Blog

Üniversite Mezunları için En İyi 10 İş

Üniversiteden sonra ilk işinizi seçmek ve almak, tüm kariyerinizi ve bununla birlikte hayatınızı ve gelecekteki gelirinizi etkileyebilir. Bu karar hafifçe alınmamakta, bu yüzden birçok kişi bunu yapmakta zorlanıyor. Bugünün piyasasında, mezunlar için işler her köşede bulunabilir, ancak gerçekten başarılı olmak istiyorsanız, size gelen ilk fırsata atlayamazsınız.

Lisansüstü öğrenciler için en iyi işleri arıyorsanız, bilginizi ve tercihlerinizi dikkate almanız gerekir. Elbette, mezun olduktan sonra işler için her zaman bir test yapabilir ve hangi pozisyonun size en uygun olduğunu görebilirsiniz. Ancak, aydınlık ve aydınlık bir gelecek için en iyi şansınız, alanında çalıştığınız mükemmel geliri sunan, gelecek vaat eden bir kariyer.

1. İstatistikçi

Bir istatistikçi olarak, büyük miktarda veri ile çalışmanız ve bu kariyer yolunun sunduğu birçok farklı endüstri arasından seçim yapmanız istenecektir. Bu sektörlerden bazıları şunlardır:

 • İmalat

İstatistikçilerden genellikle bu tür şirketlerde çalışması ve ürün testi ve kalite kontrolüne yardımcı olmaları istenir. Buradaki göreviniz, farklı hava veya alan koşullarında bir ürünün ne kadar başarılı olduğunu belirlemek.

 • Hükümet

Neredeyse dünyadaki tüm devlet kurumları istatistikçileri işe alıyor, yani bu kariyeri izlemekle ilgileniyorsanız, mezunlar için birçok devlet işi bulabileceksiniz. İşçi Dairesi gibi bir devlet dairesinde çalışmayı seçerseniz, ülkedeki işçilerin ücretlerini veya işsizlik oranı değişikliklerini izlemeniz istenecektir.

 • Sağlık hizmeti

Bu sektörün seçilmesi sizi biyostatikçi yapar. Bir ilaç firması için çalışmayı ve ilaçlarının ne kadar etkili olduğunu görmeyi seçebilir veya hastaları arasındaki ortaklığın ne olduğunu görmek için bir sağlık kurumu / hastane için çalışabilirsiniz.


2. Havacılık ve Uzay Mühendisliği

Yeni mezunlar için bazı uçak tamircisi işleri mi arıyorsunuz? Dereceniz bu alanda ise, büyük bir gelecek için var. Havacılık ve uzay mühendisliği, dünyadaki en yüksek ücretli işlerden biridir, bu da üniversiteden mezun olduktan hemen sonra sayısız iş bulabileceğiniz anlamına gelir. Üzerinde çalışacağınız ürünün türüne bağlı olarak, uçak endüstrisindeki uçak, füze, uzay aracı, uydu ve her türlü ürünün bileşenlerini tasarlayabilirsiniz. Elbette, tek bir ürün tipi seçmeniz ve başarılı olmak için bu konuda uzman olmanız gerekir.

Örneğin, yeni mezunlar için bazı uçak tamircisi işleri sizden roket tasarlamanızı isteyecek, diğerleri ise ordu için uçak tasarlamada uzmanlığınızı talep edecektir. Her sistem ve bileşen diğerlerinden farklıdır; bu da çok özel ve ileri bir bilgi birikimi gerektirir. Ustalaştığınızda , dünyadaki en fazla ücret alan mühendis gruplarının bir parçası olabilirsiniz .

Temel olarak, havacılık alanındaki mühendisler iki büyük kategoriye ayrılabilir: havacılık ve uzay mühendisliği. İçinde yaşadığımız atmosferde kullanılan ilk tasarım uçağı, ikincisi ise çalışma ve onun dışında ve içinde araştırma yapmak ve belirli görevleri tamamlamak için bu makineleri inşa etmek.

Size genel bir fikir vermek için, havacılık mühendisliği kariyerini seçerseniz takip etmeye karar verebileceğiniz bazı uzmanlıklar:

 • Kontrol sistemleri
 • Uçuş mekaniği
 • Navigasyon
 • Yapısal tasarım
 • Termodinamik

3. Özel Ders

Amerika’nın mezunları için en popüler işlerden biri özel ders. Hangi alanda uzman olursanız olun, bu bilgiyi başkalarıyla paylaşmak için kullanabilirsiniz. Ve en iyi yanı, bunu gerçek bir sınıfta yapmak zorunda değilsiniz. Özel derslerin Amerika’daki mezunlar için en önemli işlerden biri olarak kabul edilmesinin nedeni, çevrimiçi olarak yapılabilmesidir, bu da büyük bir esneklik ve kontrol sağlar.

Üniversite mezunları için birçoğu özel ders veya bununla ilgili olan çevrimiçi işler vardır. Evden çevrimiçi olarak en iyi işlerden bazıları kolejden geçmek için yardıma ihtiyacı olan öğrencilere ders vermek, yazmak veya ders vermekdir. Ve bu da çok faydalı bir pozisyon!


4. Otel İşletmeciliği

Otelcilik alanı çok geniş bir alandır. Ağırlama endüstrisinde bir pozisyon alırsanız her türlü şeyi yapabilirsiniz. Konaklama işletmeciliği mezunları için yapılan işler arasında personelin gözetilmesi, müşteri memnuniyetinin önlenmesi, tesislerin bakımının sürdürülmesi ve finansal ve idari kayıtların kontrol edilmesi yer almaktadır.

Turizm mezunları için olası işleri sürdürmeyi seçerseniz, görevleriniz büyük ölçüde değişebilir. Bu, iş unvanına ve idare edeceğiniz otelin bölümüne bağlı olacaktır. Oteldeki turizm mezunları için bazı iş olanakları arasında çalışanların işe alınması ve programlanması, yemek servisi yönetimi, konaklama yöneticileri, güvenlik yöneticileri vb.


5. İçerik Pazarlama

Binlerce yıldan beri bilinen mezunlar için en popüler işlerden biri içerik pazarlamasıdır. İçerik pazarlaması endüstrisi eğlenceli, yaratıcı ve bir şeylerin nasıl iyi satılacağını biliyorsanız çok faydalıdır. Makaleler, videolar, görüntüler oluşturmak ya da herkesin yapmaktan zevk aldığı mezunlar için en iyi medya işlerinden birini almak için işe alabilirsiniz:

 • Sosyal medya yönetimi
 • Web içeriği yönetimi
 • Halkla ilişkiler sorumlusu
 • Multimedya uzmanı
 • Gazeteci
 • Bağımsız yazar
 • Pazar araştırmacısı

Bir içerik pazarlamacısı olarak, muhtemelen bugünlerde her bin yılın yapmayı sevdiği şeyleri yapmanız istenecektir – sosyal medyayı kullanın ve bir marka yaratıp yaratın. Bu, sosyal medya yayınlarını, içeriği, e-postaları hedeflemeyi ve müşterilerin deneyimini geliştirmek için çeşitli iletişim biçimlerini kullanmayı içerir.


6. Aracılık

Genel olarak, arabulucular kategorisinde hakimler, duruşma görevlileri ve arabulucular bulunur. Tabii ki, ilk adımınız muhtemelen bir yargıç olmayacak, ancak almak için çaba harcadığınız yüksek ücretli bir kariyer. Avustralya’daki bir arabulucunun ortalama maaşı yıllık 86.017 dolar!

Bu tür işler hukuk fakültesi mezunları için iş piyasasında bulunabilir, ancak bu endüstri diğer uzmanların da girişini sınırlamaz.

Arabulucu kategorisinin size sunduğu birçok iş fırsatı var çünkü çatışmalar ne yazık ki dünyada yaygın. Partiler, sizin için birçok görevle sonuçlanacak olan, mahkeme dışı arabuluculuk kariyerine devam etmeyi seçtiyseniz, büyük maliyetlerden kaçınmaya çalışacaktır.


7. Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği

Elektronik mühendisliği ne yapar? Mezunlar için en yüksek ücretli işlerden birini seçmeyi seçerseniz, yükümlülüklerinizden bazıları bileşenlerin, sistemlerin ve cihazların yanı sıra ekipmanların test edilmesi veya geliştirilmesi, elektronların etkilerini ve davranışlarını takip etmektir. elektriği, diyotlar, kapasitörler, transistörler ve dirençler gibi bir güç kaynağı olarak kullanan bileşenler. Genellikle ekip çalışması ve mükemmel organizasyon becerileri gerektiren üniversiteli takımlarda çalışırlar.

Burada takip edebileceğiniz işlerin bazıları savunma, cep telefonları, tıbbi aletler, radyo iletişimi, nanoteknoloji ve akustik alanlarında bulunabilir.


8. Hemşirelik

Hemşire olarak çalışıyorsanız 70.000 dolara kadar para alabileceğinizi biliyor muydunuz? Bu hem zihinsel hem de profesyonel olarak tatmin edici bir meslektir. Hemşireler hastanede yatan veya evde bakıma ihtiyaç duyan, akut veya kronik rahatsızlıklardan muzdarip veya bazı yaşam mücadelelerinin üstesinden gelmek için duygusal yardım ve tavsiyeye ihtiyaç duyan insanlara tıbbi bakım sağlamaktadır.

Bu, hemşireliği her yerde yüksek talep gören bir mesleğe dönüştürür, bu da muhtemelen yeni mezunlar için birçok seyahat hemşireliği işi bulacağınız anlamına gelir. Uzaktan çalışmayı veya başka bir ülkeye seyahat etmeyi, hatta dünya çapında bu tür yardım sağlayan sağlık kuruluşlarına katılmayı seçebilirsiniz.

Bir hemşire olarak, mükemmel doktor ve tanılayıcılarla birlikte çalışma ve uygun rehabilitasyon – takip bakımı için en önemli unsurlardan birini sağlama fırsatınız olacaktır.

Gördüğünüz gibi, hemşirelikte göründüğünden çok daha fazlası var. Bu zorlu bir iş ve sizi meşgul edecek ve yerine getirecek ödüllendirici bir pozisyon. İnsanların hayatını kurtaran işlerin sayısı sınırlıdır ve bu da listenin en üstünde bir yerde.

Hemşire olmak, sizin adınıza bazı tıbbi bilgiler gerektirir. Hemşirelik hedeflerinizle neye ulaşmak istediğinize bağlı olarak, derecenizin yardımı ile kesinlikle birçok fırsat bulacaksınız. Genel hemşire pratisyenleri ve sertifikalı hemşire ebesiyle, ağrı yönetimi hemşiresi veya psikiyatri hemşiresi gibi tamamen farklı bir şeye başlayın – seçenekler çok büyük. Bu yolu seçerseniz, psikoloji mezunları, genel tıp mezunları vb. İçin en iyi işleri kolayca bulabilirsiniz.


9. Aktüeryal Matematik

Bir aktörün ne olduğunu biliyor musun? Bu, riski ve bundan kaynaklanan sonuçları hesaplayan bir işletme uzmanıdır. Matematik becerileri ve istatistiklerini kullanarak, bu uzman emeklilik ve sigorta alanında gelecekteki finansal olayları inceler.

Eğer matematikte iyiyseniz ve bu gibi görevlerin tadını çıkarırsanız, danışmanlık firmalarında, sigorta şirketlerinde, hastanelerde, yatırım firmalarında, bankalarda, kurumların çıkar bölümünde veya bu tür hizmetleri sunan işletmelerde iş bulabilirsiniz. Hatta bir devlet işi bile bulabilirsiniz, çünkü bu meslek bu tür dallarda oldukça talep görmektedir.


10. Satışlar

Evet, satışlar ilk on listede yer alıyor. Bir mağazada bir şeyler satmaktan bahsetmiyoruz, yüksek ücretli ve kazançlı bir satış kariyeri oluşturmak için sözlü ikna etme becerilerinizi kullanıyoruz.

Peki, üniversite mezunları için en iyi satış işleri hangileridir?

Satış sektöründeki birçok işte, kesinlikle göz önünde bulundurmanız gereken ilk iki şey var: emlakçı ve satış mühendisi.

Gayrimenkul kariyerinizin televizyonda gördüğünüz gibi olmasını beklemeyin. Evet, sizin göreviniz etrafınızdaki insanlara göstermek ve onlar için harika evler bulmak olacaktır, ancak bu kariyer de çok fazla uzmanlık ve özveri gerektiriyor. Pazar hakkında ne kadar çok şey bilirseniz ve ikna etme becerileriniz o kadar yüksek olursa, o kadar fazla gelir elde edersiniz. Bu, verdiğiniz şeyi aldığınız işlerden biridir – amaç, mümkün olduğunca fazla anlaşmayı kapatmaktır.

Tabii ki, emlakçı olarak çalışmak için bir lisansa ihtiyacınız var. Devletin kurallarını ve düzenlemelerini kontrol edin, ancak endişelenmeyin, işlem uzun sürmez.

Satış mühendisleri, kesinlikle en iyi ücretli işletmelerden biri olan mühendislik işine giriyorlar. Ev satmak yerine, bu iş sizin teknoloji ve bilimsel ürünler satmanızı isteyecek. Bu, hem bilimde hem de teknolojide biraz bilgi sahibi olmanın yanı sıra tüketicileri ürüne ihtiyaç duymalarına ikna edecek beceriler gerektirir.

Bir sonraki adıma geçmeye hazır mısınız? Eğer bir meslek seçimi yapsaydın, geriye kalan tek şey şeye başvurmaya başlamak. Yeni mezunlar için iş görüşmesinde sıkça sorulan soruların cevaplarını uyguladığınızdan emin olun, göreve hazırlanın ve şaşırtıcı kariyerinize başlayın!


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu