Blog

Üniversitedeyken Düşük Benlik Saygınızı Artırmak için 4 Kolay İpucu

Üniversite hayatı harika olabilir – zorlu ama sırayla ödüllendirici. Genelde, hayatımızın bu dönüştürücü aşamasında karşılaştığımız zorluklar, duygusal ve zihinsel refahımız üzerindeki etkilerin bir karışımını oluşturabilir ve düşük özgüven, genellikle bunlardan biridir. Neyse ki, düşük özgüvene, özgüven eksikliği veya genel yetersizlik duygularına ilişkin hislerle başa çıkmamızın sayısız yolu var ve evet, işe yarıyor!
Benlik saygınızı artırmak ve üniversite hayatından en iyi şekilde yararlanmak için bu beş faydalı ipucunu okuyun.

1. Becerilerin var

Üniversitede bir öğrenci olarak, akademi dışındaki en sevdiğiniz etkinliklere katılmak için zaman bulamadığınız için sizi suçlayamam. Ancak, akademik olmayan becerilerinizi korumanın ve üniversite dışındaki kişisel dünyanızla pozitif bir ilişki sürdürmenizi sağlamanın önemini anlamak çok önemlidir. Kendinizi yeteneklerinizi, güçlü yanlarınızı ve yeteneklerinizi bir birey olarak hatırlatmak, düşük benlik saygınızı oluşturmak için olduğu gibi, aynı fikirde insanlarla yakın bağlar ve ilişkiler kurmada da önemlidir. Üniversite hayatınızın dışında eğlenceli bir rutine sahip olmak aynı zamanda tazelenmenize yardımcı olacak ve aslında odağınızı artıracak, düzenli kalmanıza ve verimliliği artırmanıza yardımcı olacaktır. Dahası, kendinize bir meydan okuma ve rahatlık bölgesinin dışına çıkma Potansiyelinizin farkına varacak, kendinizle gurur duymanıza ve sonra işte – kendinize veda ettiğinize güven duymamızı sağlayacak .


2. Sevdiğiniz insanlara zaman ayırın

Düşük özgüven kazanma konusunda bunun önemini vurgulayamıyorum. En sevdiğiniz içecek ve atıştırmalıkları almak, en sevdiğiniz kitabı okumak, en sevdiğiniz filmi veya diziyi izlemek ya da sevdiklerinizle ve evcil hayvanlarınızla kaliteli zaman geçirmek demek olabilir. Sevdiğiniz ve umursadığınız kişilerin etrafında olmak, kendinizle sağlıklı bir ilişki kurmanıza yardımcı olmak için çok önemlidir, çünkü sizin değerinizi ve sevgiyi alma ve verme yeteneğinizin ne kadar olduğunu anlamanızı sağlar. Aynı şekilde, gerçekten zevk aldığınız şeyleri yapmak, çalışmalarınız veya çalışmalarınız arasında kendi küçük dünyanıza neredeyse kaçabileceğiniz bir alan sağlar ve daha yaratıcı olmanıza ve benzersiz hayal gücünüz ve birey olarak öz-farkındalık.


3. Kendinizin en iyi versiyonu olmaya çalışın

Ne düşündüğünü biliyorum: ‘ Sen harikasın, kendini sevmeyi öğrenmelisin, filan, filan, filan ‘ – klişe geliyor ve muhtemelen milyonlarca kez duymuşsundur, ama ‘sen Ben asi biraz olabilir ve ‘sen yolu şaşırtıcı olduğunu söylemeye gidiyorum ‘olduğun gibi şaşırtıcı re’ istiyor olmak’ – Ben orada ne yaptığını ah sen görüyorsun?
Sıkı çalışmanız ve değişiklik yapmanız için istekli olmanız gerekir. Gerçekten, bunun şeker kaplaması yok. Kendini sevmeyi öğrenmek istiyorsan, yapman gereken ilk şey kendine iyi bakmalısın – evet ve bu fiziksel görünüşünü de içeriyor (ayy, dedim). Elbette herkesin kendine göre ‘iyi görünmek ve iyi hissetmek’ versiyonu var ve bu dürüst olmak gerekirse onun güzelliği. Bu yüzden, sizi kendiniz yapan şekillerde ifade etmekten korkmayınkendini mutlu ve kendinden emin hisset ve toplumsal beklentilere uymamak için elinden geleni yap. (Başka bir klişe ve muhtemelen söylemekten daha kolay olduğunu biliyorum, biliyorum). Kendi cilt rahat olmak kesinlikle çok önemlidir ve kendini sevdiğin zaman, bu hiç şüphesiz sen davranırlar yolda yansıtmak için başlayacak yolu başkalarına tedavi ve kararlar Hayatta yapmak – evet, gider o derin! .


4. Kendini dövmeyi bırak ve kendini başkalarıyla kıyaslama

Oldukça sade ve basit: sadece kendinize bu kadar sert davranmayın. Kendi kusurlarınızı belirleyebilmeniz önemlidir, böylece onları tamamen iyileştirmek veya onlardan kurtulmak için çalışmaya başlayabilirsiniz, ancak bunu takıntılı bir alışkanlık haline getirmeyin. Bunu şu şekilde düşünün: siz bir insansınız ve insanlar hata yapıyor. Sen mükemmel değiliz ve orada düşen ve tekrar yukarı alma veya başarıdan önce sayısız kez başarısız yanlış bir şey var – aslında sağlıklı olduğunu ve başarıyı takdir edersiniz o çok daha nihayet geldiğinde.
Ek olarak, herkesin farklı olduğunu hatırlamak ve herkesin yolculuğu farklı olduğu için kendinizi başkalarıyla karşılaştırmamak çok önemlidir – ve her birimizin yalnız olduğunu düşündüğünüz kadarıyla mücadele ettiğimizi unutmayın.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu