar B ve E numaralı koltuklardır.

Çift koridorlu uçaklar ülkeler arası ulaşımda daha çok kullanılmaktadır. Tek koridorlu uçaklarda koltuk numaranızın yanından A-B-C-D-E harflerinden biri varsa uçağın birinci koridoruna, F-G-H-J-K harfleri varsa ikinci koridoruna kabin görevlileri tarafından yönlendirileceksiniz.


Uçak Bileti Sınıfları

Uçak yolculuğu yapmak isteyenler farklı sınıf kodları ile karşılaşır. Bu sınıf kodları bilet fiyatları üzerinde de etkili oluyor. Sınıf tercihi yapılarak uçuşlar gerçekleştiriliyor.

Uçak bileti sınıf kodları ise şu şekildedir;

  • Ekonomi sınıfı,
  • Premium ekonomi sınıfı,
  • Business Class,
  • First Class.

Uçak ile yolculuk yapan kişiler, fiyatlarına göre bu sınıfları tercih ederek seyahatlerini gerçekleştirebiliyor.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu