Üniversite

Veteriner Nedir? Veteriner Nasıl Olunur?

Veteriner Nedir? Veteriner Nasıl Olunur? Evimizde bir çoğumuz evcil hayvan beslemekteyiz ve bu hayvanların her bakımından biz sorumluyuz. Bu yüzden veteriner kontrolleri oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Ev ortamında yaşayan hayvanların düzenli olarak aşıları yaptırılmalı ve aynı zamanda da sağlıkları için denetim altında tutulmaları gerekmektedir. Bu mesleği hayvanları seven kişilerin ve onlara şevkat duygusu verebilecek kişilerin bu mesleğe yönelmesi gerekmektedir.

Veteriner Nedir?

Veteriner Hekimler hayvanların bakımından sağlığına kadar ilgilenen bir meslektir. Evcil hayvanlarla olduğu gibi büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarla da ilgilenirler. Bunların yanı sıra hayvanlarda görülen hastalıklarla savaşma konusunda da faaliyet gösterirler. Hayvanların hayatta kalmasını uzun vadede daha kaliteli bir biçimde ilerlemesi için çabalarlar. Hayvanların beslenme biçimleriyle de ilgilenen bu meslek hayvanlarla alakalı hemen hemen her şeyi gerçekleştirmektedir. Veterinerler kısaca hayvanların yaşam şartlarını daha kolay hale getirmek ve daha kaliteli bir hayat geçirmek adına uğraş veren mükemmel bir meslektir.


Veteriner Nasıl Olunur?

Öncelikle bu meslek için bireylerin;
• Hayvanlarla iyi ilişkiler kurabilmeleri gerekmektedir.
• Hayvanların her halini görmeye hazır olmaları gerekmektedir.

Bu mesleği okumak isteyenlerin üniversite sınavlarından yeterli puanı olduktan sonra Veterinerlik Fakültelerini tercih ederek, eğitim görmeye başlamaları gerekmektedir. 5 yıl boyunca veterinerlik fakültesi içerisinde eğitim almaları gerekmektedir.

Ağırlıklı olarak teorik ve pratik mesleki eğitim dersleri alacak olan öğrenciler aynı zamanda hayvanların sağlığıyla sınırlı kalmayarak olan eğitimlerini hayvansal gıdaları da kapsayabilecektir. Hayvanların et ya da süt gibi gıda maddeleri üzerinde de inceleme yaparak; sağlık koşullarına uygun olup olmadıkları da veterinerler tarafından denetlenecektir.
Veterinerler, hayvanların suni ya da doğal yollardan çiftleştirilmesi işlemlerinde de devreye girecektir. Embriyo transferi olarak adlandırılan bu işlemlerinde de veterinerlerin bilgileri devreye girecektir. Cerrahi gerektiren ve doğum gibi işlemleri de veterinerler gerçekleştireceğinden ötürü, hayvanların anatomisine hakim olmaları da bu eğitim süreci boyunca amaçlanan bir durum olarak adlandırılacaktır. Bu 5 yılı verimli bir biçimde geçirmeyi başaran her adayın mezuniyet belgesiyle beraber klinik açması ya da herhangi bir özel klinikte görev yapması muhtemel olacaktır.


Veterinerlerin Görevleri Nelerdir?

  1. Hayvanların yaşam kalitelerini ve sağlamış olduğu besinleri içerebilecek düzeyde varlık göstermektedir.
  2. Hayvan türlerinin ve ırklarının saptanarak; var olan hastalıklarına çözüm bulmaları gerekmektedir.
  3. Hayvanların gıda veriminin arttırılmasına dair çalışmalar da yapmaktadırlar.
  4. Veterinerler, hayvancılıkla uğraşan kişilere dair de çalışmalar yapmaktadırlar.
  5. Hayvanların daha verimli bir hale gelmesi ya da hayvanların salgın hastalıklardan sorun yaşaması halinde bunlara çözüm bulmaktadırlar.

Veteriner Maaşları 2024 Ne Kadardır?

Veterinerlerin çalışma saatleri dışında herhangi bir acil vaka geldiğinde de müdahale ettiklerinden ötürü net bir çalışma biçimleri bulunmamaktadır. Veterinerler özel kliniklerde 2024 yılı için ilk olarak 47.000 TL ile başlarlar ama bu rakam kısa bir zaman içerisinde 4-5 katına kadar yükselmektedir.

Kendi kliniklerini açan veterinerler de muayene başına ücret aldıklarından ve uyguladıkları işlemlere göre tarifelerini belirlediklerinden ötürü aylık net bir gelir hesaplaması yapılamamaktadır. Özel klinik masraflarını ve diğer giderleri de kendileri karşılamasına rağmen oldukça uygun bir kazanç elde ederler.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 2024 Hostes Maaşları Ne Kadar?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu