Üniversite Kafesine Asılan Uyarı: ‘Genel Ahlaka Uymayan Giremez’

Mardin Artuklu Üniversitesine Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Gençlik Merkezi bünyesinde açıldığı öğrenilen Genç Kafe ismindeki kafeye ‘Genel ahlak kurallarına uymayan öğrencilerimizin kafeye girişi yasaklanacaktır’ afişi asıldı.

 

Sürekli göz hapsine alınarak taciz edildiklerini dile getiren öğrenciler kafe işletmecisinin kadın öğrencileri erkek öğrencilerle selamlaşmasından birlikte oturmalarına kadar çoğu hareketlerine müdahale edip uyarıldıklarını ifade ettiler.

Öğrenciler sosyal medya üzerinden afişe tepki gösterirken, HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. Günay’ın TBMM’ye sunduğu önergede şu sorular yer aldı:

  • 1. Artuklu Üniversitesi kampüsünde bulunan Genç Kafe’ye “Ahlak Kuralları” adı altındaki afiş kim tarafından asılmıştır?
  • 2. Üniversite kampüsünde bulunan bir kafeye asılan söz konusu afişle amaçlanan nedir ve bahsedilen “Ahlak Kuralları” nelerdir?
  • 3. Kadın öğrencileri uyaran kafe işletmecisi hakkında gerekli işlem başlatılacak mıdır?
  • 4. Üniversitelerde, yurtlarda ve okullarda uygulanan bu tür kurallar ve bu yaklaşım toplumsal cinsiyet eşitsizliğini yaratan, pekiştiren ve büyüten bir durum değil midir? Bakanlığınız toplumsal cinsiyet eşitsizliği ile mücadele etmek ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğini gidermek amacıyla ne tür çalışmalar yapmaktadır?
  • 5. Kadına yönelik şiddetin artmasına sebep olacak bu afişin toplatılması için atacağınız adımlar nelerdir?

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

2020’ye Girmeye Hazırlanırken Hatırlanacak 11 Şey

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478