Bilgi Arşivi

Vavacars Araç Garantisi Ne Kadar? Vavacars Neden Plaka İstiyor?

Vavacars Araç Garantisi Ne Kadar? Vavacars Neden Plaka İstiyor?. Vavacars ikinci el araç satmak isteyenlerin araç satabildikleri online satış sitesidir. Sitede herkes araç satabilirken alıcılar sadece bayilerdir. Gelin hep birlikte Vavacars hakkında tüm merak edilenleri öğrenelim.

Vavacars Nedir?

Vavacars bireysel olarak insanların araç satabildikleri online satış sitesidir. Siteye herkes aracını satabilirken alıcılar sadece bayiler üzerinden yapılmaktadır. Otomobilinizi satmak için öncelikle araç detaylarınızı belirlemeniz gerekiyor. Değerleme işlemi yapılırken aracı satmak isteyenden plaka bilgisi talep ediliyor. Bu sayede farklı kişilerin araçlarını değerlendirmek için siteye giriş yapanların önüne geçilmiş oluyor.

Sitede satılan araçlardan bir tanesini almak için bayi olmanız gerekiyor. Herhangi bir ücret ve teminat almadan sisteme üye olmanıza imkan veriliyor. Geniş bir araç portföyü içerisinden sizin için en iyi tercihi yapmak daha kolay oluyor. Sizin adınıza araçlar inceleniyor, otomatik teklif vermenize imkan tanınıyor, ödeme yapıldıktan çok kısa bir süre sonra araç tarafınıza teslim ediliyor.


VavaCars Nasıl Çalışıyor?

VavaCars sistemi çok basit bir mantıkla çalışıyor. Otomobilinizi satmak istiyorsanız siteye üye olmanıza dahi gerek yoktur. Sistem belirli sorunları olan araçların dışında kalanları almayı kabul ediyor. 7 bin TL üzerinde, sel veya su hasarı olanlar dışında, tavanı boyalı veya değişene, muayenesinin bitmesine 1 ay kalan, şasi işlemi gömüş, airbag patlamış olan araçların satılmasına izin verilmiyor.

Bunların dışında kalan araçları aldığını ifade etmiş oluyor. Sizlerin yapması gereken tek şey onlardan randevu almak olacaktır. Fiyat değerlendirmesini yaptıktan sonra en yakın noktada ki ekspertiz işlem yerine randevu ayarlamanız isteniyor. Aracınızı oraya getirmeli, gerekli işlemler yapıldıktan sonra araçta herhangi bir sorun yoksa yapılan teklif üzerinden araç satışınız yapılmaktadır.

VavaCars, 2009 model öncesi araçlar, ağır hasar almış olanlar ve kilometresi 10.000’den az ya da 200.000’den fazla olan araçlar için değerleme sağlamıyor. Bu şartlar içerisinde kalan araçlar içinse VavaCars üstünden satışın ilk adımı şirketin internet sitesi olan www.vava.cars adresinde başlıyor. Burada kişiler satmak istedikleri binek aracın bilgilerini ve plakasını sisteme işliyor. Sistem verilen bilgiler ışığında bir hesaplama yapıyor ve araca 7 gün için belirlenen ilk tahmini teklif fiyatını gösteriyor. Üstelik araç değeri her gün değişebilirken, VavaCars ilk değerlemeyi 7 gün garanti ediyor. Bu tahmini fiyat, otomotiv sektörünün kullandığı yeni nesil bir market analiz yazılımının sağladığı data üzerinden hesaplanıyor. Piyasanın üzerinde verilen rekabetçi fiyatı makul bulan kişiler, www.vava.cars üstünden randevu alarak VavaCars Satın Alma Merkez’lerine gidiyor. Süreçte ruhsat sahibinin araç ile birlikte gelmesi ya da bir başkasına vekalet vermesi yeterli oluyor.

Konforlu ve modern çizgilere sahip VavaCars Satın Alma Merkezi’nde araçlar ücretsiz olarak uzman değerlendirmesine alınıyor. Müşteriler çaylarını yudumlarken, şeffaf duvarın ardındaki detaylı ekspertiz değerlendirme sürecini anlık olarak takip edebiliyor. Bu sadece 30 dakika süren uzman değerlendirmesi sonucunda aracınıza VavaCars’ın ödeyeceği 2 gün için geçerli son rakam net olarak ortaya çıkıyor. Ekspertiz raporu şeffaf olarak müşterilere gösteriliyor. Müşterilerin verilen teklifi onaylamaları durumunda gerekli yasal noter prosedürleri sağlanıyor ve belirlenen fiyat araç sahibinin hesabına yatırılıyor.

VavaCars’ın en güzel yanlarında birisi tüm bu sürecin yaklaşık 4 saat içerisinde (ödemeler 3 iş saati içerisinde hesapta) halledilebiliyor olması. Süreçte aracın satışı konusunda hiçbir baskı uygulanmıyor ya da fiyat beğenilmediği zaman hiçbir ceza ücreti de alınmıyor. Bu şeffaf, dürüst ve hızlı gerçekleşen süreç sayesinde satış işlemi sektörde eşi olmayan bir rahatlıkta halledilebiliyor. Ayrıca VavaCars aracını satın aldığı kişileri mağdur etmiyor ve İstanbul içerisinde istedikleri yere kendi araçlarıyla götürme hizmeti veriyor. VavaCars’ın şu an İstanbul’da Libadiye, Maltepe, Üsküdar, Şişli, Sarıyer, Küçükçekmece ve Kanyon Alışveriş Merkezi merkezli toplam yedi farklı Satın Alma Merkezi bulunuyor.


Vavacars Araç Garantisi Ne Kadar?

Vavacars’ın sitesinde yazıyı kaleme aldığım tarihte Vavacars araç garanti süresi 12 ay/25.000 km dir. Bu açıklamada 12 ay boyunca motor, mekanik ve elektrik bakım ve onarımları uzman Yetkili Servisler’ce yapılır denilmektedir.


Vavacars Araç Garantisi İşe Yarıyor mu ?

Bu sorunun yanıtını bir vavacars kullanıcısının deneyimi paylaşarak açıklayalım:

Vavacars Araç alırken, sizlere 1 yıl 25.000km motor, mekanik ve elektrik bakım ve onarımları uzman Yetkili Servisler’ce yapılır deniliyor. Aracı alırken bu durumu ballandıra ballandıra anlatıyorlar en ufak sorunda getir anlaşmalı servislerimiz  de hemen yapacaktır deniyor. Bunun sıfır araçlara verildiğini onların ise aynı sıfır araç gibi ikinci el araçlara verdiklerini söylüyorlar.  Reklamını da izlerseniz aynı şekilde anlatılıyor. Ama asıl mesele araç ile ilgili bir sorun yaşadığınızda ortaya çıkıyor. Yine bitmek bilmeyen müşteri hizmetleri aramaları ve her defasında telefonda aynı sorunu başka bir müşteri temsilcisine baştan itibaren anlatmalar. Sizi yorucu bir süreç bekliyor.

Gelelim yaşadığım soruna, aracı aldıktan hemen sonra araçta titreme yapma vites geçişlerinde sorun yaşadım. Vavacars’ı aradığımda beni yetkili servise yönlendirdiler. Yetkili servis bana bayram yoğunluğundan dolayı 2 ay sonraya randevu verdi. Bu arada aracı özel bir servise sorunu görmek için götürdüm. Aracı yol testi yapan usta debriyaj seti ve volanın değişmesi gerektiğini söyledi. Aracım daha 60bin km alır almaz debriyaj setini bozamam bana ilk söylenenlere göre hemen vavacarsın aracı yaptırması gerekiyordu. Ama nerede asla yapmıyorlar. Sizi aracı alırken cazip hale getirmek için bu şekilde söyleniyor. Tecrübeyle yaşadığım vavacars araç garantisinin hiç bir anlamı yok.

Aracınızda sorun çıktığı zaman bunu anlıyorsunuz. İşte tam da bu durumda sorunlar uğraşlar başlıyor. Ben telefonla vavacars’ı aradım defalarca, 2 ayda bekledim araç ile birlikte yetkili servise gittim. Yetkili serviste aracı kontrol etti ve aynı özel servis ustası gibi aynı arızayı tespit etti. Yetkili servis aracımın debriyaj seti ve volanın değişmesi gerektiğini söyledi. Bana 18 bin TL fatura çıkardı. Ben bu yapılması gereken yetkili servis işlem kağıdını yetkili servis aracığıyla vavacarsa gönderdim.

Açıkcası umutluydum çünkü bu 2 aylık süreçte aradığımda hem vavacars hem de vavacarsın anlaşmalı olduğu garanti şirketi cartek volan değişimin garanti kapsamında olduğunu söylediler.

Araca yapılması gereken işlem evrağını yetkili servis mail olarak cartek’e gönderdi, serviste bekleyip onay bekliyordum. Hala umutluydum 2 saat bekledim 2 saat sonra vavacars tan aradılar maalesef karşılamıyoruz dediler. Bende dedim siz dediniz bana karşılıyoruz diye beni mi kandırıyorsunuz. Hiç bir şekil de kabul etmediler. Bende dedim ozaman hiç bir işe yaramıyor garanti bu şekilde söylediğimde karşımdaki konuşan kişi hiç birşey söyleyemiyor. İşte garanti kapsamı dışında vs. Ama bana böyle böyle dediniz şkelinde hatırlatıyorum hiç bir şekilde kabul etmiyorlar. İşin özeti vavacars garanti hiç bir işe yaramıyor. Bence masraf 500-600 ise karşılıyor böyle yüksekse karşılamıyor. Masrafa bakıyorlar.

2.el araç Garantisi vereceksen aldığın aracı iyice kontrol edeceksin balatası bitik,tekerinde, motorunda, şansızımanın da, debriyajında sorun olan aracı almayacaksın. Yani bozuk araç satmayacaksın. Ama maalesef ülkemizde böyle söz verip tutulmuyor. Ben yinede hukuki yollar ile  hakkımı arayacağım.

Birde Araç alırken balata ve tekerleri iyi kontrol edin. Ben expertiz yaptırdım ama bana söylemediler tam olararak. Diğer şeyler aynı çıktı. Aracı aldıktan hemen sonra Balata ve ön tekerleri değiştirmek zorunda kaldım ve 4300 tl kendi cebimden masraf ettim. Yaşadıklarımı sizlerle paylaşmak istedim. Sizlerin olumlu/olumsuz yorumlarınızı bekliyorum.

Bu arada bunlara yazarken firmayı karalamak gibi bir amacım yok hatta aracımı alırken orada gördüğüm üst düzey yetkili soru sormak istedi. Olumlu ve olumsuz yanlarını sordu. Bende kendilerini geliştirmeleri için bilgisayar müh. olarak dürüstçe madde madde yapmaları gereken işlemleri söyledim.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu