Üniversite

Uçak Mühendisliği Nedir? Uçak Mühendisi Ne İş Yapar?

Uçak Mühendisliği Nedir? Uçak Mühendisi Ne İş Yapar?. Uçak mühendisliği 2 farklı alanda çalışma gösterebilmektedir. Bunlar ARGE ve ofis sistemi olarak bilinmektedir. ARGE çalışanları genellikle devlet bünyesinde veya üretim amaçlı çalışan firmalarda görev almakta ve uçak tasarımı, uçak aletleri üretimi ve bu gibi konularda etkin çalışmalar yapmaktadır. Uçak mühendislerinin temel çalışma prensibi uçak tasarımı ve imalatında yer almaktır.

Uçak Mühendisliği Nedir?

Uçak mühendisliği, uçakların tasarımı, üretimi, bakımı, onarımı ve denetimi süreçleri eğitim veren bir lisans programıdır. Uçak mühendisleri, uçakların yapısının arttırılması, aerodinamik stabilitenin sağlanması, yakıt aralığının genişletilmesi ve yolcu konforunun sağlanması için çalışırlar. Mezunlar, bakım ve onarım sağlayıcılarında ve diğer ilgili alanlarda çalışırlar. Uçak mühendisliği aynı zamanda uzay araçları, füzeler ve silah analizleri tasarımı ve bakımını da içerir.


Uçak Mühendisi Ne İş Yapar?

Uçak Mühendisliği, uçakların ve uçuş sistemlerinin tasarımı, geliştirilmesi, üretimi ve test edilmesi ile ilgilenen mühendislik dalıdır. Bu alandaki mühendisler, aerodinamik, uçuş mekaniği, yapısal analiz, malzeme bilimi ve aviyonik sistemler gibi konularda uzmanlaşmışlardır. Uçak mühendisliği, havacılık endüstrisinin yanı sıra savunma ve uzay araştırmaları gibi alanlarda da önemli bir yere sahiptir.

ARGE alanında çalışmak isteyen kişiler TAİ, TEİ, ASELSAN, ROKETSAN, TUSAŞ, VESTEL, HAVELSAN, TSK Hava Kuvvetleri ve bu gibi alanlarda iş bulabilirler.

OFİS alanında çalışmak isteyen kişiler ise THY, PEGASUS, ANADOLUJEY, ONUR AİR ve bu gibi çok sayıda şirkette çalışma imkanı bulabilirler.

Bu bölüm için yurtdışında çalışma imkanı ve akademisyen olma imkanı da oldukça yüksektir. Bölümdeki birçok hoca genellikle makine mühendisliğinden gelmektedir. Bu yüzden de alanında hoca sıkıntısı çokça çekilen bir bölümdür.


Hangi Üniversitelerde Uçak Mühendisliği Bulunuyor?

Türkiye’nin yeni bölümlerinden olan, ODTÜ ve İTÜ gibi seçkin üniversitelerde oldukça köklü olan bu bölüm, geleceğin parlayan meslekleri arasında yer alıyor. Konya, Samsun ve Gaziantep olmak üzere 3 devlet üniversitesinde de eğitime başlayan bu üniversite, THK ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde de yer almaktadır.  Kıbrısta Girne American Üniversitesi ve ODTÜ Kıbrıs kampüsünde bu bölümlere öğrenci alımı yapılmaktadır.


Uçak Mühendisliğinin Türevleri Nelerdir?

Uçak mühendisliği üniversitelerde farklı isimler aracılığıyla gösteriliyor. Bazı üniversitelerde Havacılık mühendisliği, bazılarında uçak ve uzay mühendisliği olarak isimlendirilen bu bölüm, genel anlamıyla ortak bir eğitim şablonuna sahiptir. .


Uçak Mühendisliği Alanında En İyi Üniversiteler

Bu bölüm sadece özeller dahil olmak üzere sadece 7 üniversitede yer aldığından dolayı aralarında seçim yapmak biraz zordur. 3 Üniversite dışında diğer üniversiteler yeni olduğundan gelişmeye ve adını duyurmaya çalışmaktadır. Bu yüzden de herkesin tahmin edebileceği gibi en iyi üniversiteler İTÜ ve ODTÜ gibi köklü üniversiteler olacaktır. Bunun yanı sıra Samsun ve Gaziantep üniversitelerinin de son zamanlarda isimleri sıkça anılmaktadır.


Uçak Mühendisliğinin Geleceği Parlak Mı?

Bu bölüm günümüz itibariyle geleceğin en parlak mesleklerinden biri olmaya adaydır. Türkiye havacılık alanında Çin ile birlikte dünyanın en hızlı gelişen ülkesi olmayı başarmıştır. Henüz üretim ve tasarım alanında eksik olan Türkiye’nin gelecek yıllarda bu eksikliğini kapatacağı ve bu alanda mühendislere ihtiyaç duyacağı düşünülmektedir.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu