Öğrenci Gazetesi

Yatay Geçiş Tarihleri 2021-2022 (Güz Dönemi)

Yatay Geçiş Tarihleri 2021-2022 (Güz Dönemi). Mevcut bölümünde okuyup kurum içi, kurum dışı  veya MYP ile geçiş yapmak isteyenler için üniversitelerin 2021  güz dönemi yatay geçiş tarihlerini listeledik. Listemizde 2021 yılı güz dönemi için ortalama ile yatay geçiş ve Merkezi yerleştirme Puanı ile yatay geçiş tarihlerini bulabilirsiniz. YÖK yönetmeliğine göre üniversiteler her bölüm için yatay geçiş kontenjanı açmak zorunda ancak bahar dönemi için Ocak ve Şubat aylarında yatay geçiş uygulamak üniversitelerin inisiyatifinde bu sebeple her üniversite bahar dönemi için yatay geçiş kontenjanı açmıyor. Genellikle tüm üniversiteler yatay geçiş uygulamasını güz döneminde yani Ağustos ayında açıyor. 2021 Güz dönemin Yatay geçiş yapma imkanı sunan üniversiteleri video şeklinde hazırladık. Bazı üniversitelerimiz başvuruları Temmuz ayında isterken çoğu üniversitemizde Ağustos ayında istiyor. 2021 Yatay Geçiş başvuruları üniversitelerin resmi web siteleri üzerinden yapılıyor. Üniversitenizin veya geçiş yapmak istediğiniz üniversitenin resmi web sayfalarını takip ederek gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Yatay Geçiş Tarihleri 2021 (Güz Dönemi)

2021-2022 Yatay Geçiş Tarihleri 1. Bölüm


2021-2022 Yatay Geçiş Tarihleri 2. Bölüm


2021-2022 Yatay Geçiş Tarihleri 3. Bölüm


2021-2022 Yatay Geçiş Tarihleri 4. Bölüm


➡ Yatay Geçiş Nasıl Yapılır? Tüm Detaylar


Bölümler Arası Yatay Geçiş Şartları Nelerdir?

 • Kişinin en azından 1 sene boyunca okuduğu bölümden ders görmüş olması ve alttan ders almaması gerekir.
 • Üniversite not ortalamasının 2.00’dan yüksek olması gerekir.
 • Gireceği bölümün aldığı puan türüne göre puanının – 15 yada +15 puan sınırı arasında olması gerekir. Puan sınırında kişinin yerleştirildiği süreç baz alınır.
 • Yatay geçişe başvurular LYS’den 1 ay önce başlar. Eğitim sürecinde bölümler arası geçiş yapılmaz.
 • Bazı üniversitelerde bölümler arası yatay geçiş için o dönem yapılacak LYS’ye girme şartı bulunabilir.
 • Yatay geçiş yapılmak istenen bölüme talep %10’dan fazla olduğu takdirde en yüksek puanda başlanarak yerleştirme yapılır.

Üniversiteler Arası Yatay Geçişlerin Şartları Nelerdir?

 • Üniversiteler arası yatay geçişte temel şart en az bir yarıyıllık eğitim görülmesi ve kişinin belirli bir not ortalaması olmasıdır.
 • Kişinin yüksek bir not ortalaması ve alttan alınan bir dersi olmamalıdır.
 • Kişinin gitmek istediği üniversite ile bölümünün derslerinin en az %70 oranında benzer olması gerekir.
 • Üniversiteler arasında yatay geçişler için kendi arasında minimum not ortalamaları vardır. Bu not ortalamasını sağlayan kişiler yatay geçişe başvurabilmektedir. Bu not ortalaması genellikle 100’lük sistemde 60, 4’lük sistemde 2.5’tur.

Genel Ortalama İle (GANO) Üniversiteler Arası Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?

Genel not ortalanası ile yapılan yatay geçiş, kurumlar arası yatay geçiş olarak da adlandırılır. Belirlenen şartları taşıyan öğrenciler farklı üniversitedeki eşdeğer bir bölüme geçiş yapabilirler.

 • Genel Ağırlıklı Not Ortalaması (GANO) ile yatay geçişte her üniversitenin farklı taban ortalaması şartı bulunmaktadır.
 • Yatay Geçişte ortalamanızın 100 üzerinden değerlendirme yapılan üniversitelerde en az 60; 4.00’lük sistemde değerlendirme yapılan üniversitelerde ise en az 2.00 olmak zorundadır.
 • Örneğin Ege Üniversitesi yatay geçiş için 100 üzerinden en az 75 ortalama şartı koymaktadır. Adnan Menderes Üniversitesi ise yatay geçiş için 4.00 üzerinden en az 2.30 ortalama istemektedir. Vakıf Üniversitelerinde taban ortalaması genellikle daha yüksektir.
 • Geçiş yapacağınız üniversitenin yatay geçişlerdeki senato kararlarına üniversitenin internet sitesinden ulaşabilirsiniz. Genellikle söz konusu bilgiler Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı (oidb) bağlantısında yer almaktadır.
 • Yukarıdaki bilgiler lisans programlarına aittir. Önlisans programlarına geçişlerde daha düşük ortalama istenmektedir.
 • Değerli arkadaşlar açık konuşmak gerekirse söz konusu taban puanlarının çok fazla bir ehemmiyeti bulunmamakta. Üniversiteler her bölüm için sınırlı sayıda yatay geçiş kontenjanı açtığı için ortalamanızın yüksek olması gerekmekte. Bu yüzden eğer daha iyi bir üniversiteye geçiş yapmak istiyorsanız ortalamanızı 3.50 üzerinden tutmanızı öneriyorum.

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Myp ile yatay geçiş başvurusu yapmak istedim fakat 27 eylül 2021 tarihinde başvuru kaldımı kesin listelere ulaşamadım.varsa kalan bildirin. Eğer kaçırdımsa 2022 baharda uz. Eğ. Myp ile yatay geçiş başvurusu hakkım olurmu. Saygılarımla.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu