Teknoloji

Wikipedia Nasıl İndirilir?

Wikipedia Nasıl İndirilir?. Wikipedia şimdiye kadar yapılmış en kapsamlı ve güncel ansiklopedilerden biridir. Ayrıca tamamen ücretsizdir ve tamamen topluluk tarafından oluşturulur. Dürüst olmak gerekirse, tarihin en ilham verici projelerinden biridir, ancak kullanmak için çevrimiçi olmanız gerekir. Biraz çılgınca gelse de, çevrimdışı kullanım için TÜM Vikipedi’yi indirebilirsiniz ve size nasıl yapıldığını göstereceğiz.

Wikipedia Nasıl İndirilir?

Neden herkes Wikipedia’yı indirmek ister? Sonuçta, site sadece birkaç tık uzaklıkta ve Wikipedia ile ilgili en iyi şeylerden biri hızlı bir şekilde güncellenmesidir. Çevrimdışı bir kopya oldukça hızlı bir şekilde güncelliğini yitirir.

Göründüğü kadar aptalca değil. En iyi internet bağlantıları bile% 100 güvenilir değildir. Ayrıca, dünyanın herhangi bir yerinde internet erişimi olmayan ya da bunu karşılayamayan çok sayıda insan var.

Örneğin, bir okuldaki öğretmen Wikipedia’yı indirip öğrencilerine dağıtmak isteyebilir. Wikipedia’yı arşivleme amacıyla veya uçak modundayken veya mobil internetten uzaktayken gezinmek için periyodik olarak indirmek isteyebilirsiniz.

Vikipedi’yi sunucularından kurtarmanın çeşitli yolları vardır ve bunları tek tek ele alacağız.


Vikipedi Nasıl Bilgisayarınıza İndirilir?

Bu, Wikipedia’nın çevrimdışı bir kopyasını almanın en basit yoludur. Wikipedia , tüm veritabanının sıkıştırılmış dökümlerini aylık olarak tutar. Yazma sırasında indirme işlemi, sıkıştırılmış biçiminde yaklaşık 16 GB’dir. Sıkıştırılmamış 60GB’a yakın. Bu, iyi bir flash sürücüye veya ortalama bir bilgisayar sabit sürücüsüne kıyasla hala çok küçük.

Kendi kopyanızı hazır bulundurmak için standart Wikipedia döküm dosyalarını kullanmanın iki bölümü vardır. İlk olarak, bir Wiki’nin saklandığı özel formatı okumak için bir yazılıma ihtiyacınız vardır. En iyi örneklerden ikisi XOWA ve WikiTaxi’dir.

Xowa muhtemelen en popüler seçenektir ve kullanımı da oldukça kolaydır. Sadece programı indirip çalıştırın. Ardından, İngilizce Wikipedia’yı içeren istediğiniz Wiki’yi içe aktarmak için menü seçeneğini kullanın. Xowa ayrıca kullanımı daha kolay bir Android uygulaması sunuyor .

WikiTaxi de iyi bir seçimdir, ancak XML dosyasını Wikipedia döküm sitesinden indirmeniz gerekir. WikiTaxi’nin görüntüleri desteklemediğini de unutmamak gerekir.

Okuyucuyu aldıktan sonra, sıkıştırılmış döküm dosyalarını doğrudan okuyabilen Xowa hariç, Wikipedia döküm dosyasını açmanız gerekir. Alan sınırlı olduğunda bu iyi bir avantajdır!


Kiwix Nasıl Kullanılır?

Xowa veya WikiTaxi gibi Kiwix, Wikipedia indirmelerini okumak ve bir web tarayıcısının yaptığı gibi işlemek için bir yol sunan bir uygulamadır. Büyük fark, Kiwix’in sizin için zaten biraz iş yapmasıdır.

Kiwix, çevrimdışı dosyaları kendi özel biçimlerine dönüştürdü ve güncel tuttu. Bu dosyaları siteden manuel olarak indirebilir veya doğrudan indirmek için çeşitli uygulamaları kullanabilirsiniz. Kiwix’in bir masaüstü uygulaması sürümü var, ancak hala bir beta uygulaması.

Neyse ki tablet ve akıllı telefon uygulamaları oldukça iyi çalışıyor. Tarayıcı uzantıları da var. Telefonunuzda veya tabletinizde dahili depolama alanı sınırlıysa içerik dosyalarını SD karta koymayı düşünebilirsiniz.

Tam yağlı Vikipedi indir kiwix sitesinde ZIM dosyası ağır 78TR ağırlığında, ancak boyut olarak “sadece” 36GB için 5 milyon + makaleleri azaltarak tüm resimleri kaldıran bir sürümü var.

Kiwix de Wikipedia ile sınırlı değil. Çeşitli farklı Wikimedia projelerinin çevrimdışı sürümlerini indirebilirsiniz. Kiwix’in Google Chrome’da nasıl kullanılacağına ilişkin hızlı bir genel bakış:

  • Kiwix Chrome Uzantısını yükleyin .
  • Zim dosya adlarının ne anlama geldiğini bu açıklamayı okuyun .
  • İstediğiniz Wikipedia Zim dosya arşivini indirin .
  • Kiwix uzantısını açın ve yapılandırma sekmesine gidin.
  • İndirdiğiniz dosyaya yönlendirin.
  • Wikipedia’yı çevrimdışı okuyun.

Bu, Wikipedia’ya çevrimdışı bir kopya almanın en basit yoludur, ancak birine taşınabilir medyada Zim dosyası verseniz bile, tarayıcı uzantısını yüklemek için yine de bir internet bağlantısına ihtiyaç duyacaklardır. Gerçekten taşınabilir ve çevrimdışı durumlar için Xowa hala en iyi seçimdir.


Wikipedia Uygulamasını Kullanma

Vikipedi uygulaması Bu tabii tam yedeğini indirirken aynı değildir yerleşik bir sen ilgilenen olduğunu kaydetmek ve senkronizasyon makaleleri sağlayan özellik. Sahiptir, ama yine de oldukça yararlıdır.

İnternet bağlantınız olsa da, tek yapmanız gereken ilgilendiğiniz makalelere yer işareti koymak. Yerel depolamaya kaydedilecek ve bunları rahatlıkla okuyabileceksiniz. Örneğin, okul WiFi’sini kullanırken ihtiyacınız olan tüm makalelere yer işareti koyabilir ve daha sonra tekrar göz atarken mobil verilere kaydedebilirsiniz.

Diskteki Wikipedia

Wikipedia, bir DVD’ye sığmayacak kadar büyük, ancak Wikipedia’nın bir disk setine sığacak şekilde özel olarak tasarlanmış sürümleri var.

Örneğin, Wikipedia 0.5 , sitenin İngilizce sürümünden seçilen Wikipedia makalelerinin bir alt kümesini sunar, böylece en popüler ve önemli makaleler çevrimdışı kullanılabilir. Bu, öğrencilere ve bilgilere çevrimdışı erişime ihtiyaç duyan diğerlerine hediye etmek için hala oldukça güçlü bir kaynaktır.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu