Blog

Vize ve Final Sınavları İçin 10 Çalışma Stratejisi

Bir dersten geçtiğinizi ya da kaldığınızı belirleyen sınava final sınavı denir. Vize sınavından aldığınız puan ile oranlanır ve yıl sonu notunuz olarak girilir. Peki final sınavlarına nasıl çalışır.

Vize ve Final Sınavları İçin 10 Çalışma Stratejisi

1. Testte neler olduğunu mümkün olduğunca erken öğrenin.

 İdeal olarak, final sınavında sınavdan en az üç hafta önce hangi konular olacağını öğren. Öğretmeniniz bu bilgiyi henüz kullanıma sunmadıysa ona önceden sorun.


2. Konularınızı Toplayın.

Final konularınızın ne olacağını belirledikten sonra, çalışmanız gereken bilgileri içeren TÜM materyalleri (hem kağıt hem de dijital) toplayın. Bu malzemeleri fiziksel olarak tek bir yere koyun: bu, dijital kağıdın yazdırılması anlamına gelebilir, böylece diğer kağıdınıza bir kağıda basabilirsiniz. Eski sınavları, ders notlarını, ders kitabı sayfalarını (incelemeniz gereken ders kitabı sayfalarının fotokopisini çekin, böylece ders kitabını gezdirmek zorunda kalmazsınız), bildiriler vb. Toplayın ve düzenleyin.


3. Bir çalışma programı oluşturun.

 Bunu yapmak için, gerçek bir takvime oturun ve hangi günlerde, hangi saatlerde çalışacağınızı ve her gün ne çalışacağınızı planlayın. Zamanınızı planlamanıza yardımcı olması için Adım 2’deki yığınlarınızı kullanın. Gerçekçi olun: Cumartesi gecesi 7 saat ders çalışacağınızı yazmayın. Hayır, yapmayacaksın ve bu da iyi bir fikir değil. Kısa ve sık çalışma oturumları en iyisidir.


4. Malzemelerinizi topladıktan sonra, konuya göre düzenleyin.

 Örneğin, final sınavınız 10-20 bölümlerinde ise materyallerinizi bireysel bölümlere göre düzenleyin. Materyallerinizi konulara göre gruplandırdığınızda, hangi konuları incelemek için daha fazla zaman harcayacağınız (büyük kağıt destesi) ve daha az zamanda hangi konuları inceleyebileceğiniz (küçük kağıt destesi) göreceksiniz.


5. Bir çalışma kılavuzu hazırlayın

Temel olarak, burada çalışma kılavuzu yapmak için gereken adımlar:

Bilmeniz gereken kelime bilgisi, kavramlar, adlar vb.

Bu boş çalışma kılavuzunun çoklu kopyalarını yazdırın – en az 5 veya 6 kopya.

Tüm materyallerinizi kullanarak ÇALIŞMA KILAVUZUNU DOLDURMAK için bir ana kopya cevap anahtarı yapın. Tüm kaynaklarınızı buna kullanın.


6. Çalışma kılavuzunuzu AŞAĞIDA VE AŞAĞIDAKİ AŞAĞIDAKİ doldurun. 

Cevabınıza bakmadan her seferinde ne kadar doldurabileceğinizi görün. Çalışma rehberini doldurmaya çalıştıktan sonra, bilmediğiniz soruları / konuları / kelimeleri daire içine alın ve sonra o şeyleri inceleyin. Tüm çalışma kılavuzunu kendi başınıza doldurabilene kadar bu adımı tekrarlayın.


7. Çalışma tekniklerini değiştir. 

Çalışma kılavuzunuzda daire içine aldığınız materyali incelerken (cevapları bilmediğiniz için boş bıraktığınız sorular),

a) öğrenme tarzınıza ve b) içeriğe bağlı olarak farklı çalışma teknikleri kullanın. .


8. Çalışma seanslarınızı ilginç kılın. 

Okumak için yeni bir yere gidin, bir kafe, kitapçı veya yakındaki bir şehirdeki halk kütüphanesi gibi. Taze kalemler ve not kartları alın. Atıştırmalıklar getirin. Çalışma seanslarınızı dört gözle beklediğiniz bir şey yapmak için yapmanız gerekenleri yapın.


9. Yalnız okuduktan sonra, bir grupta çalışmayı düşünün. 

Her şeyden önce, grup çalışması oturumları herkes için değil (kişisel olarak, ick) – bu adımı atmak istemiyorsanız sorun değil. İkincisi, anahtar, bunu yalnız okuduğunuz SONRA yapmaktır. Her zaman önce solo çalış, sonra gruplar halinde.


10. Sınav sırasında, özel sınav stratejileri ve kesmeleri kullanın.

Kesin, final sınavlarına nasıl çalışılacağını bilmek ve aslında sınava hazırlanmak açıkça önemlidir, ancak sınava girerken ne yaptığınız da açıktır.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu