Blog

Yabancı Dil Öğrenmenin 6 Temel Kuralı

Birden fazla dil konuşan insanlar hafızayı, problem çözme ve eleştirel düşünme becerilerini, yoğunlaşmayı, çoklu görev becerisini ve daha iyi dinleme becerilerinin geliştiği gözlemlenmiştir.

1.Telaffuz öğrenin

Yanlış telaffuz bir kelimenin anlamını değiştirebilir ve bu yüzden öğrenmeniz gerekir. Telaffuzu öğrenmenin harika bir yolu, şarkıları dinlemek veya hedef dilde şov yapmaktır. Hiç kimse size bir kelimeyi anadili olanlardan daha iyi telaffuz etmeyi öğretemez. İspanyolca öğreniyorsanız, İspanyolcada farklı kelimelerin seslerini dinlemeyi deneyin .


2.Ulaşılabilir Hedefler Yaratın

Bazı insanlar bir dil öğrenmeye başlar ve ulaşılması zor hedefler oluşturur. Örneğin, üç ay içinde bir dil öğrenmek için bir hedef belirlemek gerçekçi değildir. Bunun gibi bir hedef çok belirsizdir ve yapmanız gerekenlere odaklanamazsınız. Belli bir süre içinde ara öğrenen olmak için bir hedef belirlediyseniz, bu sizi motive etmeye yardımcı olacaktır. Bir dilde akıcı olmayı hedeflemek yerine, bunun yerine biriyle sohbet etmeye çalışın. Akıcılık otomatik olarak geliyor!


3. Zevk için okumak

Okuma genellikle zihni genişlettiği ve sizi zengin kelime haznesiyle tanıttığı için çok faydalıdır. Hedef dilde yazılmış literatürü bulun ve okumayı deneyin. Muhtemelen ilk başta başın belaya girecek, ama yavaşça alışacaksın. Anlamadığınız kelimeleri vurgulayın ve anlamlarını kontrol edin. İsterseniz, anlamları küçük dipnotlarda sayfalara yazabilirsiniz, böylece bir sonraki okuduğunuzda, kelimelerin ne anlama geldiğini anında anlarsınız ve bunları yavaşça hatırlamaya başlayacaksınız.


4. Boşver

Bir dili mümkün olan en zor şekilde öğrenmeye başladığınızda, kendinize bir iyilik yapmazsınız. Kolay yoldan gitmek, en iyi bahis olacak ve belli alışkanlıkları öğrenmenize yardımcı olacaktır. Dilbilgisi öğreniyorsanız, amacınıza ulaşmak için basit bir yol bulmaya çalışın ve dili daha hızlı öğrenebileceksiniz.


5. Cognates öğrenin

Hiç yabancı bir dilde bir kelime duydun ve bunun ne anlama geldiğini bildiğini düşündün, çünkü ana dilindeki bir kelimeye benzer bir şey gibi geliyor mu? Bu kelimeler bir dilden gelen bilişler olarak bilinir ve başka bir dil ödünç alınır veya kelimenin başka bir dilde kökleri vardır. Bu kelimeler, dili bilmesek bile, onları duyduğumuzda belirli kelime öbeklerini ve kelimeleri anlamamızı sağlar. Onları öğrenmek, bir şeyleri ezberlemenize gerek kalmadan hedef dilden bazı kelimeleri tanımaya başlayacaktır. .


6. Uygulama

İster basketbol yıldızı olun, ister ilk kez konuşma yapın, pratik yapmalısınız. Aynı şey yeni bir dil öğrenmek için de geçerli. Mucizevi bir şekilde uzman olmayı bekleyen kelime ve dilbilgisini öğrenen bir odada oturamazsınız. Kendinizi oraya koymanız ve hedefte konuşabilmeniz için hedef dilde konuşmaya başlamanız gerekir. Bu, dilin ana dilini konuşanlar ile iletişim kurabilmeniz için size yeterince güven verecektir ve süreçte çok şey öğreneceksiniz.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu