Blog

Üniversiteyi Neden Aileden Uzakta Okumalısın?

Üniversiteyi Neden Aileden Uzakta Okumalısın?. Sınavdan üniversiteye girmek için yeterli puanı aldın işte o meşhur üniversite maratonu başlıyor. Özgürlük dışında, ailenden uzak olmanın sana katabileceği özellikleri sana sayalım;

1. Kendini Keşfedersin

Artık yanında alıştığın çevren veya ailen yok. Şimdi yanında yeni insanlar var ve her biri birbirinden farklı. Belki de onlar sayesinde yeni şeyler öğreneceksin. Mesela bir dansçıyla tanışacak ve dans etmeye başlayacaksın. Bir bakacaksın ki sana huzur veren bir hobin var artık. Kendini dinleyecek ve yepyeni adımlar atarak kendini keşfedeceksin.


2. Sorumluluk Alırsın ve Öz güvenin Gelişir

Artık kendi hayatının sorumluluğunu alma zamanın geldi. Seni yönlendiren bir ailen yanında yok ve bütün kararlarını artık kendin alacaksın. Ve unutma ki öz güven, kendi yaşamınızın sorumluluğunu alarak gelişir. Attığın her adım senin sorumluluğunda ve sonuçları da aynı derece seni etkileyecek. Bu sonuçlar olumlu da olsa olumsuz da, öz güveninizi besleyecektir. Öz güveni yüksek olan bir kişi, hayatın zorluklarına karşı durabilir, karşılaştığı sorunu kendini geliştirmek için bir avantaja döndürebilir. Bu da aynı zamanda sorumluluk duygusunu geliştirir.


3. Yeni Bir Ortam

Yeni bir şehirde yaşamaya başladıysanız şehri gezip görmeye, keşfetmeye fırsat bulursunuz. Aynı zaman da üniversite kulüplerine ve etkinliklerine katılarak yeni deneyimler yaşar, yeni insanlarla tanışırsınız. Bu da size farklı ortamlar tanıma şansı oluşturur. Kurduğunuz arkadaşlıklar da sizin gibi mesleğini seçmiş hayatını yönlendirmek isteyen insanlardan oluşacağı için yeni fikirler edinebilir, bilgi paylaşımı yapabilirsiniz ve bu da sizin vizyonunuzu geliştirmenize katkı sağlar.


4. Olumsuzluklarla Baş Edebilme Yetisi Kazanırsın

Dışarıdan bakıldığında eğlence ve özgürlük dolu muhteşem görünümlü üniversite hayatının olmayacağı bilincinde olmalısın öncelikle. Çünkü bir çok kültürde insanın birleştiği bir yerdir üniversite. Bu yüzden yeri gelecek kurduğun arkadaşlıklar bozulacak, derslerle baş edemeyeceksin ve belki de o kadar zorlanacaksın ki pes etmek isteyeceksin. Fakat bu ve bunun gibi zorluklarla herkesin karşılaştığını gördüğünde kendince bu sorunlarla baş etmeye başlayacaksın. Böylelikle karşına çıkan engeller artık seni yıldırmayacak ve onları aşman gerektiğini bilen bir birey olarak baş etmeye başlayacaksın.


5. Bütçeni Kontrol Edebilme

Bu kadar özgürlük demişken de seni kısıtlayan bir “bütçe” problemin olacağını söylemeden geçmeyelim. Çünkü öğrenci demek, aileden gelen parayı -hele ki daha yeni başladıysan-  düşüncesizce geldiği gün hızla harcamaktır. Daha sonrasında ise bir makarnaya muhtaç bir şekilde bir ayı geçirmek zorunda kalmaktır. Yeri gelecek faturayı es geçecek, bazen de bir etkinlik uğruna bir kaç hafta açlığı göze alacaksın. Bu kontrolsüz harcamaların da yavaş yavaş seni kontrole itecek ve kendi hesabını bilen, kısacası ayağını yorganına göre uzatan biri haline bürüneceksin.


6. Özleyeceksin

İlk düşündüğünde kötü bir şey gibi görünse de özlemek, kıymet bilmeyi de beraberinde getiren bir şeydir. Annenin yemeklerinin kıymetini bilirsin. Yeri gelir babanın gözünün üzerinde oluşu kıymetli gelir. Bunlar aynı zamanda aile bağlarını kuvvetlendiren duygu ve düşüncelerdir. Özlem sayesinde belki de hiç yapmadığın o aile sohbetlerin başlar artık. Evine gidersin ve paylaşacak bir sürü anın vardır. Bu yüzden aslında en önemli ve en güzeli özlemdir.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu