Sosyal Medya

XOXO Nedir? XOXO Ne Anlama Geliyor?

XOXO Nedir? XOXO Ne Anlama Geliyor?. Sosyal medya üzerinde zaman zaman bazı özel ifadeler popüler oluyor son günlerde ise XOXO kısaltması kullanılıyor. XOXO, internet dilinde Hugs and Kisses veya Love and Kisses anlamına gelir. XOXO genellikle WhatsApp mesajlarının sonunda, iyi arkadaşlığı ve sevgiyi belirtmek için kullanılır. Çoğu kişi X‘in ve O‘nun ayrı ayrı ne anlama geldiğini bilmemektedir.

XOXO Nedir?

Toronto Üniversitesi dil bilimsel antropoloji profesörü Marcel Denasi’ye göre X’in Orta Çağ’dan geldiğine inanılıyor. İmza yerine X kullanılırdı çünkü birçok kişi okuma yazma bilmiyordu.

Aynı zamanda, haç sembolünü temsil etmesi amaçlanan ve bir X’e benzeyen Yunanca “Chi” harfi aracılığıyla “Mesih” kelimesinin yerine kullanılan bir Hristiyan sembolü idi. Teori şudur, çünkü uzun bir Hıristiyanların Mesih’in heykellerini öptüğü veya İncil’i öptüğünün tarihçesi, X aslında “onu bir öpücükle mühürlemek” anlamına gelmiş olabilir. Başka bir teori de, X’in iki kişinin öpüştüğü gibi göründüğü ve bu şekilde “öpücük” anlamına gelmeye başladığıdır. Her şeye rağmen, 1800’lerin ortalarından itibaren X’in anlamı “öpücük” olarak somutlaştırılmıştır.

O’nun, okuma yazma bilmeyen, Kuzey Amerika’ya gelen ve Hıristiyanlarla ilişkili X ile belgeleri imzalamayı reddeden Yahudi göçmenlerden geldiğine inanılıyor. Bunun yerine, O ile imzaladılar. Zaten “öpücük” anlamına gelen X kelimesinin zıttı olarak “sarılmak” anlamına gelmektedir.

‘X’ Öpücük Demektir

Kitabı için öpüşmenin tarihini inceleyen Denasi, XOXO’daki X’in orta çağlardan beri yazışmalarda kullanıldığını kabul ediyor. Ama X gerçekten ne anlama geliyor? Başlangıçta X işaretinin “Mesih” i sembolize etmesi amaçlanmış olsa da, yol boyunca bir yerlerde, bir öpücükle imzalamanın bir yoluna dönüştü.

Denasi, belki de, sevgi ve sevgiye daha fazla önem vermeye yönelik kültürel bir değişimi yansıttığını söylüyor. Denasi, “O dönemdeki kadınlar evlilikte elden çıkarılma fikrinden uzaklaşmak istiyordu” diyor. “Kadınlar kendi kaderlerinde söz sahibi olmak ve bir şeyleri değiştirmek istediler.” Evlenmeden önce aşık olmak daha yaygın hale geldikçe, bu sevgiyi bir mektupta ifade etmek de yaygınlaştı.

Denasi, insanlar geleneği izledikçe ve mektuplarını bir X ile imzalayıp mühürledikçe, sonunda onu bir öpücükle mühürledikleri, hatta belki de bir kez mühürlendikten sonra parşömeni veya kağıdı fiziksel olarak öptüğü anlamına geldiğine inanıyor Denasi.

Günümüzde, insanların X’i öpüşürken ağzını büzüştürme şeklinin veya iki kişinin öpüşürken yukarıdan nasıl göründüğünün bir sembolü olarak düşünme olasılıkları daha yüksektir.

‘O’ Sarılmak Demektir

Dolayısıyla, okumayı öğrenmemiş kişiler için bile hem X hem de O harflerinin yazılması kolay olduğundan Denasi, X ve O sembollerini kullanan bir oyun olan tic-tac-toe’un orta çağda şu şekilde geliştirildiğini belirtiyor: peki, bu iki sembol uzun zamandır birbirine bağlı.

Nasıl başladığına bakılmaksızın, O sarılmanın görsel bir sembolü olarak görülebilir. Denasi, “Bir çemberin içine girerseniz, bu bir zarflama biçimidir” diyor. “Birine sarılırken, ‘Ben aurayı ve fiziksel kişiyi sarıyorum’ diyorsun. Ve aslında kollarınızla bir daire çiziyorsunuz. “


XOXO Kullanma Yolları

Günümüzde XOXO o kadar sık ​​kullanılmaktadır ki XOXO anlamı daha nüanslı hale gelmiştir. İster yazılı bir mektupta, ister e-postada, metinde veya sohbette olsun, XOXO’nun birçok varyasyonunu ve yedeğini kullanıyoruz.

  • XOXO: Çift X’ler ve O’lar kullandığımızda, diğer kişiyi kucaklıyor ve öpüyor gibiyiz. Genellikle XOXO romantik bir partner için ayrılmıştır, ancak bazen XOXO’yu bir arkadaş veya aile üyesiyle bir metin veya notta kullanmak uygun olabilir.
  • XO: Basit bir XO ne anlama geliyor? Bu, bir öpücüğü ve bir kucaklamayı ifade etmenin daha hızlı bir yolu, böylece önemli bir başka, sevgili arkadaşa veya aile üyesine hitap ediyor olabilirsiniz.
  • X: Sadece bir öpücük, tek bir X romantik olarak kabul edilebilir, ancak selamlarken normalde yanağından öptüğün herhangi birine bir mektup imzalamak için de kullanılabilir.

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu