Yaşam

Vücutta Aniden Çıkan Kırmızı Lekeler Nasıl Geçer? Kırmızı Lekeler Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Vücutta Aniden Çıkan Kırmızı Lekeler Nasıl Geçer? Kırmızı Lekeler Hangi Hastalığın Belirtisidir?. Bazen altta yatan nedeni tam olarak bilinmeyen ve vücutta herhangi bir kısmında çıkan kırmızı lekeler, enfeksiyon, tıbbi durum, cilt tahrişi veya alerji gibi birçok farklı sebepten dolayı ortaya çıkabilir. Hal böyle olunca bireyler Ciltte Kırmızı Lekeler Nasıl Geçer? sorusuna cevap ararlar. Vücutta çıkan kırmızı lekeler kaşıntısız da olabiliyor. Bazen de vücutta sivilce gibi lekelerde oluşabiliyor.

Vücutta Aniden Çıkan Kırmızı Lekeler Nasıl Geçer?

Bazı enfeksiyonlar da ciltte kırmızı lekelere neden olabilir. Bir kişi cilt enfeksiyonundan şüphelenirse, bir doktora danışmalıdır. Suçiçeği veya zona gibi rahatsızlıklar ciltte kırmızı lekelere neden olabilir. Vücudun herhangi bir yerinde görülebilen kırmızı, kaşıntılı, sıvı dolu kabarcıklar üreten bu enfeksiyonlara varicella-zoster virüsü neden olur. Suçiçeği genellikle bebeklerde ve küçük çocuklarda görülür. Bununla birlikte, ergenler ve yetişkinler de su çiçeği geliştirebilir.

Bazı ciltteki kırmızı lekeler kendiliğinden geçer, ancak bazılarının bunları tamamen ortadan kaldırmak için tedaviye veya ilaca ihtiyacı olabilir. Böyle durumlarda doktorunuz veya dermatoloğunuzdan (cilt, saç ve tırnak hastalıkları konusunda uzmanlaşmış bir doktor) doğru bir teşhis almanız iyi bir fikirdir. Zona zaten su çiçeği geçirmiş yetişkinlerde görülür. Amerikan Ulusal Yaşlanma Enstitüsü’ne göre, zona genellikle vücudun bir tarafındaki bir alanı etkiler. 


Aniden Oluşan Cilt Lekelerinin Sebebi 

Belli dönemlerde vücudumuzda kırmızı lekeler aniden ortaya çıkabilmektedir. Kırmızı lekeler daha çok şeker hastalarında sıkça görülmektedir. Şeker hastalarında görünen kırmızı lekeler kendini kaşıntı ve deri dökülmesi ile de gösterebilmektedir. Aniden oluşan kırmızı lekelerin diğer en yaygın sebebi de stres kaynaklı durumlardır. Ağır depresif durumlar, psikolojik rahatsızlıklar, dönem dönem yaşanan stresli durumlar aniden kırmızı lekelerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Genellikle kısa bir süre sonra geçen bu lekeler bazı durumlarda daha uzun sürüp kendini tekrarlayabilmektedir. Aniden ortaya çıkan ve stres kaynaklı olan kırmızı lekelerin tedavi için kulaktan dolma bilgiler yerine doktor tavsiyelerini tercih etmelisiniz. İnternette yer alan ve doktorların onaylamadığı kremler, doğal yöntemler veya tedavileri bilinçsiz bir şekilde uygulamanız lekelerin durumunun daha ciddi bir hal almasını sağlayabilir.


Stresten Çıkan Kırmızı Lekelerin Tedavisi

İlk olarak tabi ki stresten uzak durmanız bu tür cilt rahatsızlıklarının da önüne ciddi oranda geçecektir. Stresli ortamlardan ve sizi strese sokan kişi veya durumlardan mümkün olduğunca uzak durmanız gerekir. Doktorunuz sizi muayene edip vücudunuzda yer alan kırmızı lekelerin sebebinin stres olduğunu teşhis eder ise sonrasında tedaviye başlanır. Genellikle tedavide kırmızı lekelerin yok olmasına yönelik kremler ve ilaçlar kullanılmaktadır. Kırmızı lekelerin muayene, teşhis ve tedavisi için ilgili bölüm ise dermatoloji bölümüdür. Yani tedavi için dermatoloğa gitmeniz gerekir.

Eğer kızarıklar kendini kaşıntı, deri dökülmesi ile birlikte gösteriyor ise doktorunuz doğru teşhis için sizden kan ve alerji testleri isteyebilmektedir. Bu testler sonucunda kırmızı lekelerin tedavisine uygun olarak ilaç tedavisi yapılmaktadır. İlaç tedavisinde genellikle lekelerin oluşturduğu kaşıntıyı azaltmak, deri dökülmesini durdurmak ve lekelerin görünümünü azaltmak için kremler kullanılmaktadır. Kullanılan kremler doktorunuzun söylediği gibi uygulanmalıdır. Kırmızı lekelerin tedavisinde doğru ve düzenli ilaç tedavisini uygulamak önemlidir. Eğer düzenli ve doğru uygulanmaz ise kırmızı lekelerin tedavisi gecikir ve ortada olumlu bir iyileşme dönemi gözlenmez.

Stres kırmızı lekeler gibi basit cilt hastalıklarının yanı sıra ciddi hastalıklara da neden olabilmektedir. Günümüz yaşam şartları ele alındığında stresten uzak durmak neredeyse zordur. Ama yaşam kalitemizi arttırmak, daha sağlıklı olmak ve stres bazlı ortaya çıkan hastalıklardan korunmak için stresli durumlardan uzak durmalıyız. Yaşantımızda stresin dozu ve şiddetti arttıkça hem fiziksel hem de ruhsal olarak ciddi zararlar alabiliriz. Stresli durumlarda kendinizi rahatlatmak için uzun yürüyüşler yapabilir, yalnız kalıp kafa dinleyebilirsiniz. Böylelikle stresi daha az hissedebilirsiniz.


Vücutta Kırmızı Lekeler Nedir?

Vücutta kırmızı lekeler enfeksiyonlar, alerjik reaksiyonlar ve iltihabi süreçler gibi çeşitli durumlardan kaynaklanabilir. Kırmızı lekeler cildin herhangi bir yerinde görülebilirler. Vücuttaki kırmızı lekeler zararsız veya iyi huylu olabilecekleri gibi bazen de lösemi gibi ciddi bir hastalığın belirtisi olabilirler. Altta yatan hastalığa göre aniden çıkabilecekleri gibi daha uzun bir süreç içinde de gelişebilirler.

Kırmızı lekeler küçük olabilecekleri gibi büyük bir alanı da kaplayabilir. Lekeler kaşıntılı veya ağrılı, düze veya kabartılı, açık pembe renginden mor renge kadar çeşitli olabilirler. Vücuttaki kırmızı lekeler farklı tipte olabilirler.  İğne ucu boyutundaki yaklaşık 3 mm’den küçük kırmızı lekeler peteşi olarak adlandırılırlar. Cilt altındaki küçük damarların yırtılmasından kaynaklanırlar ve genellikle endişelenecek bir nedenden kaynaklanmazlar.

Ancak menenjit gibi ciddi bir hastalık belirteci de olabilirler. 3-10 mm arasındaki kırmızı veya mor lekeler purpura olarak adlandırılırlar. Kan hücreleri bozukluğu, damarsal veya pıhtılaşma bozuklukları gibi nedenlerden cilt altında kanama olmasıyla gelişirler. 1 cm’den büyük alanda cilt altında kan birikmesine ekimoz denir. Genelde travmaya bağlı yaralanan damardan cilt altında kan göllenmesi ile görülür.


Vücutta Kırmızı Lekelere Yol Açan En Yaygın Hastalıklar

Gül Hastalığı (Pityriasis Rosea)

En çok 10-35 yaşları arasında görülen döküntülü bir deri hastalığıdır. Tam olarak nedeni bilinmemekle birlikte virüslerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Stres belirtileri artırabilir. Önce sivilce benzeri bir yapı oluşur. Daha sonra döküntü şeklini alır ve kırmızıya döner. Hastalığa sahip kişiler rahatsız edici kıyafetler giyemez ve banyoda keseleyemezler. 20-25 gün içerisinde kendiliğinden geçer. Ancak yine de doktora başvurulmalıdır. .


Isılık (Miliaria Rubra)

Ter bezlerinin deriye açıldığı deliklerin aşırı terlemeye bağlı tıkanmasıyla görülür. Egzersiz esnasında veya aşırı nemli havalarda görülebilir. Ciltte kaşıntı, kızarıklık ve ağrı eşlik edebilir. İsilik genellikle cilt serinlediğinde kendiliğinden geçer. Rahatsız edici belirtiler kalamine veya steroid içeren kremler ile rahatlatılabilir.


Kontakt Dermatit

Cilt alerjen veya irrite edici bir madde ile karşılaştığında reaksiyon gösterebilir. İster kontakt dermatit hastalığına sahip olsun ister de olmasın kişinin alerjisi olduğu bir maddeye teması sürecin başlaması için yeterlidir. Kızarıklık, şişme, yanma, kaşıntı eşlik edebilecek belirtilerdir. Tedavi neden olan alerjene göre yapılır. Antihistamin kremleri belirtileri hafifletebilir.


Zona Hastalığı 

Varicella-zoster virüsü kaynaklı, etkilenen bölgede ağrılı, kaşıntılı kızarıklık ile karakterize döküntülü bir deri hastalığıdır. Aynı virüs su çiçeği hastalığına da neden olmaktadır. Geçmişte su çiçeği geçirmiş kişilerde hastalığın yıllar sonra tekrar aktif olmasıyla zona hastalığı geçirebilirler. Genel olarak 7-10 gün boyunca süren kaşıntılı, ağrılı kırmızı lekeler görülür. Antiviral tedavilerle hastalığın süresi kısalabilir.


Yüzücü Kaşıntısı

 Kontamine olmuş sularda yüzülmesi sonucu görülen deri kaşıntısıdır. Schistosoma cinsi parazitler larvaları neden olur. Larvalar cildi delip enfekte ederler. Yüzücü kaşıntısı bir hafta içinde kendiliğinden yok olur. Tedavi edilmesine gerek yoktur. Kaşıntı karşıtı kremler hastayı rahatlatabilir.


Haleli Mantar (Ringworm)

Tinea corporis mantarının neden olduğu kırmızı halka şeklinde görülen deri enfeksiyonudur. Deri üzerinde herhangi bir yerde görülebilir. Mantar yok edilene kadar enfeksiyon devam eder. Ayrıca diğer insanlara bulaşabilir. Antifungal ilaçlar ile tedavi edilir.


Atopik Dermatit 

Egzamanın yaygın bir tipidir. Genelde bebeklerde görülür ancak yetişkinliğe geçerken bile devam edebilir.

Tam olarak neden olan etken bilinmemektedir. Genetik ve immün nedenlerden dolayı alerjenlere verilen aşırı yanıtın neden olduğu düşünülmektedir. Kaşıntılı ve ağrılı olabilir. Cilt kuru, kırmızı ve kırılgandır. İltihabın ilerlemesi durumunda sarı bir sıvı sızdırabilir. Tedavide cildi nemli tutmak hedeflenir ve kremler ile belirtiler hafifletilebilir.


Planus gibi

Neden olan etken tam olarak bilinmemektedir. Vücudun değişik bölgelerinde kabartılı, kırmızı-mor renkli lezyonlar görülür. Kaşıntılı olabilir. Liken planus tedavisi yoktur. Belirtiler hafifletilmeye çalışılır.


Sedef Hastalığı

Vücudun herhangi bir yerinde otoimmün nedenlerden gelişen pullu, kaşıntılı izlerle karakterize bir deri hastalığıdır. Deri hücreleri olması gerekenden daha hızlı büyüyerek kalın bir tabaka oluştururlar. Genetik ve çevresel faktörlerin birlikte rol oynadığı düşünülmektedir. Birkaç tip sedef hastalığı vardır. Tedavi doktorun teşhis ve tercihine göre yapılır. Merhem ve bazı ilaçlar cilde uygulanabilir.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu