Bilgi Arşivi

Ünlü Marka Kısalmalarının Açılımları

Ünlü Marka Kısalmalarının Açılımları. Başarılı bir şirket yaratmak için akılda kalıcı bir isim bulmaktan daha fazlası var. Marka isimleri, bir şirketin kamusal imajını güçlendirmede ve müşteri tanınırlığını oluşturmada inanılmaz derecede etkili olabilirken, her zaman şirketin ne yaptığını veya geçmişini tam olarak açıklamazlar.

Ünlü Marka Kısalmalarının Açılımları

Açıklayıcı isimler seçmek yerine, birçok kuruluş basit kısaltmalar veya kısaltmalarla bilinmeyi tercih eder, böylece tüketicilerin zihninde hatırlamaları kolay olur. Listemizde yer alan markaların kısalmalarını biliyorsunuz. Peki ya kısalmaların ne alma geldiğini biliyor musunuz.? İşte Ünlü Markaların Kısalmalarının Açılımları

1. BMW

BMW hepimizin bildiği bir marka Almanca Bayerische Motoren Werke , İngilizce “Bavarian Motor Works” (BMW) anlamına gelir.

Şirket ilk olarak 1916’da Almanya’nın Münih kentinde, ana faaliyet alanı uçak motorları imal ederken kuruldu. Marka bugün patlama yaşıyor olsa da, durum her zaman böyle değildi. 1950’lerin sonunda iflasın eşiğindeydi ve neredeyse en büyük rakipleri olan Mercedes’in ana şirketi Daimler-Benz’e satıldı.


2. HSBC

HSBC, 2.7 trilyon doları aşan toplam varlıkları ile bugün dünyanın en büyük bankalarından biridir. Peki bu yatırım bankasının adı tam olarak nereden geliyor? Bu çok uluslu şirketin genel merkezi bugün Londra’da olsa da, HSBC aslında Hongkong ve Shanghai Banking Corporation’ın kısaltmasıdır.

İlk olarak 1965 yılında Şangay’da şubeler açan HSBC, 1991 yılında bir grup holding şirketi olmaya karar verdi ve merkezini Londra’da kurmaya karar verdi. Bugün bu bankacılık devinin dünya çapında 65 ülkede 3900’den fazla ofisi var.


3. FIAT

1899 yılında Kuzey İtalya’nın ünlü Torino şehrinde kurulan FIAT otomotiv şirketi, dünya çapında en saygın araç üreticilerinden biridir. FIAT başlangıçta, uygun bir şekilde “Torino’nun İtalyan otomobil fabrikası” anlamına gelen Fabbrica Italiana Automobili Torino‘yu temsil ediyordu. FIAT, doğduğu günden bu yana motor dünyasını fırtınaya soktu ve 1932 Balilla Spider, 1952 Fiat 8V ve 1972 Dino 2400 Coupé gibi klasik modelleri piyasaya sürdü. Bugün, FIAT holding şirketi – Fiat Chrysler Automobiles – ürün gamında Alfa Romeo, Chrysler, Dodge, Jeep, Maserati ve Ram Trucks gibi otomotiv markalarını içermektedir.


4. SMART

Harika yol tutuşu ve yakıt verimliliği göz önünde bulundurularak tasarlanan Smart’ın bu durumda aslında akıllı ile eşanlamlı olmadığını öğrenmek sizi şaşırtabilir . Bunun yerine, Smart Cars’taki smart , Swatch Mercedes Art’ın kısaltmasıdır. Bu isim, bu kompakt araçlar serisi, Swatch ile Mercedes-Benz veya daha doğrusu Mercedes’in holding şirketi Daimler AG arasındaki bir işbirliğinin ürünü olduğu için ortaya çıktı. Bugün, bu Alman otomotiv markasına ait araçlar Asya, Avrupa, Avustralya ve Kuzey ve Güney Amerika’da mevcuttur.


5. POSTA KODU

Düz görünümlü beş basamaklı bir sayı olsa da, Posta Kodunun oluşturulması aslında Amerika Birleşik Devletleri Posta Servisi’nde (USPS) devrim yaratmada etkili oldu. Bu addaki “ZIP”, Bölge İyileştirme Planı anlamına gelir.

1963 yılında tasarlanan Posta Kodu, ülke genelindeki kasabalara, şehirlere ve diğer bölgelere farklı kimlik numaraları sağlamak için tanıtıldı. Bu, USPS’nin verimliliğini ve güvenilirliğini artırmak için yapıldı. Yaklaşık 50 yıl sonra, Posta Kodu sistemi bugün paket teslimatları için başarıyla kullanılmaya devam ediyor.


6. MAC

1984 yılında kurulan Kanadalı makyaj markası MAC (M · A · C olarak stilize edilmiştir), Make-up Art Cosmetics’in kısaltmasıdır (MAC Cosmetics teknik olarak gereksizdir). Bu büyük ölçüde makyaj sanatçısı ve fotoğrafçı Frank Toskan ve salon sahibi Frank Angelo tarafından iyi fotoğraflanmış kozmetikler yaratmak amacıyla kurulmuş olmasından kaynaklanıyor. M · A · C bugün, Estée Lauder Şirketlerinin bir yan kuruluşudur.


7. UPS

1907’de American Messenger Company olarak kurulan bu işletme, James Casey ve Claude Ryan’ın yaratılmasıydı. Perakende mağazalara paket teslimatında uzmanlaşan bu işletmenin en büyük müşterisi, Amerika Birleşik Devletleri Posta Hizmetleri’nden başkası değildi. Başka bir şirketle birleştikten sonra, işletmenin adı 1919’da UPS haline gelmeden önce Satıcı Paket Teslimatı olarak değiştirildi. UPS, Birleşik Parsel Hizmeti anlamına gelir. (Şirketin tam adı United Parcel Service of America’dır.)


8. HTC

Bu tüketici elektroniği devi, 1997 yılında Tayvan’da kuruldu. HTC, dizüstü bilgisayarlar, cep telefonları ve dünyanın ilk dokunmatik ekranlı ve kablosuz el cihazlarından bazılarının özgün tasarım üreticisi olarak başladı. Alanında bir öncü olarak HTC, Android işletim sistemi üzerinde çalışan bir akıllı telefon olan HTC Dream’i piyasaya süren ilk şirket oldu. HTC, High Tech Computer Company için sık sık yer alırken (evet, başlangıçta yalnızca bir “C” var), birçok kişi kurucu ortak adının HT Cho olmasının tesadüf olduğunu söyleyebilir.


 9. LG

1985 yılında kurulan LG Corporation, dünya çapında en büyük çok uluslu holding şirketlerinden biri haline gelen Güney Koreli bir elektronik üreticisidir. İlk günlerinde LG, Lucky-Goldstar‘ı temsil ediyordu ve bu şirketin önceden var olan iki şirket – Lak Hui ve GoldStar Co. Ltd. arasında bir birleşme olarak kurulduğunu görerek, bugün şirketin adı “Life’s Good “- markanın dünyaca ünlü sloganı. LG, birinci sınıf kalitede elektronik ve cihaz üretmenin yanı sıra, Formula 1’den Copa America futbol turnuvasına kadar çok sayıda büyük spor etkinliğine sponsor oldu.


10. CNN

1980 yılında kurulan bu çığır açan haber ağı, televizyon tarihinin ilk 24 saatlik haber kanalını yayınlamanın yanı sıra, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk tüm haber kanallarını yayınladı. Cable News Network’ün kısaltması olan CNN, kablolu televizyonu fırtınaya soktu ve sonunda yeni kapsamını çılgınca popüler web sitesi ve YouTube kanalı gibi diğer platformlara genişletti. Son dakika haberlerinin ötesinde, CNN’in bilgilendirici belgeseller üretmeye odaklanan CNN Films adlı kendi film bölümü de var.


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu