Gündem

Yapay Zekanın Geleceği Nedir?

Yapay Zekanın Geleceği Nedir?. Yapay Zeka terimi 1955 yılında John McCarthy adlı bir bilgisayar bilimcisi tarafından icat edildi. Yapay zeka , bir makinenin düşünmek, öğrenmek ve tekrarlayan bir temelde kararlar vermek için gerekli olan insan bilişsel becerilerini simüle etme yeteneğini ifade eder.

Yapay Zekanın Geleceği Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, insanların yapabileceği her şeyi yapmak üzere makineleri programlamak için Yapay Zeka teknolojisini kullanabiliriz. Bununla birlikte, insanlardan farklı olarak, makinelerin bilişsel yeteneklerini geliştirme konusunda herhangi bir deneyimi yoktur ve bu nedenle, mantıklı düşünmesini ve insani davranmasını sağlayacak verileri analiz edip işleyebilmesi için bu makinelere büyük miktarda veri beslememiz gerekir. Yapay Zeka‘nın güçlü geleceğini tanımlayan gerçek hayattaki uygulamalarına bir göz atalım.

1. Otomatik Arabalar

Kendi kendine giden arabalarla ilgili çeşitli haberler görmüş olmalısın. Şu anda, teknoloji henüz mükemmel olmadığından, bu araçlar güvenlik için sürücüye ihtiyaç duyuyor. Bununla birlikte, devam eden gelişmelerin ardından, halkın kabulüyle birleştiğinde, sürücüsüz arabaların çok yakında yaygın kullanıma girmesi bekleniyor.


2. Cyborg Teknolojisi

“Cyborg” terimi, 1989 yılında gösterime giren Jean-Claude Van Damme’nin başrolünü oynadığı aynı adlı filmin anılarını geri getirebilir. Film, bir Cyborg’un özünü çok kaba bir şekilde yakaladı. Yine de, Cyborg teknolojisini gerçek dünyada tartışmak için buradayız.

Yani, bir Cyborg’un aslında yaptığı şey, bir insan vücudunun ve beyninin sınırlamalarından vazgeçmesidir. Shimon Whiteson adlı bir araştırmacı, doğal yeteneklerimizi artırmamızı sağlayacak mükemmel siborglar geliştirme yolunda hızla ilerlediğimize inanıyor. Aslında, bu siborgların çoğu, daha fazla rahatlık sağlamak için geliştirmeler olarak hareket edecek veya protez uzuvlar, biyonik bacak vb. Gibi başka bir pratik amaca hizmet edecektir.

Google Nest’ten Yoky Matsuoka, yapay zekanın uzuvları kesilmiş kişiler için faydalı olacağına güçlü bir şekilde inanıyor. Cyborg teknolojisi, bir kişiye daha iyi kinestetik kontrol sağlamak için beyin ile robotik bir uzuv arasında iletişim kurmak için kullanılabilir. Bu şekilde, cyborg teknolojisi, ampütelerin yaşadığı sınırlamaları günlük olarak önemli ölçüde azaltacaktır.


3. Robotlar

Robot teknolojisi, bomba imha etme gibi tehlikeli veya riskli koşullarda çalışmayı içerdiği yerlerde insan müdahalesinin yerini alacak büyük bir uygulama buluyor. Bununla birlikte, BBC, bu tür robotların henüz tam olarak robotlar olmadığı ve teknik olarak fiziksel muadili olarak kullanılan dronlar olduğu, ancak yine de onları kontrol etmek için dışarıdan insan müdahalesi gerektirdiği görüşündedir. Onlara robotlar, dronlar veya yapay zeka diyoruz, gerçek şu ki, dünyadaki bazı tehlikeli işleri devralarak binlerce hayatı kurtardılar.

Robotlar aynı zamanda nükleer tesisleri temizlemek için de kullanılıyor. Sunfish adlı bir robot, 2011 yılında tsunami ve deprem nedeniyle harap olan Fukushima’daki (Japonya) nükleer santraldeki radyoaktif bir muhafaza gemisindeki eksik yakıtı bulmak için kullanıldı .

Robot teknolojisinin entegrasyon için düşünüldüğü diğer işler arasında, profesyonellerin toksik koşullarda çalışmasını gerektiren, yoğun ısı ve kulak bölünmesi gürültüsü olan kaynak bulunmaktadır. Aslında, robotik kaynak hücreleri halihazırda revaçta ve istatistikler şu anda robotik kaynağın genel kaynak uygulamalarının% 29’unu oluşturduğunu, özellikle ark kaynağı yakalarken punta kaynağına hizmet ettiğini gösteriyor.


4. İklim Değişikliği

Yapay Zeka kullanarak iklim değişikliğini çözmek imkansız bir görev gibi görünebilir. Ancak ilginç bir şekilde, makinelerin dünyadaki herhangi bir kişiyle karşılaştırıldığında daha fazla veriye erişimi var. Akıllara durgunluk veren sayıda istatistik depolayabilir ve iklim değişikliği sorununu çözmek için büyük veri ve yapay zeka yeteneklerini birleştirebilirler. Yapay zekanın gelişmiş bir versiyonu olan öğrenmeye dayalı YZ, sorunla etkileşime girerek bir sorunu teşhis edebilir ve hafızasını tutma yeteneğine sahiptir.

IBM’in Watson platformu üzerine inşa edilen Deep Thunder , şiddetli fırtınalar nedeniyle selleri ve olası çamur kaymalarını doğru bir şekilde tahmin edebilen küresel bir tahmin modeli oluşturmak için büyük verilerin makine öğrenimi araçlarından nasıl yararlandığını gösteriyor.

IBM’in Green Horizon Projesi, hava durumu ve kirlilik tahminleri oluşturabilen başka bir yapay zeka uygulamasıdır. 

Microsoft’un SilviaTerra , ormanı koruma amacıyla orman ağaçlarının boyutlarını, türlerini ve sağlığını tahmin etmek için uydu görüntülemeyi kullanan başka bir yapay zeka.

Yapay zekanın tam geleceği bu aşamada tahmin edilemese de, çok yakında yapay zekanın olağan ev uygulamaları haline geleceği oldukça açık. Onlarla daha sık etkileşime gireceğiz ve toplum, otomatik araçlar, cyborg teknolojisi, tehlikeli işlerin üstesinden gelme ve iklim değişikliğine yönelik çözümlerin yardımıyla gelişecek. Dolayısıyla, Yapay Zeka teknolojisinin geleceğimizi etkileme potansiyeline sahip olduğu ve doğru kullanılırsa verimli sonuçlar verebileceği açıktır.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu