Blog

Yabancı Dil Öğrenmenin 7 Daha İyi Yolu

Hevesli bir öğrenciyseniz, profesyonel bir ele ihtiyacınız var ya da sadece yeni bir hobi edinmeye çalışıyorsunuz, (en azından) bir yabancı dili öğrenmek hiç şüphesiz bir yetenek. Ancak, pek çok öğrenci, bariz faydalarından bağımsız olarak, genellikle adayı bırakmaktadır ve en sık alıntı yapılan bahane, zaman eksikliğidir. Tabii ki, haftada birkaç saat ders kitabıyla oturup, okuldayken yeni bir dil öğrenmek için uygun bir yaklaşım olabilir, ancak yaşam tarzımızın giderek daha hızlı olması ve bunun da zorunluluk olması zorunluluğu olabilir. Bir dili öncekinden daha çabuk öğrenmek, bir problem olarak algılanabilir.

Ancak korkmayın, çünkü aşağıda, her tür öğrenci için en etkili dil öğrenme yöntemleri olduğunu kanıtladığına inandığım daha yaratıcı yollardan bazılarını listeledik.

1. Müzik Dinlemek

Şarkıların çoğunluğu (yabancı gruplar tarafından yapılanlar bile) İngilizce olma eğiliminde olsalar da, öğrenmeye çalıştığınız dilde bazı harika şarkıları keşfetmeye mecbursunuz. Bu yöntem size sadece müzikal ufkunuzu genişletme şansı vermekle kalmaz, aynı zamanda bir yabancı dili çok daha hızlı emmenin kanıtlanmış bir yöntemidir. Bir dilin sözlü gösterimine maruz kalmak, dil öğretmenlerinin her yaş grubundaki öğrencilere önerdikleri en yaygın yöntemdir, çünkü beyninizi seslere ve kelimelere göre ayarlamak için erişilebilir bir araçtır. Örneğin Spotify , spor salonunda ya da günlük işe giderken çalmanız kolay olan Fransızca, İspanyolca ya da İtalyanca şarkılar çalma listeleri sunuyor.


2. Yabancı Filmler

Yukarıdaki ile aynı damarda bir öneri, filmler yabancı bir dile maruz kalmak için başka bir kolay yoldur. Dil öğrenme yolculuğunuzun başlangıcındaysanız, en sevdiğiniz bir filmi ( örneğin Harry Potter’ın bir taksiti ) seçtiğiniz dilde ve altyazılarda izlemeye başlamak en iyisidir . Arsa bilmek, kelimeleri kendileri öğrenmeye odaklanabileceksiniz. Bu aşamadan mezun olduğunuzda, altyazısız ve sonunda yeni filmler izleyebilir ve kelime haznenizde önemli bir gelişme olduğunu fark edeceksiniz.

Ülkenin kültürel ve sosyal yönleriyle ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, kendi sinema taşlarına bile dönebilirsiniz (Fellini’nin 1960’lı yılların İtalyanca öğrenenler için yaptığı Amelie , Fransızca öğrenenler için Amélie ve İspanyolca için Pedro Almodóvar’ın eserleri için) meraklıları).


3. Uygulamalar

Bugünlerde hemen hemen her şey için bir uygulama kullandığımızdan, neden dil öğrenirken birini kullanmıyorsunuz? Özellikle bir dilin temel ögelerini kısa sürelerle ve hareket halindeyken öğrenmek için tasarlanmış bazı olağanüstü mobil uygulamalar vardır. En verimli bulduklarımdan biri uzun bir gidip ya da daha akademik bir yaklaşım için Flashcards tabanlı bir uygulama olan Duolingo dur.

Telefonunuzu kullanarak kendinizi yeni bir dile sokmanın başka bir yolu da, telefonun dilini öğrendiğiniz dili değiştirmektir. Her zaman sürekli olarak onunla tanışmaya yardımcı olur.


4. Anadili Konuşanlar ile Sohbet

Yeni bir dil öğrenmenin en önemli kısmı pratiktir ve bir partner olarak kullanmak için yerli olanlardan daha iyi. Üniversitelerin çoğunun uluslararası profili, ilgilendiğiniz dilin en az bir yerli / akıcı konuşmacısını keşfetmenize izin verir. O zaman bir dahaki sefere kampüste olduğunuzda bir fincan kahve alırken neden en iyi şekilde yararlanamazsınız.

Bir alternatif elbette seyahat etmek. Kaşıntılı ayaklarınız ve bir macera hissiniz varsa, neden yurtdışında biraz zaman geçirmiyorsunuz ve kısaca kendinizi dil ve kültüre çekiyorsunuz. Bir kafede oturun ve konuşmaları dinleyin, mağazalara gidin ve İngilizceyi koltuk değneği olarak kullanmamaya çalışın. Etkiler göze çarpıyor ve orada harcadığınız zaman her zaman sevgiyle hatırlanacak. .


5. Kendinle Konuş

Uygulama fikrine uygun olarak, yurt dışındaki seyahatiniz için para biriktirirken, bu arada neden kendinizle konuşmuyorsunuz? Çoğumuz kendimizi yine de evdeyken yaparken buluyoruz, bu yüzden konuşkan doğanız dan en iyi şekilde yararlanın. Tüm monologlara sahip olacak kadar yeterli dilsel bagajınız olsun ya da sadece buzdolabınız da ki yiyecekleri adlandırıyorsanız, bu hala çok değerli bir uygulamadır!


6. Yabancı Dilde Tarif Hazırlama

Yiyeceklerden bahsederken, iştah açarken bir dil de öğrenilebilir. Aslında, yabancı mutfaklar öğrenme hedeflerinize katkıda bulunabilir. Yabancı dilde bir tarifin (ne kadar basit olursa olsun) izlenmesi, kelime hazinenizi ve anlayışınızı uygulamada anahtar bir yol olabilir. Sık sık liste şeklinde olduklarından, basit bir öğrenme yardımı sağlarlar.


7. Sonuç olarak

Hangi yöntemi seçerseniz seçin, ona bağlı kaldığınızdan ve zanaatınızı sürekli iyileştirmeye kararlı olduğunuzdan emin olun.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu