Üniversite

Yapay Zeka Mühendisliği Nedir?

Yapay Zeka, insanların kullanımına sunulan tüm teknolojik aletleri kullanabilme yetisine sahip bir bilgisayar veya robotun çeşitli faaliyetleri zeki bir insan gibi yerine getirebilme yeteneğidir.

Günümüzde ulaşım araçlarından bilgisayara, cep telefonlarından sosyal medya ve alışveriş sitelerine kadar hayatımızın tüm alanında aktif bir rol oynayan yapay zekaya dair YÖK önemli bir adım atarak ilk kez 2019-2020 eğitim-öğretim yılında iki üniversiteye yapay zeka mühendisliği bölümü açılması kararı aldı.

Yapay Zeka Mühendisliği Bölümü Olan Üniversiteler

ÖSYM tarafından yayımlanan 2019-2020 üniversite tercih kılavuzunda yalnızca Ankara’da bulunan 2 üniversiteye yapay zeka mühendisliği bölümüne yer verildi.

Üniversite Kontenjan
Hacettepe Üniversitesi (İngilizce) 30
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (İngilizce) (Burslu) 10

Hacettepe Üniversitesi Yapay Zeka Mühendisliği

Türkiye’nin en iyi mühendislik fakültelerinden birine sahip olan Hacettepe Üniversitesi, ülkemizde Yapay Zeka Mühendisliği’nin açıldığı ilk devlet üniversitesi oldu. Programa ilk yıl 30 öğrenci kabul edilecek. Sonraki yıllarda kontenjanın artmasıyla birlikte yapay zeka teknolojisinin gelişimine bağlı olarak diğer üniversitelerde de “yapay zeka mühendisliği” bölümünün yaygınlaşacağını tahmin etmekteyiz.

“Hacettepe Üniversitesi Yapay Zeka Mühendisliği” bölümüne geçmeden önce “İngilizce hazırlık” okumanız gerekmektedir. Yabancı diliniz iyiyse muafiyet (hazırlık atlama) sınavını geçip direk 1.sınıftan başlayabilirsiniz. Hacettepe Üniversitesinin hazırlık sınıfının kolay olmadığını da belirtelim.

Hacettepe’de Yapay Zeka Mühendisliğini kazanan öğrenciler 1.sınıfta Bilgisayar Mühendisliği bölümü ile ortak müfredatta ders görecekler. 2, 3 ve 4.sınıfta ise yapay zeka alanında uzmanlaşacak temel ve ileri bilgileri içeren derslere yoğunlaşılacak.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Yapay Zeka Mühendisliği

Türkiye’nin en başarılı Mühendislik Fakülteleri arasında önemli bir yere sahip olan TOBB ETÜ, ülkemizde Yapay Zeka Mühendisliği’nin açıldığı ilk vakıf üniversitesi olma özelliğine sahip. .

TOBB ETÜ, 2019-2020 eğitim yılında Yapay Zeka Mühendisliği bölümüne yalnızca 10 öğrenci alacak. Bu öğrencilerin tamamı da “burslu” olacak. İlerleyen senelerde program kontenjanlarının artacağını söyleyebiliriz.

TOBB ETÜ Yapay Zeka Mühendisliği bölümünde de 1 yıl zorunlu hazırlık sınıfı yer almakta. Öğrenciler bölüm derslerine geçtiğinde ise bilgisayar programlama, veri yapıları, algoritmalar, temel matematik, veri tabanı sistemleri gibi Bilgisayar Mühendisliğiyle ortak olan dersleri ortak olarak alacakken ilerleyen sınıfta yapay zeka ile ilgili uzmanlaşacak dersleri görecek. (Örnek ders: Yapay zeka ve finans)


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu