Bilgi Arşivi

Veli İzin Dilekçesi Örneği Devamsızlık Word 2024

Veli İzin Dilekçesi Örneği Devamsızlık Word 2024. Veli izin dilekçesi öğrencilerin devamsızlık haklarından düşme olmadan direkt velisi tarafından özel olarak istenilen izin için düzenlenen belgedir. Peki Veli izin dilekçesi devamsızlık belgesi nasıl yazılır? Veli izin dilekçesi Word örneğini indirip kendinize göre düzenleyerek okula verebilirsiniz. Veli tarafından imzalanmayan veli izin belgesi geçersizdir.

Veli İzin Dilekçesi Örneği Devamsızlık Word 2024

Öğrencilerin devamsızlık haklarından düşme olmadan direkt velisi tarafından özel olarak istenilen izin için düzenlenen belgeye devamsızlık veli izin dilekçesi denir. Milli Eğitim Bakanlığı kuralları gereği öğrencilerin okula devam etme zorunluluğu bulunmamaktadır. Sağlık sorunları vb. durumları göz önüne alarak her öğrencinin yasal devamsızlık hakları bulunmaktadır. Bu devamsızlık hakları özürsüz 10 gün, özürlü 20 gün olmak üzere toplam 30 gündür. Özürlü izinlerde sağlık raporu, doktor raporu gibi belgeler gerekmektedir. Hiçbir belge sunmadan öğrencilerin 10 gün devamsızlık hakları bulunmaktadır.

Veli izin kağıdı dilekçesi öğrencinin velisi tarafından hazırlanıp okula da veli tarafından teslim edilmelidir. Böylece alınacak izin öğrencinin özürlü hakkından düşecektir. Yani bu dilekçe bir nevi sağlık, doktor onayı, raporu yerine de geçmektedir.

Dilekçeyi hazırlarken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta öğrenci bilgilerinin ve izin tarihlerinin hatasız yazılmasıdır. Dilekçe A4 kağıt üzerinde hazırlanmalıdır. Mavi ya da siyah tükenmez kalem ile dilekçe yazılıp imza atılmalıdır.

İşinizi kolaylaştırmak için veli izin dilekçesi devamsızlık örneği Word dosyasını indirip kendi bilgileriniz ile hatasız doldurup okula teslim edebilirsiniz.


Veli İzin Dilekçesi Kaç Gün Yazılabilir?

Yukarıda belirttiğimiz üzere bu izin özürlü hakkından sayıldığı için maksimum 20 gün izin alınabilir. Özel durumlar, doğal afet gibi durumlarda okul ile iletişime geçilip 20 günden daha fazla veli izni dilekçesi hazırlanıp, izin kullanılabilir.


Veli İzin Dilekçesi Okula Ne Zaman Teslim Edilmeli?

Veli öğrencinin okula gitmedi gün mutlaka okula haber vermelidir. Öğrencinin izin süresinin tamamlanması ardından 5 gün içinde veli izin dilekçesi okula teslim edilmelidir. İzin mazeretinin çok ciddi olduğu durumlarda okullar bu süreyi 20 güne çıkarabilir.


Veli İzin Kağıdı ile Devamsızlık Silinir mi?

Evet, veli izin kağıdı ile okuldan devamsızlık sildirebilirsiniz. Kimi zaman, bunun için okula dilekçe yazmanız gerekebilir. Ancak keyfi sebepler ile öğrenci okula gitmiyorsa ve idare bunu fark ederse, dilekçelerin ve izin kağıdının geçersiz sayılması olağandır.

Devamsızlık sildirmek sadece mücbir yani geçerli sebepler için yapılıyor. Geçerli bir sebebiniz varsa zaten okuldan izin alarak öğrencinin yok yazılmasına engel olabilirsiniz. Bu durumda müdürle görüşmeniz gerekir.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Veli İzin Dilekçesi Örneği Word-PDF İndir

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu