Üniversitede Başarılı Bir Yıl Geçirmenin 14 ipucu

Üniversiteye ilk yıl olarak başlamak her zaman biraz zor ama zamanınızı, sosyal hayatınızı ve paranızı iyi idare ediyorsanız nihayetinde çok ödüllendiricidir; işte üniversitedeki ilk yıla başlamadan önce keşke bilseydim diyeceğiniz 14 ipucu.

Akademisyenler

1. Mesai saatlerine git: profesörler seninle görüşmek ve konuşmak istiyor. Mesai saatlerinin tutulduğu nokta budur. Öğrenciler profesörlerine söyleyecek hiçbir şeyleri olmadığını veya sessizliği doldurmanın garip olduğunu düşünebilirler. Ancak, denemeniz ya da hakkında bir sorunuz olan bir matematik probleminden bahsetmekle sınırlı değilsiniz. Geri bildirim, derse katılımla nasıl çalıştığınız, derste nasıl gelişme gösterdiğiniz ve araştırma ilgi alanları hakkında sorular sorabilirsiniz. Girişim anahtardır ve oluşturduğunuz ağ açısından ödüllendirici olacaktır. Üniversite sadece sınıfta oturmak ve not almakla ilgili değildir.

2. Takvimi tut: Bilgisayarımdaki derslerimin ve görevlerimin bir takvimini her zaman tuttum, böylece önümüzdeki hafta ne olacağını tam olarak biliyorum. Bu yolla, son dakika yapmak yerine ödevler üzerinde çalışıyorum çünkü hatırlatma olarak varlar.

3. Dosyalarınızı yedeklemeyi unutmayın. Google Drive’ı kullanmak güvenli bir seçimdir, çünkü bazen Microsoft Word’de tasarruf etmeyi unutabilirsiniz. Flash sürücüler iyi durumda ancak kaybederseniz, tekrar bulmak zor olabilir.

4. İlk yılınızın başında veya daha iyisi başlamadan önce staj başvurusunda bulunmaya başlayın. Proaktif olmak çok önemlidir ve çoğu yaz stajı bitirme tarihi aslında bir önceki yılın eylül veya ekim aylarıdır. Bu nedenle bunları alın. İş piyasası gittikçe daha rekabetçi hale geldiğinde, erken başlamak iş yerinize hazır olduğunuzu göstermenin anahtarıdır. Linkedin ve Glassdoor’ı kullanın veya üniversitenizin kariyer danışma merkezinden CV veya kapak mektubu hazırlama atölyesi gibi daha fazla kaynak isteyin.

5. Okul başlamadan önce konferans salonlarınızı araştırın: benim gibi olmayın ve telefonunuzdaki haritalarla yolunuzu bulabileceğinizi düşünün, çünkü güvenilmez olabilir. Ya da sadece korkunç bir yön duygusu olabilir. .

Sosyal

1. Kulüplere üye olun ve dalmaktan korkmayın: tanıştığınız arkadaşların çoğu kulüpler ve ortak ilgi alanları olacak. Ancak birçoğu sizin rahat bölgenizden çıkarak ve yeni aktiviteler deneyerek gerçekleştirilecektir.

2. Sınıfınızdaki kişilerle konuşun: sınıf bittikten sonra kalkıp ilk çıkan siz olun. Bu sayede yeni arkadaşlarınızla bağlantılar kuracak ve çalışma oturumları düzenleyebileceksiniz.

3. Onlarla herhangi bir çelişki yaşarsanız, oda arkadaşınızla ya da ev arkadaşınızla bir şeyler konuşun: unutmayın, onlarla en iyi arkadaşlarınız olmak zorunda değil, onların alanlarına ve görüşlerine saygı duymak ve aynı şeyi yapmalarını sağlamak.

4. Miktar üzerinden kalite: Sınıf arkadaşınızın öğrenci birliği başkanı için çalıştığını, tenis takımını denediğini, gazete yazdığını ve yeni bir kulüp kurduğunu görürsünüz. Kendinizi onlarla karşılaştırmak kolaydır, ancak işleri kendi hızınızda yapın ve kendinizi çok ince yaymak yerine, birkaç etkinliğe daha fazla dahil olun.

Para

1. Akıllıca kurs materyallerine harcayın: Üniversitedeki tüm ders kitaplarını ve kurs okumalarını satın alırsanız çok para harcarsınız. Üniversite kitapçıları, ders kitaplarınızı satın almak için en pahalı yerlerdir; bunun yerine eBay, Amazon ya da kütüphaneden ödünç kitap almayı deneyin.

2. Araştırma hibeleri veya stajyerlik finansmanı arayın: eğer gerçekten belirli bir staj yapmak istiyorsanız, ancak ödenmemişse, kariyer danışmanlığı hizmetlerine bağlanarak üniversitenizdeki finansman fırsatlarını araştırın.

3. Fafsa’nızı nasıl yapacağınızı veya öğrenci kredinizi nasıl yapacağınızı öğrenmek için ailenize güvenmek yerine kendinizi şekillendirin. Aynısı vergiler ve genel olarak günlük finansınızı yönetmek için de geçerli. Bu sizi üniversiteden sonra hayata hazırlayacaktır.

4. İki hafta boyunca yetecek kadar kıyafet getirerek çamaşırlarınızı yıkamak ve kurutmak için paradan tasarruf edin. Ayrıca çamaşır kurutma rafı satın alabilirsiniz, böylece çamaşır kurutma makinelerine güvenmek zorunda kalmazsınız.

Sadece bazen bunalmış hissetmenin sorun olmadığını unutmayın. İlk senesinde hepsini çözmemelisin. Bu şekilde hisseden tek kişi siz değilsiniz, bu yüzden öğrenme sürecinden zevk alın ve nasıl geçileceği konusunda diğer öğrencilerle ipuçlarını paylaşın.

1 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Biyoloji Bölümü Kariyeri ile Ne Yapabilirsiniz?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478