Yaşamınızı Daha İyi Hale Getirmek İçin Kabullenmeniz Gereken 22 Şey

Acı da sevinç de hayatın bir parçası. Ancak bazı durumlarda bazı duygulara kendi kendimizi yönlendiriyoruz.

Yaşamda iyi ve kötü şeylerle karşılaşıyoruz. Ancak hepimizin bunlara verdiği tepkiler farklı. Üzüntü veren bir olayda bazılarımız bunu kabullenip olgunlukla karşılamaya çalışırken bazılarımız ise bu gerçeği kabullenemeyip kendini üzüntüye teslim ediyor. Hayat ne yazık ki düz bir çizgide ilerlemiyor. Hepimiz iniş ve çıkışlarla dolu bir yolculuktayız. Bu yolculukta karşılaştığımız şeylerle başa çıkmak ve aslında yaşamımızı daha iyi bir hale getirmek bizim elimizde. Bunun için de artık farklı bir açıdan bakmaya başlamalıyız. Başka bir deyişle hayatın gerçekleriyle yüzleşmeliyiz. “Peki bu nasıl olacak diyorsanız?” yazımızı okumaya devam edin. Yaşamınızı daha iyi bir hale getirmek ve hayattan maksimum keyif almak için kabullenmeniz gereken 22 durumu yazdık.

1. Hayat adil değildir ve asla adil olmayacak


Bu dünyada hiçbir şey adil değil. Harika şeyleri olan kötü insanları ve hiçbir şeyi olmayan iyi insanları göreceksiniz. Hayatta herkes her istediğine ulaşamaz, hak etse bile. Bu durum göründüğü kadar üzücü değil.

2. Herkesin kendi sorunları var


Bu dünyada herkesin kendi problemleri var. İster zengin ister fakir, ister genç ister yaşlı olsun herkes kendi hayatında belirli sorunlarla uğraşıyor. Sorunlarımız farklı olsa da hepimiz bir şeyler için mücadele ediyoruz. Bu nedenle bir başkasının mücadelesini görmeden ondan daha fazla mücadele ettiğini iddia edemezsin.

3. Üzgünüm ama geçmişi değiştiremezsiniz


Geçmişi değiştiremezsiniz, bu yüzden size acı vermesine izin vermek yerine ondan güç almalısınız. Geçmiş deneyimlerini tecrübe olarak görüp, asla değiştiremeyeceğiniz şeyler üzerine kafa yormaktansa “Nasıl daha ileriye gidebilirim?” diye düşünmelisiniz.

4. Asla yeterli zamana sahip olamazsınız


Hepimizin zamanımız tükeniyor. Hayat kısa ve zaman asla geri döndüremeyeceğimiz bir şey. Bunun bilincinde olursanız, hayatınızı daha iyi yaşamak için çaba harcarsınız. Sizce de hayat bazı şeylere çok fazla üzülmek için kısa değil mi?

5. Bazen savaşmak yerine vazgeçmek gerekir


Bazen uzaklaşmak en iyi seçenektir. Her zaman başkalarıyla iletişim halinde olmak zorunda değilsiniz ya da hayatınızda duygusal anlamda hep biri olmak zorunda değil. Eğer yalnız kalmamak için kötü giden bir şeyi düzeltmek uğruna mücadele ediyorsanız, biraz durup buna değip değmeyeceği konusunda düşünün. Bazen insanın hayatta biraz da kendisiyle baş başa kalması gerekir.

6. Şikayet zaman kaybıdır


Ne kadar çok şikayet ederseniz o kadar çok zaman kaybedersiniz. Sadece işleri halledip önünüzdeki problemleri çözün. Bir şeylerden şikayet etmek yerine çözüm odaklı bakmak hayatınızı kolaylaştırır.

7. Herkesi memnun edemezsiniz


Bu dünyada asla mutlu olmayacak insanlar var. Herkesi memnun edemezsiniz ve bununla uzlaşmak, yaptığınız en iyi şeylerden biri olacaktır. Hayat, başlangıçtaki çabalarınızı takdir etmeyen insanlar için bir şeyler yapmak için zaman harcamak için çok kısa.

8. Kimseye hiçbir şey için borçlu değilsiniz, kimse de size hiçbir şey borçlu değil


Kimseye hiçbir şey borçlu değilsiniz ve hiç kimse size hiçbir şey borçlu değil. İstediğinizi yaparsınız ve uygun gördüğünüz hayatı yaşarsınız. Başkalarının sizin için kararlar almasına izin vermeyin.

9. İnsanlar olarak kırılgan varlıklarız


Besin zincirinin zirvesinde olduğumuzu ve tamamen yenilmez olduğumuzu düşünebiliriz ama gerçek şu ki, insanlar olarak çok kırılganız. Çok kolay kırılırız. Bu nedenle belki de biraz kabuğumuzu sağlamlaştırmalı ve diğer insanların üzerinizde yürümesine izin vermemelisiniz.

10. İlişkiler yalnızca bir tarafın değil, her iki tarafından çaba göstermesi gerekir


İlişkinizde çaba sarf eden tek kişi sizseniz, bu bir ilişkiyi yürütmek için yeterli değildir. Bir ilişki için iki tarafın da çaba harcaması gerekir.

11. Tanıştığınız insanların çoğu aslında sizi umursamıyor


Bu dünyada tanıştığınız insanların çoğu, söyledikleri gibi sizi umursamıyorlar. Biz insanlar olarak birbirimizi kullanmayı seviyoruz. Ancak çok yakınınızdaki insanlar siz buna izin verirseniz sizi üzebilir. Bu nedenle hayatınızdaki insanları akıllıca seçin.

12. Görünüş her şey demek değildir


Görünüş önemli değil. Asıl önemli olan içeride kim olduğunuz yani karakteriniz. Güzel olabilirsiniz ama kötü bir kişiliğe sahipseniz kimse çevrenizde olmak istemez.

13. Davranışlar kelimelerden çok daha fazla şey ifade eder


Bir şeyleri söyleyip yapmamak sizin dışarıdan güvenilmez olarak algılanmanıza neden olur. Aynı şekilde eylemleri ve söylemleri uyuşmayan insanlar da sizin için güvenilir değildir.

14. Bazen başarıya ulaşmak için öncelikle başarısız olmanız gerekir


Başarısızlık da başarının bir parçasıdır ve bunu bilmeniz gerekir. Şu anda olmak istediğiniz yerde olmamanız, vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez. Bazen başarıya ulaşmak için öncelikle başarısız olmalısınız.

15. Sevgi, toksik bir durumda 7 ilişkide kalmak için bahane değildir


Birini sevmeniz, sizi istismar etmeniz veya bir bütün olarak aşırı zehirli olmanız gerektiği anlamına gelmez. Hayatınızda, yaptığınız şeylere çaba harcayan birini hak ediyorsunuz. Sizi içeride dövmek yerine en iyi yollarla sizin için orada olacak biri.

16. Bir şeyi istemeniz ona sahip olmanız ya da sahip olabileceğiniz anlamına gelmez


Elbette, bu hayatta hepimizin istediği tonlarca şey var ama bu, bu şeylere sahip olabileceğimiz anlamına gelmiyor. Hepimiz bazen bazı şeylerin düşündüğümüzden biraz daha imkansız olduğu gerçeğini kabul etmek zorundayız. Hayallerinizin olması elbette ki yanlış bir şey değil ama gerçekçi olmakta fayda var.

17. Hiç kimse sonsuza kadar yaşamaz


Ölüm hayatın bir parçası. Maalesef değer verdiğiniz insanlar sonsuza dek sizinle olmayacak. Bu gerçeği kabullenmek zor olsa da bir noktada bununla yüzleşmek gerekiyor.

18. Zaman zaman insanlar sizi yargılar, bu hayatın bir parçası


Başkalarını etkilemeye ne kadar uğraşırsanız uğraşın, elbette ki çevrenizde sizi daima yargılayan insanlar olacak. İnsanlar birbirlerini yargılamayı severler. Yargılanmak sizi tanımlamaz ve bu insanların zihninize yerleştirdiği düşünceler, siz izin vermediğiniz sürece doğru değildir.

19. İlgi duyduğunuz kişi size her zaman karşılık vermez


Bazen yaşamlarımızda kalıcı olmayacak olan insanlara bağlanırız. Aslında yaşamınız boyunca bir sürü geçici ilişki yaşarsınız. Şu an hayatınızdaki birçok insan beş yıl sonra sizin yanınızda olmayacak. Bunun farkında olup gereksiz yere üzülmemek sizin elinizde.

20. Gurur gereksizdir, onu bırakın gitsin


Tabii ki, genel olarak biraz gururlu olabilirsiniz ama sizi üzen noktalardan gururunuz yüzünden adım atamamak size hiçbir şey kazandırmaz. Fazla gurur iyi değildir.

 

21. Hatalarınızdan ders almanız gerekiyor


Yaptığımız her hata aslında bir ders çıkarmamız gereken tecrübedir. Bu dersleri doğru almak çok önemli, bu biiz büyütür ve hayata hazırlar.

22. Gerçek mutluluk içten gelir


Bir ilişki, araba, ev, eğlenceli bir sosyal ortam… Aslında tüm bunlar mutluluk için yeterli değildir. Çünkü gerçek mutluluk içeriden gelir. Gerçekten mutlu olmak istiyorsanız, onu kendi içinizde bulmalısınız.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Diyanet İşleri Başkanlığı 15 Uzman Yardımcısı Alacak

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478